Firmy budowlane w czasie epidemii

30.04.2020

Nastroje firm budowlanych nie budzą optymizmu. Subindeks Barometru EFL dla sektora budowlanego na II kwartał br. wyniósł 30,9 pkt., o 26,2 pkt. mniej niż kwartał wcześniej.

 

Fot. netsay – stock.adobe.com

 

Aż 64% firm budowlanych obawia się mniejszych zamówień, a tylko 6% liczy na ich wzrost. Pogarszającą się kondycję branży ujawniają już wyniki firm leasingowych za I kwartał tego roku. Leasingodawcy sfinansowali sprzęt budowlany o wartości o ponad 18% niższej niż w analogicznym okresie rok temu.

– Branża budowlana jako jedna z nielicznych od pojawienia się koronawirusa w Polsce mogła realizować swoje zlecenia, nie była objęta rządowymi zakazami. I wydawać się mogło, że spowolnienie jej nie dotknie albo w mniejszym stopniu niż pozostałe sektory. Tymczasem większość danych już pokazuje, że to nieprawda. Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w kwietniu 2020 roku wyniósł -47,1 dla budownictwa i nie odbiegał od pozostałych branż. Dla porównania, jeszcze w marcu wyniósł -1,9. Również wyniki firm leasingowych za I kwartał sugerują, że przedsiębiorstwa budowlane czuły, że najgorsze przed nimi i wstrzymywały się z inwestycjami. Barometr EFL, który wybiega w przyszłość, pokazuje, że II kwartał może być zdecydowanie słabszy, zarówno pod kątem sprzedaży, jak i inwestycji. Liczymy jednak, że powolne odmrażanie gospodarki i osłabienie epidemii odbiją się pozytywnie na działalności budowlanej w drugiej części roku – prognozuje Radosław Woźniak – prezes zarządu EFL.

 

Czytaj także: Inwestycje infrastrukturalne – najlepsza tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa 2.0 – zmiany – poradnik

 

Barometr EFL dla branży budowlanej na II kwartał 2020 r.

  • Subindeks: 30,9 pkt. (-26,2 pkt. kw./kw.); najwyższy spadek wśród wszystkich 6 badanych sektorów
  • Inwestycje: 43,5% przedsiębiorców prognozuje zmniejszenie inwestycji, a 13% – ich wzrost
  • Sprzedaż: 63,8% firm przewiduje zmniejszenie sprzedaży, a 6,3% – jej wzrost
  • Płynność finansowa: 52,5% przedsiębiorców prognozuje pogorszenie płynności finansowej, a tylko 3% – lepszą płynność
  • Finansowanie zewnętrzne: 27,5% firm przewiduje mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, a 16,3% – wzrost zapotrzebowania

 

Firmy leasingowe w I kwartale br. sfinansowały sprzęt budowlany o wartości 694,2 mln zł, co stanowi 18,14% spadek rok do roku – wynika z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu. Mimo że prace na budowach w naszym kraju są w toku i wydawane są pozwolenia na budowę, to jednak branża wstrzymuje się z inwestycjami. Eksperci EFL przewidują, że pod tym względem II kwartał może być jeszcze słabszy, a na wyhamowanie spadków oraz lekką poprawę nastrojów można liczyć dopiero w okresie powakacyjnym.

 

 

Subindeks branżowy Barometru EFL dla sektora budowlanego na II kwartał br. wyniósł tylko 30,9 pkt., czyli aż o 26,2 pkt. mniej niż kwartał wcześniej. Żadna branża w tym kwartale nie odnotowała tak wysokiego spadku. W przypadku każdego z czterech badanych obszarów widać przewagę pesymistów nad optymistami. W segmencie sprzedaży blisko 2 na 3 firmy budowlane przewidują spadek zamówień od kwietnia do czerwca br., podczas gdy tylko nieco ponad 6% liczy na wzrost obrotów. To może przełożyć się na płynność finansową, której pogorszenia spodziewa się ponad połowa przedsiębiorstw. Również realizacje staną w miejscu – ponad 43% zapytanych planuje mniej inwestować niż kwartał wcześniej, a tylko 13% więcej.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL wyniosła w II kwartale br. 32,5 pkt. Osiągnięty poziom jest o 17,4 pkt. niższy niż w I kwartale, a jednocześnie najniższy od początku realizacji badania (czyli od stycznia 2015 r.).

 

Rysunki: Barometr EFL

 

Przeczytaj też: Poziom optymizmu w budownictwie najniższy od 3 lat

Zmiany ustaw w związku z epidemią a budownictwo

Budowanie w czasach SARS-CoV-2 a siła wyższa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in