Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi

19.10.2018

Na terenie budowy Bulwarów Książęcych, w trakcie prowadzonych prac archeologicznych, dokonano cennych odkryć, mających dużą wartość historyczną dla Wrocławia. Znaleziska zostaną wyeksponowane w ramach stałej wystawy na terenie Bulwarów Książęcych oraz trafią do zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

 

 

 

Prace archeologiczne na terenie inwestycji Bulwary Książęce, w trakcie których dokonano cennych odkryć, prowadzone były w obrębie Wysp Odrzańskich: Kępy Mieszczańskiej oraz dawnej Wyspy Młyńskiej. Odkryto tam relikty średniowiecznych i wczesnonowożytnych drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, które znajdowały się na wyspie (datowanych od średniowiecza do XVIII i XIX w.), pozostałości tzw. Szańca na Kępie, który w latach 1631–1632 był częścią fortyfikacji wrocławskich, relikty piwnic należących do kamienic mieszczańskich z drugiej połowy XIX w. oraz liczne zabytki ruchome, m.in. metalowe fragmenty ozdób. Do najciekawszych odkryć należą niewątpliwie przyczółki mostowe łączące obie wyspy oraz umocnienia kanału znajdującego się pomiędzy nimi. Całość tworzy unikalny zbiór, mający ogromne znaczenie dla historii Wrocławia.

 

Wykopaliska na terenie inwestycji Bulwary Książęce: relikty kamienic mieszczańskich z II połowy XIX w.

 

Główne badania archeologiczno-architektoniczne w obszarze Bulwarów Książęcych zostały zakończone. Nadal trwają prace w obrębie wykopu pod II etap inwestycji, jednak polegają one głównie na nadzorze archeologicznym prac budowlanych. Po zakończeniu budowy II etapu Bulwarów Książęcych część znalezisk znajdzie się na specjalnie do tego celu stworzonej ekspozycji, umiejscowionej na terenie inwestycji. Pozostałe zabytki ruchome zostaną natomiast przekazane Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu. – Wystawa, która znajdzie się na terenie Bulwarów Książęcych, będzie unikatową prezentacją fragmentów dawnych fortyfikacji i kół młyńskich spośród których najstarsze elementy, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dendrochronologicznymi, datowane są na początek XVII w. W ramach ekspozycji znajdą się też reprodukcje historycznych widoków i planów Wyspy Młyńskiej – mówi prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki prowadzący nadzór nad badaniami na terenie inwestycji.

 

Wykopaliska na terenie inwestycji Bulwary Książęce: relikty umocnień Odry w obrębie dawnej Wyspy Młyńskiej

 

Bulwary Książęce to inwestycja BPI Real Estate Poland u zbiegu dwóch ramion Odry na wyspie Kępa Mieszczańska. Całość inwestycji jest realizowana w dwóch etapach. W ramach I etapu Bulwarów Książęcych sprzedano i wybudowano 175 lokali mieszkalnych o powierzchni od 27 do 128 m². Oferta powstającego właśnie II etapu inwestycji to kolejne 190 mieszkań o powierzchni od 25 do 110 m². Zakończenie budowy II etapu Bulwarów Książęcych planowane jest II połowę 2020 r.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.