Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dlaczego do największej destrukcji tarasu dochodzi najczęściej w jego strefie krawędziowej?

09.06.2016

Strefa krawędziowa tarasu to najbardziej obciążony element jego konstrukcji ze względu na umiejscowienie.

Już na początkowym etapie prac tarasowych, związanych z wykonaniem warstwy spadkowej i dociskowej, montażem obróbki blacharskiej oraz balustrady, może dojść do popełnienia błędów, które skutkują późniejszą, przyśpieszoną destrukcją. Brak odpowiedniego spadku (min. 1,5%), niewłaściwe zagęszczenie i grubość warstwy dociskowej, nieodpowiednie, a przez to osłabiające konstrukcję montaż i uszczelnienie podpór balustrady lub nieodpowiednie osadzenie elementów odprowadzających wodę to jedne z najczęstszych grzechów wykonawców.

Kolejną kwestią jest dobór materiałów i ich jakość. W strefie krawędziowej jednymi z najważniejszych elementów są warstwa hydroizolacji i obróbka blacharska. Pomijając kwestie ich prawidłowego wbudowania, należy zwrócić uwagę na to, aby materiały te miały potwierdzone, wysokie parametry techniczne. W przypadku najpopularniejszych mineralnych zapraw uszczelniających warto postawić na produkty sprawdzone, których jakość została potwierdzona na przestrzeni kilkudziesięciu lat ich stosowania i jest poparta stosownymi badaniami oraz obiektami referencyjnymi, na których zostały zastosowane. Ich cechą jest to, że oprócz standardowych parametrów, takich jak zdolność do zachowania elastyczności w niskich temperaturach i mostkowania pęknięć, pozwalają chronić beton przed karbonatyzacją oraz agresją chemiczną w postaci chlorku sodu, które to czynniki są przyczyną najpoważniejszych uszkodzeń. Z kolei najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o obróbki blacharskie, są specjalnie ukształtowane profile aluminiowe pokryte odpowiedniej grubości powłoką poliestrową chroniącą przed korozją.

 

Piotr Kuglin

kierownik Działu Technicznego MAPEI Polska

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube