Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Czy Arabowie wybudują nam miasto?

04.10.2007

Międzynarodowe konsorcjum z arabskim kapitałem rozważa budowę nowego miasta w chrzanowskim Balinie, nieopodal kilku węzłów autostrady A4. Aglomeracja miałaby trzy enklawy: wielorodzinną, rezydencjalną i produkcyjną.

Docelowo zajęłaby prawie kilometr kwadratowy. Ziemia pod inwestycję na razie należy do prywatnych właścicieli – co najmniej 800, gdyż tyle działek znajduje się na terenie wskazanym przez gminę pod budowę. Instytut Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie już od pół roku przygotowuje w imieniu zagranicznego inwestora niezwykły projekt. W zeszłym tygodniu ujawnił zarys urbanistycznej koncepcji, podpisując porozumienie z lokalnym samorządem. Umowa dotyczy "budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą o powierzchni co najmniej 400 hektarów". Miasto zobowiązuje się w niej do "sprawnej i bezkolizyjnej" współpracy z IPSiIZ. Nazwa zagranicznego partnera, który zlecił zbadanie możliwości inwestycyjnych pod Chrzanowem, pozostaje na razie tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się o poważnym naftowym konsorcjum zaangażowanym m.in. na amerykańskim rynku nieruchomości i w budowę słynnych "osiedli palmowych" na sztucznych wyspach w Dubaju.

Źródło: www.gazeta.pl

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube