Olivia Prime to najnowszy budynek w Olivia Business Centre w Gdańsku – część B uzyskała właśnie pozwolenie na użytkowanie, prawie 2 lata po części A.
Olivia Prime to biurowiec o powierzchni 55 000 m². Każde z jego największych pięter ma blisko pół hektara powierzchni, przy czym, przez skomplikowany kształt dwuczłonowego budynku, projekt jest kameralny. Dotychczas największą powierzchnię w kompleksie Olivia Business Centre miała Olivia Star (44 000 m²), oddana do użytku w 2018 r.
Obiekt zaprojektowała pracownia BJK Architekci, a projekt holi głównych i wnętrza – Design Anatomy. W Olivii Prime jest aż 19 loggii oraz 6 tarasów (2 duże i 4 małe). Część z nich to służące do wypoczynku tarasy szczytowe (dachowe), w tym z widokiem na morze, dostępne dla wszystkich pracowników budynku.
– Olivia Prime to obiekt pod każdym względem unikalny. Kładziemy duży nacisk na kontakt jego użytkowników z naturą i naturalnymi materiałami. Rozległe tarasy, wypełnione roślinnością, często pojawiające się drewno, jak i zieleń podwieszana pod sufitami robią niesamowite wrażenie w ultranowoczesnym biurowcu. Power art to również element oddziaływania na pozytywne emocje użytkowników. Budynek jest przesycony sztuką. Murale na holach, ściany zaprojektowane jak obrazy przez znanych trójmiejskich artystów, w holu głównym ekrany – przesuwane w wielu płaszczyznach konstrukcje. Na części z nich wiszą elektroniczne ekrany, natomiast pozostałe są fantastycznym nośnikiem dla dzieł sztuki, które będziemy regularnie zmieniać. Połączenie trendu biophilic i sztuki pozwala nam wypełnić dwie potrzeby. Pierwszą jest harmonia ducha i poczucie kontaktu z naturą poprzez rośliny, miękkie meble i naturalne materiały. Drugą potrzebą jest zapewnienie poczucia, że tu właśnie nabieramy pozytywnej energii – opowiada Anna Branicka z pracowni Design Anatomy.
Przeczytaj też: Olivia Business Centre w Gdańsku
5 najciekawszych biurowców w Polsce
Biurowiec jest jednym z 4 budynków w Polsce z całoszklaną, wentylowaną trójszybową fasadą, która daje bardzo dobre oświetlenie wnętrza, zapewnia energooszczędność. W obiekcie zadbano także o systemy bezdotykowe: wejścia do budynku, który pozwala przejść przez kontrolę dostępu i wezwać windę, oraz uruchomiania wody i mydła w toaletach.
– Olivia Prime jest doskonale zabezpieczona energetycznie, dzięki zasilaniu z 3 niezależnych źródeł, jak również dzięki budynkowym instalacjom UPS, zespołowi generatorów prądotwórczych oraz wewnętrznych linii zasilających pomiędzy budynkami, umożliwiających zasilanie całego budynku w trakcie przerw w dostawie energii z zewnątrz. Ważnym elementem bezpieczeństwa są dodatkowe gwarancje dostawców zapewniających tankowanie generatorów w trakcie pracy, gdyby przerwa w dostawie prądu się przedłużała. Ciekawostka – mamy tu unikalny, awaryjny zbiornik wody bieżącej, który pozwala na funkcjonowanie budynku nawet w razie awarii sieci i braku dostawy wody. To bardzo ważne, gdyż w przypadku braku dostawy wody, po kilku godzinach każdy biurowiec trzeba zamknąć: brak możliwości spłukiwania toalet powoduje oczywiste zagrożenie epidemiologiczne – mówi Maciej Kotarski – dyrektor działu komercjalizacji Olivia Business Centre.
Czytaj także: Czy stare biurowce mogą być energooszczędne?
Rynek obiektów komercyjnych w czasie epidemii