Żurawie budowlane w rejonie lotniska – przepisy

26.03.2020

Możliwość użycia żurawi budowlanych, dźwigów samochodowych czy pomp do betonu należy uzgodnić bezpośrednio z zarządzającym lotniskiem oraz równolegle z instytucją zapewniającą służbę ruchu lotniczego. Jak wygląda taka procedura?

 

W dniu 1 kwietnia 2019 r. weszło w życie znowelizowane Prawo lotnicze, które wprowadziło zasadnicze zmiany dotyczące użycia dźwigów w rejonie lotniska. Zgodnie z nowelizacją, Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wydaje już decyzji administracyjnej zezwalającej na czasowe przewyższenie powierzchni ograniczających. Obecnie możliwość użycia żurawi budowlanych, dźwigów samochodowych, pomp do betonu itp. należy uzgodnić bezpośrednio z zarządzającym lotniskiem (Lotniskiem Chopina w Warszawie zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” PPL) oraz równolegle z instytucją zapewniającą służbę ruchu lotniczego (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej PAŻP).

 

 

W celu ułatwienia podmiotom budowlanym procesu uzgodnienia przeszkód w rejonie lotniska, zarządzający Lotniskiem Chopina w Warszawie zamieścił na stronie internetowej lotniska  pod linkiem: https://lotnisko-chopina.pl/pl/uzgodnienie-tymczasowej-przeszkody-lotniczej.html, formularz w formacie aktywnego PDF, z krótkim opisem sposobu postępowania. Zainteresowane podmioty mogą pobrać formularz, wypełnić, wydrukować i przesłać w formie papierowej do zarządzającego lotniskiem na adres: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, ul. Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa. Uzgodnienie wydawane jest w formie papierowej w terminie około miesiąca od dnia dostarczenia dokumentacji.

Zobacz też:

 

 

Równocześnie podobny wniosek należy złożyć do instytucji zapewniającej służbę ruchu lotniczego, tj. do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) na adres.: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, ul. Wieżowa 8, 02-147 Warszawa.
 

Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl, w części zatytułowanej „serwis przeszkód lotniczych”, zamieszczono mapę z naniesionymi graficznie powierzchniami ograniczającymi przeszkody dla lotnisk komunikacyjnych w Polsce, gdzie każdy zainteresowany używając linku

http://caa-pl.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=252d2be2e6104adcb9be8201660a05b3

może sprawdzić czy w danej lokalizacji obowiązują ograniczenia wysokości przeszkód.
 

Wnioskodawca może przewyższyć powierzchnie ograniczającą przeszkody tylko w przypadku uzyskania łącznego uzgodnienia od zarządzającego lotniskiem i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Uzyskanie uzgodnienia tylko jednego podmiotu nie uprawnia do posadowienia urządzeń dźwigowych.

 

Wnioskodawca zobowiązany jest do zgłoszenia tymczasowej przeszkody lotniczej Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a 72 godziny przed faktem posadowienia urządzeń dźwigowych, zgłosić go zarządzającemu Lotniskiem Chopina w Warszawie na adres e-mail.: przeszkody@polish-airports.com i dpwaw@polish-airports.com, w celu publikacji stosownej informacji lotniczej NOTAM. Należy pamiętać również o stosownym oznakowaniu przeszkody lotniczej, zgodnym z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2003 roku w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych (Dz. U. Nr 130 poz. 1193 z późn. zm.).

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in