Odpowiada mgr inż. Anna Sas-Micuń – Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki.
Mam prośbę o wyjaśnienie następujących kwestii: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi: „wymagania, o których mowa w § 1, mogą być spełnione w sposób inny niż określony w rozporządzeniu (…) stosownie do wskazań ekspertyzy technicznej rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych”.
- Jaki zakres opracowania ekspertyzy dotyczy rzeczoznawcy budowlanego, a jaki rzeczoznawcy od spraw przeciwpożarowych?
- Czy opracowanie ekspertyzy ma być wspólne czy może być oddzielne przez każdego rzeczoznawcę we własnym zakresie?
- Czy oprawa opracowań może być oddzielna czy musi być wspólna?
Fot. © goir – Fotolia.com
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) – § 2 ust. 2 i ust. 3a, dotyczące wymogu opracowania ekspertyzy technicznej, nie określają zakresu kompetencji ani zasad współpracy wymienionych rzeczoznawców. Świadomie ze względu na stopień złożoności problemów, jakie mogą być przedmiotem analizy wykonywanej ekspertyzy technicznej, a także indywidualizm przypadków, wskazano jedynie pełny katalog możliwych jej wykonawców. Istnieją zatem w praktyce możliwe przypadki wykonania ekspertyzy technicznej:
- przez właściwą jednostkę badawczo-rozwojową – w całości;
- wspólnie lub oddzielnie we własnym zakresie przez rzeczoznawcę budowlanego oraz rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
- przez właściwą jednostkę badawczo-rozwojową we współpracy z rzeczoznawcą, przy czym zakresu i formy opracowania ekspertyzy technicznej przez właściwą jednostkę badawczo-rozwojową czy rzeczoznawcę budowlanego oraz rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych przepisy nie regulują.
Podobnie brak jest regulacji dotyczącej oprawy opracowań, co oznacza, że może być ona albo oddzielna, albo wspólna w zależności od wybranego podejścia. Przepisy jednoznacznie natomiast określają wymóg uzgodnienia wskazań, spełnienia wymagań zawartych w ekspertyzie odpowiednio do przedmiotu ekspertyzy:
- jeśli dotyczy kwestii bezpieczeństwa pożarowego – z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej;
- jeśli dotyczy kwestii higieniczno- -zdrowotnych – z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym.