Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2040 r.

20.03.2019

Elastyczne i inteligentne przestrzenie biurowe, wsparcie sztucznej inteligencji w życiu codziennym – tak będzie za ponad 20 lat – wynika z analizy firmy doradczej CBRE.

 

Tereny zielone w centrach biznesowych zapewnią uprawy na dachach i ścianach

 

W stronę nowoczesnych technologii

CBRE przeanalizowało działania przedsiębiorstw oraz aktualne globalne trendy biznesowe i społeczne, których wpływ obserwować będzie można także na polskim rynku. Na tej podstawie przygotowano raport „Portfolio 2040” prognozujący główne przemiany na światowym rynku w kolejnych dwóch dekadach. Wśród nich znalazły się m.in. uelastycznienie procesów biznesowych i udoskonalenie umiejętność natychmiastowego dostosowania się do zmian zachowań konsumenckich. Inną kluczową zmianą będzie też dynamiczny wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii. Jak wynika z wcześniejszych badań CBRE, aż 69% firm w Polsce zdaje sobie sprawę, że w najbliższych latach innowacje zaczną mieć ogromny wpływ na prowadzoną przez nie działalność biznesową, a 62% z nich planuje inwestycje w technologie związane z nieruchomościami.

 

Elastyczność dzięki inteligentnym budynkom

– Przewidujemy, że nadchodzące dekady będą charakteryzować się powszechną otwartością na ciągle zachodzące zmiany. Według analiz CBRE, dane zmienią sposób, w jaki organizacje porozumiewają się ze swoimi klientami, pracownikami i resztą świata. Dzięki niezakłóconemu obiegowi informacji podaż będzie przewidywać i odzwierciedlać popyt, a inteligentne budynki same będą tworzyć i dostosowywać swoje przestrzenie pod najemców – komentuje Joanna Mroczek, szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Obecnie niektóre organizacje eksperymentują instalując cienkie ścianki działowe wydzielające przestrzenie, które można szybko zlikwidować. W roku 2040 inteligentne budynki same będą wprowadzać takie zmiany. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, gdzie potrzeby użytkowników (najemców) będą na bieżąco analizowane i prognozowane, a przestrzeń odpowiednio do nich dostosowana. Co za tym idzie, umowy najmu będą zawierane na krótszy czas i będą bardziej elastyczne. Będziemy mieli do czynienia z większą otwartością na pracę w dzielonych przestrzeniach – nawet w przypadku konkurujących ze sobą podmiotów. Elastyczne aktywa stanowić będą nawet 50% portfeli firm.

 

Polecamy też: 5 miast w 100% z OZE

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube