EcoTherm TopLine – bezpieczeństwo i termoizolacja na dużych powierzchniach dachowych

29.01.2008

Technologia zastosowania PIR (poliizocyjanurat) do izolacji znana jest w świecie od ponad 40 lat – w Stanach Zjednoczonych izolacja PIR to ponad 60% udziału w rynku termoizolacyjnym.

Technologia zastosowania PIR (poliizocyjanurat) do izolacji znana jest w świecie od ponad 40 lat – w Stanach Zjednoczonych izolacja PIR to ponad 60% udziału w rynku termoizolacyjnym.
W Polsce jest to temat ciągle nowy, ale z roku na rok zyskujący coraz większą popularność i renomę ze względu na swoje rewelacyjne właściwości termiczne.
Niezaprzeczalny udział w sukcesie jaki zaczynają odnosić na naszym rynku termoizolacyjne płyty poliizocyjanuratowe, ma firma EcoTherm, lider w tej dziedzinie.
PIR (poliizocyjanurat), z którego zbudowane są płyty, to udoskonalona odmiana PUR (poliuretanu). Poprzez to udoskonalenie, a tym samym lepsze parametry techniczne, należy rozumieć przede wszystkim większą odporność na ogień od znanych powszechnie materiałów termoizolacyjnych. Zachowanie płyt EcoTherm podczas przeprowadzonych badań ogniowych udowodniło, że materiał narażony na bezpośrednie działanie ognia zaledwie tli się i topi, nie powodując kapania i nadmiernej emisji dymu. Ograniczenie stopnia zadymienia i uwalniania się środków mogących niszczyć warstwę ozonową i gazów cieplarnianych jest zredukowane do minimum.
Wyniki powyższych badań zostały udokumentowane posiadanymi przez EcoTherm certyfikatami:
– RE 30 z pokryciami PCV i bitumicznymi,
– REI 20, REI 15 z pokryciami PCV i bitumicznymi,
– Broof (t1) z pokryciami PCV i bitumicznymi, a także wymaganym przez firmy ubezpieczające (liczące się na rynku amerykańskim) certyfikatem FM Global Approval dla dachów płaskich.

Obniżony stopień palności powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Podczas palenia na powierzchni płyty powstaje zwęglina, która tworzy skuteczną zaporę dla ognia. Płyty PIR EcoTherm mają temperaturę spalania zbliżoną do wełny mineralnej i są bardzo odporne na działanie temperatury (krótkotrwale – maks. 200oC, długotrwale – od 50 do 110oC).

O tym, jak dobry jest to materiał pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, świadczy również uzyskana przed kilkoma tygodniami aprobata techniczna ITB: REI 30 dla przekryć dachowych w układzie styropian z PIR, który zabezpiecza przegrodę przed działaniem ognia w takim samym stopniu, jak to ma miejsce w układzie z wełną mineralną.
Inną cechą, która wyróżnia płyty EcoTherm wśród innych dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych, jest rekordowa wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosząca 0,023 (W/mK).
Dodatkowo płyty EcoTherm TopLine XR (sztywna pianka PIR w obustronnej okładzinie z papieru kraft pokrytego aluminium), z zamkiem na każdej krawędzi, eliminują konieczność stosowania poprawki na współczynnik korygujący wartość [U] z tytułu nieszczelności pomiędzy stykami płyt. W przypadku innych materiałów izolacyjnych płyty należy układać dwuwarstwowo z przesunięciem spoin, co zwiększa pracochłonność i ilość odpadów.
Jak obrazuje przykład w tabelce, termoizolacja z płyt PIR jest 8,5 razy lżejsza w porównaniu do wełny mineralnej. Ciężar objętościowy płyt EcoTherm to 30 kg/m3, natomiast wełny stosowanej na dach 130–150 kg/m3.
Dzięki niskiej wadze płyt EcoTherm możliwe jest zastosowanie cieńszych blach trapezowych na konstrukcje dachowe, a dzięki temu znaczne odciążenie całkowitej konstrukcji dachowej.

Płyta EcoTherm
TopLine XR

Wełna mineralna

Wartość współczynnika przenikania
ciepła U (W/(m2K))

0,20

0,20

Wartość współczynnika przewodzenia
ciepła (W/mK)

0,023

0,040

Grubość warstwy izolacji (cm)

11

19

Waga termoizolacji (kg)

3,3

28,5

Termoizolacja dachów płytami EcoTherm TopLine znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowano tradycyjne materiały termoizolacyjne. Szczególnie użyteczne jest zastosowanie jej na dużych powierzchniach dachów płaskich (hale, magazyny, galerie handlowe itp.), gdyż poza wysokim bezpieczeństwem i termoizolacyjnością są łatwe i szybkie przy montażu. Specjalnie dla obiektów wielkopowierzchniowych, gdzie czas i koszty są bardzo istotne, została stworzona linia produktów EcoTherm TopLine XR Professional Line. Są to płyty o wymiarach 1200 x 2400 mm z zamkiem na wszystkich krawędziach, co w praktyce oznacza, że jedna płyta kryje niemal 3 m2 przy wadze zaledwie kilku kilogramów. Zastosowanie płyt EcoTherm TopLine XR Professional Line zwiększa wydajność montażu nawet o 40%.

inż. Daniel Bednarczyk

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Artykuł zamieszczony 
w „Inżynierze budownictwa”, 
styczeń 2008 r. 
 
 
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.