Ekspresowo przez Dolny Śląsk

03.01.2018

22 grudnia 2017 r. oddano do ruchu prawie 30-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Krościna do węzła Wrocław Północ.

6 listopada 2017 r. oddano do ruchu prawie 20 km trasy S5 między węzłami Korzeńsko a Krościna. Dzięki temu kierowcy mogą już korzystać z całego dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła Korzeńsko do węzła Wrocław Północ. W ramach budowy prawie 50-kilometrowej trasy S5 powstało 7 węzłów drogowych: Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Wrocław Północ, które umożliwiają bezkolizyjne włączanie się do ruchu. Powstały 4 Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP): Morzęcino Wschód i Morzęcino Zachód oraz Wisznia Mała Wschód i Wisznia Mała Zachód. Przy węźle Krościna powstał Obwód Utrzymania Drogi Krościna, którego zadaniem będzie bieżące utrzymanie trasy.

 

 

W ramach budowy drogi S5 Korzeńsko–Wrocław wybudowano 46 obiektów mostowych, w tym dwa mosty o długości 750 m, zrealizowane metodą nasuwania podłużnego. Powstało także 85 przepustów, w tym 29 ekologicznych. Na przejazdach awaryjnych w linii rozdziału pomiędzy jezdniami zamontowane zostały szybko rozbieralne bariery linowe, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie akcji ratowniczych przez służby ratunkowe w sytuacji zagrożenia.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 1,86 mld zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to przeszło 911 mln zł.

Droga ekspresowa S5 docelowo będzie miała długość około 360 km i połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz. Łącznie z dolnośląskim odcinkiem S5 oddano już do ruchu 155 km tej trasy, natomiast w realizacji jest jeszcze 205 km. Planowane połączenie całej trasy ma nastąpić w 2019 r.

 

Źródło: MIiB

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.