Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Galeria Korona Kielce

23.05.2012

Po 21 miesiącach zakończyła się budowa Galerii Korona Kielce.

Decyzja o realizacji śródmiejskiej Galerii Korona Kielce zapadła ostatecznie 14 lipca 2010 r., kiedy inwestor – spółka Church Land Development odebrała pozwolenie na budowę. Galeria usytuowana jest w samym centrum Kielc, w otoczeniu najważniejszych budynków użyteczności publicznej, w odległości 250 m od Kieleckiego Rynku i ulicy Sienkiewicza, głównego deptaku miasta.

 

 

DANE:

Powierzchnia całkowita obiektu – 93 000 m2

Powierzchnia najmu – 34 000 m2

Powierzchnia handlowa – 30 000 m2

Liczba lokali handlowo-usługowych – 150

Miejsca parkingowe – 1000

Wartość inwestycji – 100 mln euro

Dodatkowe inwestycje drogowe wokół obiektu – 10 mln zł

Data wmurowania kamienia węgielnego – 23 września 2010 r.

Komunikacja miejska obsługująca galerię – 23 linie autobusowe

Odległość do Rynku – 250 m

Odległość do dworców PKP oraz PKS – ok. 500 m

Łączna ilość wykorzystanego szkła hartowanego – 10 300 m2

Łączna ilość zużytego betonu – 70 637 m3

Łączna ilość zużytej stali – 7,5 mln kg

 

Architektura zewnętrzna

Architekci projektujący Galerię Korona Kielce założyli płynne połączenie obiektu z krajobrazem miasta. Galeria nie dominuje nad nim, lecz współtworzy z nim ciekawą panoramę. Architektura zastosowana w obiekcie jest więc lekka i odnosi się do lokalnych, tradycyjnych elementów. Perforowane panele zapewniają fasadzie wizualną przestrzenność i pozwalają na swobodną ocenę oraz interpretację elewacji budynku, która zmienia się przy różnych warunkach oświetlenia naturalnego i sztucznego. – Mamy nadzieję, że ta delikatna koronka elewacji stanie się cechą charakterystyczną obiektu, rozpoznawalną także nocą dzięki charakterystycznemu, ale subtelnemu oświetleniu – wyjaśnia Rela Juraszyńska z pracowni architektonicznej Bose International Planning & Architecture, odpowiedzialnej za projekt. Czynnikiem podkreślającym zamierzone efekty jest różnokolorowa iluminacja budynku. Klienci mogą dostać się do galerii z różnych stron miasta.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube