Farma wiatrowa na terenach po dawnej kopalni węgla

11.09.2019

Energa wybuduje farmę wiatrową o docelowej mocy 31 MW. Inwestycja jest realizowana w gminie Przykona na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego.

 

W skład farmy wiatrowej Przykona wejdzie 9 wiatrowych generatorów energii. Każdy będzie miał turbinę typu V-126 o mocy 3,45 MW. Łączna moc farmy będzie wynosić 31 MW.  Dostawcą wiatraków jest firma Vestas. Wiatraki będą miały imponującą wysokość – 117 metrów do piasty turbiny. Długość łopaty 63 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągną wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu.

 

 

Farma wiatrowa Przykona jest kolejną inwestycją spółki Energa OZE. Realizację zadania w formule umowy powierniczego zastępstwa inwestycyjnego dla Energa OZE prowadzi Energa Invest. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. 3 września zakończono budowę fundamentów dla siódmego z dziewięciu wiatraków. Ze względu na specyficzne warunki geologiczne, związane z gruntem antropogenicznym, proces ten wymagał specjalnego podejścia zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa. Fundamenty zostały posadowione na specjalnych konstrukcjach wzmacniających podłoże tj. kolumnach DSM oraz KKS, zaprojektowanych indywidualnie dla każdego wiatraka, w zależności od warunków geologicznych. Na jeden fundament zużywa się ok. 540 m3 betonu oraz 70 t stali zbrojeniowej. Wykonanie fundamentów w przedstawionej technologii oraz o tak znacznych gabarytach, było sporym wyzwaniem logistycznym przy obowiązku zachowania właściwego reżimu technologicznego.

 

Zobacz: Farma wiatrowa Jasna na Pomorzu

 

 

Montaż kompletnych siłowni wiatrowych przewidziany jest na początku grudnia 2019 r., a przeprowadzenie testów wraz z uruchomieniem rozpocznie się na początku 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spodziewane jest w II kwartale 2020 roku.

 

Energa

 

 

Zobacz też: Morskie farmy wiatrowe – plany PGE i PKN Orlen

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.