Ocena zużycia technicznego budynku jest jedną z podstawowych czynności w zakresie eksploatacji i utrzymania obiektów w prawidłowej sprawności technicznej.
Proces zużycia fizycznego, materialnego i środowiskowego budynku i jego elementów składowych jest związany z zachodzącymi w jego materii zmianami, które interpretować należy jako obniżenie właściwości użytkowych całego budynku lub wartości poszczególnych jego elementów. Zużycie techniczne budynku jest funkcją zużycia wszystkich elementów budynku zarówno konstrukcyjnych, wykończeniowych, jak i wyposażenia i instalacji. Wszystkie budynki podlegają oddziaływaniom, w wyniku których ulegają naturalnej i stopniowej degradacji, czyli zmianie ich wartości użytkowej. Jest ona tym większa, im więcej zaniedbań zaistniało w momencie projektowania i wykonywania budynku. Potocznie proces ten nazywany jest zużyciem. Zużycie jest zatem miarą stanu budynków, a prawidłowe jego diagnozowanie stanowi podstawę ich utrzymania w odpowiedniej sprawności technicznej oraz zachowania prawidłowych wartości użytkowych przez racjonalną gospodarkę remontową; jest ono zawsze rozpatrywane w różnych kategoriach, a sposób i szybkość jego przebiegu zależą od wielu czynników. A zatem przez zużycie rozumieć należy utratę wartości szacowanej nieruchomości wynikłą ze zużycia technicznego i funkcjonalnego, a jeśli występuje więcej niż jedno źródło, można przyjmować zużycie łączne. Zużycie techniczne wynika z wieku obiektu budowlanego, trwałości zastosowanych materiałów, jakości wykonawstwa budowlanego, wad projektowych, prowadzonej gospodarki remontowej itp. Zużycie techniczne określa się procentowo. W budynku rozróżnia się trzy główne grupy elementów, a mianowicie: konstrukcyjne, wykończeniowe i wyposażeniowe, a zatem stan techniczny budynku uzależniony jest od trwałości tych elementów.
Zużycie funkcjonalne wynika z porównań zastosowanych w danym przypadku rozwiązań użytkowych do aktualnie projektowanych (ocena nowoczesności), a także porównań wynikających ze sposobu wykończenia i wyposażenia w urządzenia techniczne, jak również przeznaczenia utrudniającego lub uniemożliwiającego zmianę sposobu wykorzystania.
Zużycie łączne obejmuje jednocześnie zużycie techniczne i funkcjonalne i jest stosowane w przypadku określenia wartości rynkowej nieruchomości w podejściu porównawczym i dochodowym.
Ze zużyciem ściśle wiąże się pojęcie trwałości, czyli zdolności do zachowania w określonym czasie założonych wymagań eksploatacyjnych stawianych przez użytkownika w warunkach oddziaływania określonych czynników, bez istotnego pogorszenia właściwości użytkowych lub nadmiernego wzrostu kosztów użytkowania. Rozpatrując trwałość budowli jako całości, posługujemy się zawsze pojęciem okresu użytkowania, a nie pojęciem długości życia budowli, ponieważ za granicę trwałości obiektu uważamy stan, w jakim budowla lub jej część osiąga stan graniczny użytkowania. Przyjmuje się, że okres użytkowania jest to czas, w którym koszty związane z użytkowaniem, utrzymaniem lub naprawą budowli lub jej części nie są nadmierne, nie przekraczają one w znacznym, zauważalnym stopniu zwykłych wydatków. W uzasadnionych przypadkach o przydatności użytkowej budowli mogą decydować także aspekty estetyczne.
Rozpatrywanie trwałości budowli powinno rozpoczynać się od ustalenia czasu, w którym budowla ma spełniać wymagania właściwości użytkowych. W przypadku gdy inwestor nie przedstawi własnych oczekiwań, wymagany okres użytkowania, dla budowli lub jej części, musi być ustalany na podstawie odpowiednich przepisów dotyczących trwałości. Jeżeli przepisy te lub wymagania nie stanowią inaczej, to wymagany czas użytkowania dla budowli może być dobierany zgodnie z danymi podanymi w tabeli. Wymagany okres użytkowania może być również ustalany dla części budynku. W tab. 2 przedstawiono w latach klasyfikację okresu użytkowania dla konstrukcji budowlanych. Czas ten, w przypadku gdy konstrukcja jest trwała i nie podlega wymianie, jest równy okresowi użytkowania budowli.
© arborpulchra – Fotolia.com
Metody ustalenia stopnia zużycia obiektów budowlanych
Ocena stopnia zużycia jest procesem wymagającym przekrojowej wiedzy z zakresu budownictwa oraz wszystkich elementów budynku, realizacji procesów inwestycyjnych na etapie wznoszenia budynku, jego utrzymania i likwidacji. Jest m.in. efektem diagnostyki budowlanej, wpisującej się w metody badawcze związane z oceną zjawisk następujących w czasie w eksploatowanym obiekcie budowlanym. Trudności przy badaniu przebiegu zużycia, a w efekcie przewidywania trwałości, wynikają np. ze znacznej liczby czynników i ich zróżnicowanego oddziaływania na poszczególne obiekty oraz długość okresu użytkowania budynków. Budynek składa się bowiem z wielu elementów wykonanych z różnorodnych materiałów. Dlatego do ustalania trwałości budynku niezbędna jest znajomość zachowania się w czasie poszczególnych jego części, materiałów lub wyrobów, a znajomość okresów użytkowania ma istotne znaczenie przy ich doborze dla optymalizacji na etapie projektowania.
Ocena zużycia technicznego budynku jest jedną z podstawowych czynności w zakresie eksploatacji i utrzymania
obiektów budowlanych w prawidłowej sprawności technicznej i może zostać dokonana jedną z wielu metod. Indywidualne cechy budynku, zarówno w odniesieniu do rozwiązań konstrukcyjnych, jak i użytkowania, powodują, że procesy zużycia poszczególnych obiektów wykazywać mogą znaczne różnice. Dlatego ustalenie stopnia zużycia technicznego budynku wymaga z reguły indywidualnej analizy wykonanej przez rzeczoznawcę, wykorzystanie zaś do tego celu podanych w literaturze formuł i tabel służyć może jedynie do wstępnego oszacowania.
Do wstępnej analizy zużycia technicznego stosuje się metody czasowe, które opierają się na założeniu, że zużycie techniczne narasta w czasie oraz zależy od jakości utrzymania budynku, czyli bieżącej konserwacji, okresowych remontów, napraw, wymiany i utrzymania obiektu. Zróżnicowana trwałość i przebieg zużycia pozwalają wyodrębnić trzy zasadnicze grupy elementów:
– elementy o trwałości technicznej przekraczającej lub równej trwałości budynku (fundamenty, ściany, stropy ognioodporne, schody);
– elementy o trwałości mniejszej od trwałości budynku (dachy, stropy drewniane, stolarka, podłogi, instalacje);
– elementy o znacznie mniejszej trwałości od trwałości budynku (wykończenie, osprzęt instalacyjny).
Do określenia stopnia zużycia elementów składowych obiektu stosujemy następujący wzór:
Szei = (Uei • Sztei)/100
gdzie: Szei – zużycie techniczne elementu [%], Uei – procentowy udział kosztów elementu budowlanego nowego w kosztach odtworzenia całego obiektu.
Metoda średnioważonego zużycia technicznego obiektu
Do oceny stopnia zużycia pojedynczych budynków najczęściej stosuje się metodę wizualną, tzw. metodę średniej ważonej, która polega na indywidualnej ocenie stopnia zużycia poszczególnych elementów danego budynku, a następnie – przez zadanie im odpowiednich wag – ustaleniu ważonego stopnia zużycia całego obiektu. ?o tego celu stosuje się wzór:
gdzie: Sz – średnioważony stopień zużycia technicznego obiektu [%], Uei – procentowy udział kosztu i-tego elementu obiektu, Szei – stopień zużycia danego elementu robót [%], n – ilość ocenianych elementów robót w obiekcie, i – kolejny element.
Główną zaletą metody średniej ważonej jest stosunkowo duża dokładność w ustalaniu stopnia zużycia technicznego budynku, wynikająca z określania zużycia poszczególnych elementów lub grup elementów budynku. Warunkiem dokładności jest to, by ocena była prowadzona przez doświadczonego specjalistę budowlanego. Metoda pozwala na zindywidualizowanie oceny stopnia zużycia elementów składowych budynków, a także uwzględnienie zróżnicowania obiektów pod względem zastosowanych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz zakresu wyposażenia.
W zależności od typu budynku brane są pod uwagę różnice w udziale poszczególnych elementów w kosztach odtworzenia całego obiektu. Należy zwrócić uwagę, że wykorzystanie tej metody wymaga znajomości struktury rodzajowej i wartościowej elementów składowych budynku podlegającego ocenie. Główną jej wadą jest znaczna czasochłonność badań.
Tab. 1 Wymagany okres użytkowania dla budynków
Kategoria |
Opis |
Okres przydatności |
Przykłady |
1 |
Budynki tymczasowe |
Do 10 lat |
Tymczasowe budynki na placu budowy, budynki okresowych wystaw |
2 |
Budynki o małej trwałości |
Min. 10 lat |
Budynki przemysłowe dla krótkotrwałych procesów produkcyjnych, tymczasowe magazyny i składowiska |
3 |
Budynki o średniej trwałości |
Min. 30 lat |
Większość budynków przemysłowych. Budynki remontowane |
4 |
Budynki o normalnej trwałości |
Min. 70 lat |
Nowe budynki dla służby zdrowia, nowe budynki mieszkalne i monumentalne budynki publiczne |
5 |
Budynki i budowle o dużej trwałości |
Min. 120 lat |
Budowle inżynierskie i inne budynki monumentalne, spełniające ważną funkcję społeczną |
Metoda czasowa Rossa – określenie średniego wskaźnika zużycia technicznego obiektu
Do najpopularniejszych sposobów określania zużycia obiektów należy metoda czasowa Rossa, w której za podstawę wyliczenia wskaźnika procentowego przyjmuje się wiek obiektu w latach (t) oraz przewidywany okres trwałości w latach (T).
Metodą czasową Rossa można obliczyć zużycie dla budynków o złej, prawidłowej lub bardzo dobrej gospodarce remontowej. Metoda ta powinna być wykorzystywana jako metoda pomocnicza, wyznaczająca ogólną wartość zużycia technicznego przy określonej gospodarce remontowej.
Metoda jest bardzo prosta do zastosowania ze względu na to, że zużycie techniczne obiektu jest wprost proporcjonalne do jego wieku. Przy złej gospodarce remontowej w obiektach, w których nie prowadzono okresowych remontów, stopień zużycia technicznego oblicza się wg wzoru:
Sz = t • 100/T
gdzie: Sz – stopień zużycia technicznego obiektu [%], t – wiek obiektu w latach, T – przewidywany okres trwałości w latach.
W przypadku budynków o prawidłowej gospodarce remontowej do obliczenia
zużycia technicznego budynku stosuje się wzór:
Sz = [t • (t + T)/2T2] • 100
Dla budynku, w którym remonty prowadzone są prawidłowo, a eksploatacja wzorowa, należy zastosować wzór:
Sz = (t2 • 100)/T2
W metodzie można posługiwać się tabelą macierzową dla dokonywania szybkich odczytów oraz do ustalenia zużycia technicznego budynków. Metoda nieliniowa stosowana jest przy konieczności szybkiego i mniej dokładnego ustalania stopnia zużycia.
Znane są również formuły proponowane przez Europejską Grupę Rzeczoznawców Majątkowych TEGoVA
Sz = t • 100/(t + tp)
lub
Sz = (t – tp) • 100/T
gdzie: tp – oszacowany pozostały okres użytkowania budynku, t – wiek obiektu w latach, T – przewidywany okres trwałości w latach.
Zaletami opisanych formuł jest możliwość szybkiego wstępnego szacowania zużycia technicznego budynków. Wadami tych metod jest ich uproszczenie ze względu na przyjęcie tylko dwóch parametrów: wieku oraz sposobu utrzymania budynku. Nie uwzględnia się możliwości zróżnicowanego zużycia poszczególnych elementów obiektu. W przypadku starszych budynków dodatkowe błędy wynikać mogą z braku danych o okresie budowy, zwłaszcza jeśli była ona rozciągnięta w czasie, oraz wiarygodnych informacji na temat okresu i zakresu przeprowadzanych prac remontowych i modernizacyjnych, ewentualnych błędów projektowych czy też wykonawczych.
Istnieją również metody, w których do wyznaczenia stopnia zużycia stosuje się wskaźniki ekonomiczne, w których zużycie techniczne określa się w procentach wartości odtworzenia budynku. Między wielkością zużycia a nakładem ponoszonym na utrzymanie budynku istnieje zależność:
Ku = f (Zod)
gdzie: Ku – koszty utrzymania, Zod – zużycie techniczne jako procent wartości odtworzenia, a więc praktycznie:
Ku = Ko • Zod • β
gdzie: Ko – wartość odtworzenia, β – współczynnik powiększający koszty odtworzenia budynku, większy od jedności.
Przy założeniu, że np. β = 1,30, stopień zużycia technicznego budynku w dowolnym okresie jego eksploatacji wyniesie:
Zod = Ku/1,30 Ko
Metoda oceny stopnia zużycia technicznego budynku na podstawie kosztów utrzymania jest dokładniejsza od metody Rossa. W przypadku zarządzania budynkiem ustalenie kosztów utrzymania jest stosunkowo proste i zastosowanie tej formuły jest dosyć łatwe. Podstawowym problem niedokładności oceny stopnia zużycia konstrukcji budynku opisaną metodą jest jej zbytnie uproszczenie i brak kompleksowej oceny.
?obrą metodą wydaje się formuła, by zużycie ustroju nośnego budynku oceniać na podstawie analizy utraty nośności poszczególnych elementów konstrukcyjnych w trakcie jego eksploatacji, w odniesieniu do nośności początkowej No. Wówczas dla pojedynczego elementu konstrukcyjnego:
Sze = [1 – (Nt/No)]
gdzie: Sze – stopień zużycia elementu konstrukcyjnego [%], No – początkowa nośność elementu, określona dla t = 0, Nt – nośność elementu w okresie 0 < t < T.
Wartość Nt określa się według odpowiednich norm, z uwzględnieniem zmian w czasie właściwości zastosowanych materiałów i uszkodzeń konstrukcji. Zależności te mogą być według autorów ustalone za pomocą analizy teoretycznej, opartej na doświadczalnych danych o charakterze zmian cech materiałów i uszkodzeń konstrukcji w trakcie eksploatacji budynku.
W ocenie tak rozumianego zużycia całego ustroju nośnego budynku należy uwzględnić, że wpływ poszczególnych jego elementów nie jest równorzędny, np. zużycie ściany nośnej na parterze ma większy wpływ na stan techniczny całego budynku niż zużycie pojedynczego stropu dowolnej kondygnacji. Ponadto budynki murowane pracują jako układ przestrzenny, w którym zniszczenie pojedynczego elementu powoduje redystrybucję sił wewnętrznych. W związku z tym do określenia stopnia zużycia budynków murowanych proponuje się następującą formułę:
gdzie: Nti – nośność i-tego elementu w okresie 0 < t < T, Noi – nośność i-tego elementu początkowa, określona dla t = 0, Ai – powierzchnia obciążenia na i-ty nośny element konstrukcyjny, n – liczba ocenianych elementów w budynku.
Za kryterium wyboru wartości Ai przyjmuje się powierzchnię, która może być wyeliminowana z pracy budynku w przypadku awarii jednego konkretnego elementu nośnego.
Tab. 2 Klasyfikacja okresu użytkowania konstrukcji
Klasa |
Wymagany projektowany okres przydatności (lata) |
Przykład |
1 |
1-5 |
Konstrukcje tymczasowe |
2 |
25 |
Wymienialne części konstrukcji, np. łożyska |
3 |
50 |
Konstrukcje budowlane |
4 |
100 |
Konstrukcje budynków monumentalnych, mosty i inne konstrukcje inżynierskie |
Zakończenie czasu użytkowania – czy budynek należy poddać rozbiórce?
Zakończenie okresu użytkowania nie jest równoznaczne z fizyczną likwidacją czy zniszczeniem budynku. Jeżeli budynek nie spełnia wymagań użytkownika i jego elementy uległy moralnemu zużyciu i nie odpowiadają współczesnym wymaganiom użytkowym i techniczno- prawnym, a szczególnie w zakresie bezpieczeństwa – to w przypadku gdy konstrukcja budynku spełnia oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji, po uzasadnionym ekonomicznie wzmocnieniu – rozbiórka czy też likwidacja budynku nie jest konieczna. Decyzja o dostosowaniu obiektu do współczesnych wymagań użytkowych, norm bezpieczeństwa może nastąpić po wszechstronnej analizie ekonomicznej. Zwykle konstrukcje obiektów wykonane w technologiach żelbetowych, stalowych, zespolonych posiadają znacznie większą trwałość niż pozostałe elementy obiektu, co umożliwia modernizację całego obiektu, bez kosztownych prac konstrukcyjnych.
Przesłanki do rozbiórki obiektu budowlanego powstają wtedy, gdy jest on nieużytkowany, zniszczony lub niewykończony i nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia. Po upływie okresu użytkowania właściciel musi podjąć decyzję o rozbiórce, opierając się na przeprowadzonych analizach wielu czynników, z których najważniejszą rolę odgrywają finanse, ponieważ techniczna niemożność przebudowy przy współczesnych środkach technicznych występuje bardzo rzadko. Do rozbiórki dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy w miejscach lokalizacji starych obiektów budowlanych, szczególnie zaniedbanych, coraz częściej powstają plany na lokalizację nowych budynków, dróg i infrastruktury. Rozbiórki całkowite lub częściowe zwykle dotyczą obiektów, które jest trudno, albo się nie opłaca, doprowadzić do prawidłowego stanu technicznego.
dr inż. Krzysztof Michalik
Katedra Technologii Budownictwa Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych
Literatura
1. K. Michalik, Zużycie techniczne budynków i budowli, Wydawnictwo Prawo i Budownictwo, Chrzanów 2014.
2. W. Baranowski, Zużycie techniczne obiektów budowlanych oraz podstawowe nazewnictwo budowlane, skrypt „WACETOB” Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa, Warszawa 2000.
3. W. Baranowski, Zasady ustalania zużycia obiektów budowlanych, skrypt „WACETOB” Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa, Warszawa 1996.
4. A. Rawska-Skotniczy, Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych, „Budownictwo ogólne”, tom III wykłady, „Rozbiórki budynków i budowli”, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Oddział w Bielsku-Białej.
5. Ł. Drobiec, Eksploatacja nieruchomości, część II, „Zużycie techniczne obiektów budowlanych – miary i sposoby jego oceny”, Katedra Konstrukcji Budowlanych, Zespół Konstrukcji Betonowych i Murowych, Wydział Budownictwa, Politechnika Śląska. P