Pierwszy Dom Optymalny już powstaje

14.10.2016

W Radostowicach koło Pszczyny ruszyła budowa modelowego Domu Optymalnego, zaprojektowanego przez arch. Roberta Koniecznego (KWK Promes) wg założeń budownictwa zrównoważonego. W ciągu dwóch miesięcy dom powinien zostać przykryty dachem.

Arch. Robert Konieczny, znany z niekonwencjonalnych, wielokrotnie nagradzanych projektów, a także najlepszej europejskiej przestrzeni publicznej – dachu-placu szczecińskiego muzeum „Przełomy”, tym razem stworzył ponadczasowy, oszczędny w formie, a zarazem elegancki dom, spełniający 5 zadań: zapewni ciepło, ochroni przed przegrzaniem, dostarczy światła dziennego, świeżego powietrza i lokalnie wytworzy prąd (alternatywnie), zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jego położeniem i założonym budżetem.

Dom na planie prostokąta o wymiarach ok. 15 x 9 m wykonywany jest w technologii murowanej z pustaków ceramicznych, z dachem pokrytym dachówką o nowoczesnej formie. Dobór materiałów i systemów budowlanych został starannie przemyślany pod kątem ich znaczenia dla energooszczędności domu, komfortu przyszłych mieszkańców, ich ceny i, co nie mniej ważne, sposobu produkcji z naturalnych surowców czy łatwości ewentualnego recyklingu.

Prace szybko postępują, rozpoczęliśmy już przygotowania do wylania stropu – mówi Tomek Baron, pomysłodawca i inwestor w jednej osobie, który zaraził architekta ideą domów zrównoważonych i aktywnych.

 

 

Dom ma elastyczny program wewnętrzny, dzięki oparciu piętra tylko na ścianach zewnętrznych i kominie w środku budynku. Cała konstrukcja została wzmocniona i usztywniona prętami stalowymi o różnych przekrojach, dostarczonymi przez ArcelorMittal Warszawa (zbrojona płyta na gruncie, rdzenie w ścianach zewnętrznych, nadprożach, gęsto zbrojony strop, którego rozpiętość wynosi blisko 9 m).

Fundamenty domu wykonano ze zbrojonego betonu i zaizolowano Hydropianem z wodoodpornego EPS. Ściany zewnętrzne wykonane są z pustaków TERMOton o gr. 28 cm i zostaną zaizolowane wełną mineralną o gr. 20 cm. Elewacja ma kilka wariantów wykończenia (w pierwszym domu będzie to tynk akrylowy Bolix; możliwa jest także cegła elewacyjna lub płyta Rockpanel), zawsze jednak przegroda będzie „oddychała”, zapewniając odprowadzenie wilgoci powstającej w budynku.

Izolacja termiczna z wełny przewidziana jest również pod skośnym dachem.

Dostęp światła zapewnią okna energooszczędne. W celu zapewnienia maksymalnej ich szczelności oraz wyeliminowania mostków cieplnych zastosowane zostaną taśmy i kleje uszczelniające Soudal. Garaż usytuowany po północnej stronie stanowi dodatkowy bufor cieplny, a brama Hörmann do domów energooszczędnych nie wpuści zimnego powietrza do wnętrza budynku.

6 okien dachowych Velux, umieszczonych w obu połaciach dachu, doświetli pomieszczenia na piętrze, a przez otwartą klatkę schodową – również na parterze (światło dzienne wpadać będzie do każdego pomieszczenia co najmniej z 2 stron). Południowa połać dachu, przeznaczona na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, ma jednocześnie za zadanie zacieniać pomieszczenia na parterze. Dach wykończony zostanie prostą dachówką w kolorze grafitowym. Rynna Galeco odprowadzająca wodę będzie maksymalnie ukryta w połaci dachowej. Zamiast rury spustowej przewidziano łańcuch, po którym deszczówka spływać będzie do podziemnego zbiornika. Można będzie ją wykorzystać do pielęgnacji ogrodu.

Wydajna wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewni filtrowanie powietrza i odpowiednią liczbę jego wymian w ciągu doby, bez utraty ciepła.

W Domu Optymalnym można będzie przewietrzyć dom również pod nieobecność domowników – dzięki napędom mechanicznym D+H, które, współpracując z okuciami okiennymi Winkhaus, odsuną skrzydło okienne na całym obwodzie na dowolny, zaprogramowany czas. Co ważne – w tej sytuacji okno zachowuje bezpieczeństwo okna zamkniętego.

Dom Optymalny to również dbałość o materiały wykończeniowe: farby antyalergiczne, drewno na podłogi, oszczędzająca wodę armatura łazienkowa.

Do głównego źródła ciepła (możliwe jest zastosowanie kotła gazowego lub pompy ciepła) mieszkańcy będą mogli dobrać kominek (w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej ważne jest, by miał on zamkniętą komorę spalania).

Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny w następującym zakresie:

– bryła budynku – możliwość skracania albo wydłużania;

– swoboda podziału przestrzeni wewnętrznej na pomieszczenia w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce;

– pozyskiwanie energii cieplnej, światła i widoku przez okna i transparentne drzwi;

– zoptymalizowanie dostępu promieni słonecznych do wnętrza budynku zimą poprzez okap dachu i okiennice;

– wykończenie budynku – kilka wariantów elewacji i dachu odpowiednich do warunków lokalnych i preferencji estetycznych użytkownika.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in