
Duży kontra mały – czy mikrofirmy mają szansę w relacjach z gigantami?
Mikroprzedsiębiorcy nieraz wchodzą w relację z dużą firmą z nadzieją, że to dla nich biznesowa szansa. Jednak często trafiają do gry, w której to nie oni rozdają karty. Z badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że 72 proc. firm z sektora MMŚP ma doświadczenie w relacjach z dużymi graczami. Choć w większości jest ono pozytywne, to mikroprzedsiębiorstwa znacznie częściej niż ich więksi koledzy z rynku skarżą się na brak równowagi sił.

Mieszkania z licytacji komorniczej – ceny, statystyki, ryzyko przy zakupie
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.

Rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją wartość
Po głębokiej korekcie, wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce stabilizuje się a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją wartość, głównie za sprawą ożywienia notowanego w budownictwie mieszkaniowym. W ujęciu długoterminowym, na znaczeniu zyska segment remontów i modernizacji.

Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.

Jawność cen mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym – nowe przepisy
Od 11 lipca 2025 r. obowiązują przepisy o jawności cen, które zobowiązują deweloperów do publikowania na swoich stronach internetowych cen ofertowych mieszkań i domów. Jednak nie od razu kupujący zobaczą ceny na stronach deweloperów, ponieważ ich publikacja zależy od tego, kiedy deweloper formalnie rozpoczął sprzedaż inwestycji. W większości przypadków na pełną przejrzystość cenową trzeba będzie poczekać do 11 września 2025 r.

Średnie miasta z największymi szansami na nowe inwestycje przemysłowe
Szczecin, Lublin i Bydgoszcz to dziś najlepsze lokalizacje na nowe inwestycje przemysłowe i magazynowe – wynika z 1. edycji raportu Accolade „Średnie miasta – wielki potencjał inwestycyjny”. Wschodzącą „gwiazdą magazynową” okazał się Rzeszów. Częstochowa i Gliwice czerpią ze śląskiego potencjału przemysłu motoryzacyjnego, a Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski przyciągają dzięki przygranicznej lokalizacji.

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. RAPORT
Sektor fotowoltaiczny w Polsce w 2024 roku rozwijał się równie prężnie jak rok wcześniej, utrzymując czołową pozycję wśród wszystkich innych OZE, jeśli chodzi o tempo rozwoju i nowe moce zainstalowane.

Branża elewacji drugi rok z rzędu pod kreską. Czy 2025 przyniesie długo wyczekiwane odbicie?
Wartość rynku elewacji w Polsce spadła w 2024 roku do 9 mld zł. To już drugi rok z rzędu, w którym segment odnotowuje spadki, choć ich tempo nieco wyhamowało. Mimo trudności rynek wciąż utrzymuje się powyżej poziomu z 2021 roku (8,2 mld zł), co daje podstawy do ostrożnego optymizmu.

Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum – czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w I kwartale 2025 – ostrożność deweloperów i przewaga odnowień umów
Początek 2025 roku na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce upłynął pod znakiem stabilizacji – zarówno po stronie deweloperów, jak i najemców. Według raportu „At A Glance – rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce” podsumowującego pierwszy kwartał 2025 roku, całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 1,11 mln m kw., co oznacza wzrost o 16% rok do roku. Jednocześnie aż 56% tej powierzchni stanowiły odnowienia dotychczasowych umów, co wskazuje na ostrożne podejście firm do zawierania nowych kontraktów.