Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach oddaje do użytku pierwszy w Polsce budynek energooszczędny wykorzystujący system trigeneracji. Nowoczesny budynek otrzymał nazwę „Goeppert-Mayer” na cześć Marii Goeppert-Mayer pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki.
Dzięki zastosowanym technologiom mamy szansę na najwyższy z możliwych poziomów oceny w ramach prestiżowego systemu certyfikacji dla budownictwa zrównoważonego BREEAM. Budynek jest nie tylko ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Przewidujemy, iż zużycie energii w naszym budynku będzie o ok. 40-50% niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników – podkreśla Mirosław Czarnik prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.
Budowa biurowca o powierzchni użytkowej 7800 m² trwała 18 miesięcy. Koszt inwestycji wraz z 3000 m² powierzchni garażu podziemnego oraz zagospodarowaniem terenu wyniósł ok. 39 mln zł. Przeprowadzone analizy wykazały, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku będą łącznie wynosiły ok. 48%.
W przypadku obiektu GPP znaczną redukcją kosztów eksploatacyjnych przyniesie energia cieplna oraz energia potrzebna do produkcji chłodu. Jest to zasługa nowatorskiego systemu trigeneracji. Energia, czyli prąd, ciepło i chłód, produkowana jest z gazu ziemnego na miejscu w budynku, co pozwala ograniczyć straty przesyłu i zwiększa efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego.
Stopień skomplikowania układów powoduje, że uzyskujemy najlepsze parametry ekonomiczne. To jak wiele rzeczy połączymy w jedno decyduje o czasie zwrotu inwestycji. Analiza opłacalności systemu trigeneracji zastosowanego w budynku Górnośląskiego Parku Przemysłowego została sporządzona bardzo dokładnie. Na jej podstawie możemy stwierdzić, że okres zwrotu tejże inwestycji powinien zamknąć się w czasie 4-6 lat – podkreśla Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann Polska, która była dostawcą systemu.
Równie ważny dla obiektu energooszczędnego jest wysokowydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła.
Starania o ocenę OUTSTANDING w certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM Post Construction (dla budynku już wybudowanego) przez GPP jest potwierdzeniem wyjątkowych ambicji inwestora i chęci wprowadzenia najwyższego standardu budownictwa zrównoważonego. Osiągniecie tak wysokiej oceny wymaga spełnienia ponad 85% wszystkich wymagań certyfikacji, zapewniających dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu. Będzie to pierwszy w Europie obiekt posiadający najwyższą ocenę BREEAM w sektorze biurowym. Cieszymy się, iż to właśnie nam zaufano i powierzono proces przygotowania projektu i budynku do certyfikacji środowiskowej budynku metodą BREEAM – dodaje Marek Dabrowski, kierujący procesem certyfikacji w Buro Happold.
Dzięki autorskiemu systemowi zarządzania BMS analizowane będą zachowania poszczególnych elementów systemu wpływających na energooszczędność oraz komfort użytkowników. Podobne znaczenie dla funkcjonalności budynku ma inteligentny system sterowania oświetleniem oraz żaluzjami zewnętrznymi.
Projekt ten jest unikatowy na skalę europejską, a jego wyróżnienie z pewnością wesprze działania na rzecz tworzenia w Katowicach Centrum Biznesu dedykowanego dla mających wysokie wymagania firm z sektorów BPO/SSC/R&D/IT.
Oddany do użytku budynek „Goeppert-Mayer” jest pierwszym z czterech biurowców kompleksu GPP BUSINESS PARK. Kolejne budynki zyskają jako patronów pozostałych śląskich noblistów: Otto Stern, Kurt Alder, Konrad Bloch – uznanych naukowców z dziedzin nauk ścisłych, fizyki i chemii.