Budownictwo wielofunkcyjne, czyli mixed-use

04.07.2019

Na czym polega budownictwo wielofunkcyjne? Jak deweloperzy wykorzystują ideę mixed-use? Czy to chwilowy trend, czy koncepcja, która zostanie wdrożona na stałe?

Ewolucja wielofunkcyjnego budownictwa

Początków budownictwa mixed-use można się doszukiwać w czasach starożytnych, kiedy ludzie osiedlali się w miejscu, z którego mieli łatwy dostęp do wszelkich niezbędnych zasobów. Gdy nadeszła epoki przemysłowa, zmieniły się zasady zagospodarowania przestrzennego i nastąpił podział ośrodków mieszkalnych na poszczególne strefy – mieszkalne i robocze. Wynalezienie samochodu jeszcze bardziej wzmocniło ten trend, bowiem ludzie bez problemu mogli pokonywać duże odległości między domem, pracą i sklepami. Po wielu latach, ze względu na szybki rozwój miast i przede wszystkim z powodu oszczędności czasu, ludzie wracają do wcześniejszych założeń spójnej organizacji przestrzeni życiowej. To z kolei zaczęło się przekładać na kreatywne koncepcje budynków, w których mieszkańcy zrealizują różnorodne potrzeby w jednym miejscu.

Budownictwo wielofunkcyjne  – dlaczego warto?

Głównym założeniem mixed-use jest łączenie w jednej strukturze trzech lub więcej zastosowań – mieszkalnej, hotelowej, handlowej, parkingowej, transportowej, kulturalnej czy rozrywkowej. Budynki zgodnie z tą koncepcją realizuje się zwykle w dwóch formach.

 

Pierwsza – pionowa zakłada realizację jednego, wielopiętrowego obiektu, w którym na wyższych poziomach znajdują się mieszkania, zaś na niższych umieszcza się strefy handlowo-biurowe. Podziemia z kolei pełnią funkcję parkingu lub podziemnego transportu publicznego. Przykładem tego typu budowli mogą być Sky Tower we Wrocławiu, Cosmopolitan w Warszawie czy Burdż Chalifa w Dubaju.

 

Druga – pozioma to kilka budynków rozmieszczonych na jednym terenie, w których zastosowano dwie lub trzy funkcje. Są to nowoczesne obiekty o oryginalnym designie, często z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.

 

Zobacz też: Wielopiętrowe budownictwo modułowe

 

Inwestorzy, architekci i deweloperzy coraz chętniej wykorzystują koncepcję mixed-use z uwagi na szereg korzyści. Najważniejszy to bez wątpienia czas (i jego oszczędność), który obecnie dla wielu osób jest bezcenny. Dzięki lokalizacji kilku usług w jednym miejscu mieszkańcy są w stanie wygospodarować więcej wolnych chwil na relaks, sport czy spotkania z przyjaciółmi.

 

Duże aglomeracje w coraz większym stopniu otwierają się na nowe rozwiązania w budownictwie – w tym zakresie przoduje Warszawa. W ciągu najbliższych lat chce stać się miastem „krótkich dystansów”. Strategia stolicy opiera się na trzech głównych filarach – aktywnych mieszkańcach, przyjaznych miejscach i otwartej metropolii. A te z kolei przekładają się na cele strategiczne, czyli odpowiedzialną wspólnotę, wygodną lokalność, funkcjonalną przestrzeń i innowacyjne środowisko.[1] Lokalne władze coraz śmielej wdrażają projekty wielofunkcyjne, które mogą być dobrym sposobem na pobudzenie uśpionych części miasta, zwiększenie ich atrakcyjności oraz efektywności.

 

Fot. Profbud. Osiedle Stella w Warszawie

Projekty wielofunkcyjne również na rynku mieszkaniowym

Szybki rozwój miast i rekordowa aktywność inwestorów nie tylko z polski, ale i z zagranicy – tak wygląda rynek nieruchomości. Buduje się coraz więcej mieszkań, rośnie konkurencja, a więc deweloperzy muszą dostosować się do coraz większych oczekiwań kupujących. Tendencja demograficzna związana ze starzeniem się społeczeństwa oraz wejściem na rynek pracy nowego pokolenia, przed którym nowe technologie nie mają tajemnic, determinują kolejne zmiany. Budownictwo wielofunkcyjne z pewnością w dużym stopniu na nie odpowiada. Według deweloperów  na znaczeniu będą zyskiwać obiekty, które spełniają więcej niż jedną funkcję. Na rynku mieszkaniowym są to często kompleksy z dostępem do pełnego wachlarza usług. Coraz więcej deweloperów realizuje projekty zgodne z tą  koncepcją –  na najniższych kondygnacjach budynków mieszkalnych powstają  lokale usługowe,  różnorodne sklepy, mini przedszkola. Tworzone są strefy  relaksu i rekreacji (siłownie plenerowe, place zabaw,  sale fitness).

 

Budownictwo wielofunkcyjne to już nie tylko moda – nowe pokolenie stawia na wygodę i oszczędność czasu, dlatego też ta idea z pewnością znajdzie kontynuatorów.

 

[1] O budownictwie wielofunkcyjnym w Warszawie

 

Profbud

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in