5 najciekawszych biurowców w Polsce

05.08.2019

TOP5 najciekawszych biurowców w Polsce to ranking firmy CBRE ukazujący na konkretnych przykładach, jak zmienia się i rozwija polski krajobraz architektoniczny w ostatnich latach.

Najciekawsze biurowce powstają w dużych miastach. Te elementy miejskiego krajobrazu mogą stać architektonicznymi dziełami sztuki, które uatrakcyjniają estetykę polskich metropolii.

– W Polsce pojawia się coraz więcej niesamowitych budynków biurowych, które śmiało mogą konkurować z obiektami zlokalizowanymi w bardziej rozwiniętych, zachodnich miastach Europy. Pracownie architektoniczne mają pole do popisu, a efekty ich starań doceniane są nie tylko przez najemców. Ważne jest, żeby budynki wpisywały się w tkankę miejską. Stają się wówczas ulubionymi miejscami spotkań oraz obowiązkowymi punktami na trasach turystycznych – mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działów Badań Rynku i Marketingu CBRE.

 

Bałtyk – wzór morza

Budynek w centrum Poznania, zawdzięczający swoją nazwę kultowemu kinu „Bałtyk”, na którego miejscu powstał, to pierwsza w Polsce realizacja holenderskiej pracowni MVRDV (we współpracy z NO Natkaniec Olechnicki Architekci). Inspiracją był poznański modernizm, a zwłaszcza dom towarowy Okrąglak. Bałtyk oddano do użytku w 2017 r. Do rankingu najciekawszych biurowców został zaliczony ze względu na swoją bryłę, która sprawia, że budynek zmienia się jak kameleon zależnie od punktu obserwacji – raz jest wąski i strzelisty, raz szeroki i monumentalny. Jest to obiekt biurowy (12 tys. m²), ale ma także blisko 1,5 tys. m² przeznaczonych pod powierzchnię handlową oraz 750 m² zajętych przez restaurację, taras widokowy i penthouse o powierzchni 100 m². Ponadto Bałtyk wraz z sąsiadującą Concordią są częścią Przystani Sztuki – wspólnej przestrzeni miejskiej, integrującej społeczność lokalną, łączącej biznes i design, sztukę oraz rozrywkę.

W 2018 r. Bałtyk został nominowany do nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award.

 

 

Business Garden – w ogrodzie

Business Garden w Warszawie to siedem śnieżnobiałych budynków o łącznej powierzchni najmu 90 000 m² na sześciohektarowej działce. Ideą przyświecającą powstawaniu biurowców było umożliwienie użytkownikom częstego i bezpośredniego kontaktu z zielenią oraz wodą, a także zapewnienie wygodnej powierzchni użytkowej. Budynki posadowione są w ogrodzie zaprojektowanym na przeważającej powierzchni działki. Tym, co zwraca uwagę po wejściu jest zróżnicowanie roślinności, urozmaicenie rzeźby terenu poprzez wprowadzenie pagórków oraz zbiorników wodnych. Wszystkim obiektom nadano reżim kolorystyczny i urbanistyczny, co zaowocowało powstaniem spójnej kompozycji. Business Garden wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, dzięki czemu uzyskał certyfikat LEED na poziomie Platinum. Projekt przygotowała pracownia J.S.K. Architekci.

 

 

Pixel – gra w szachy

Kolejnym najciekawszym biurowcem w Poznaniu jest Pixel znajdujący się w pobliżu biurowca Bałtyk. Inwestorem obu budynków jest fundusz inwestycyjny Garvest. Sześciopiętrowy obiekt został oddany do użytku w 2013 r. i ma ponad 14,5 tys. m². Swoją nazwę zawdzięcza trójwymiarowej elewacji, uformowanej przez liczne, dwukondygnacyjne loggie, dzięki którym przypomina także szachownicę. Od strony ulicy Grunwaldzkiej Pixel jest gładki, tworzy pewną barierę, natomiast rozdrobnienie architektury budynku od środka ma na celu podkreślenie kameralności podwórka. Oprócz biur i sal konferencyjnych, znajdują się tu także restauracja, przedszkole oraz parking rotacyjny. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia JEMS.

 

 

 

Czytaj też: W Poznaniu najwięcej biur od 10 lat

 

Gdański Business Center – zabawa w kontrasty

Kampus biurowy Gdański Business Center w Warszawie to blisko 100 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Koncepcja architektoniczna bazuje na kontraście między obiektami o różnych fasadach. Za projekt odpowiedzialne były pracownie E&L Architects we współpracy z Benoy oraz warszawskie studio HRA Architekci. Zrealizowany przez HB Reavis. Najciekawsze biurowce spośród czterech znajdujących się w kompleksie powstały w ramach I etapu inwestycji. Wyższy, mający 17 kondygnacji, przypomina szklaną górę, a bryła sąsiadującego 9-kondygnacyjnego inspirowana była modernistycznymi wzorcami socrealistycznej zabudowy Muranowa. W otoczeniu budynków powstał ogólnodostępny, zielony dziedziniec rekreacyjny. Na parterach zaaranżowano restauracje, kawiarnie oraz sklepy. Na wyższych kondygnacjach – tarasy, z których można oglądać panoramę miasta.

 

 

Silesia Business Park – śląskie Tiramisu

Silesia Business Park to kompleks biurowy znajdujący się w pobliżu centrum Katowic, wyróżniający się bryłą przywodzącą na myśl deser Tiramisu. Budowa czterech 12-kondygnacyjnych budynków zakończyła się w 2018 r. Ich całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 48 tys. m². Elewacja biurowców tworzy ciekawe złudzenie optyczne. Każdy budynek składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych, które wraz ze zmieniającą się perspektywą przybierają inne kolory. Biurowce wybudowała firma Skanska, a ich projekt przygotowało biuro medusa group.

 

 

Ranking „TOP5 najciekawszych biurowców w Polsce” przygotowała CBRE – międzynarodowa firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, na podstawie subiektywnej analizy ekspertów firmy i dotyczy tylko zrealizowanych obiektów.

 

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie nadal w cenie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in