Izba Projektowania Budowlanego – niezależna organizacja samorządu gospodarczego firm projektowych oraz firm związanych z obszarem budownictwa, członek Krajowej Izby Gospodarczej, w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności.
Izba zrzesza około 200 jednostek gospodarczych i jest największą oraz najstarszą organizacją tego typu w Polsce. Od momentu powstania upomina się o jakość polskiego budownictwa, w tym dobrego, przejrzystego Prawa budowlanego, a także o prestiż zawodowy polskiego projektanta i jego pozycję wśród uczestników budowlanego procesu inwestycyjnego.
Uroczystość dwudziestolecia obchodzona była w Józefowie pod Warszawą, przy okazji XIII Konferencji IPB – „Przygotowanie inwestycji budowlanych”. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność m.in. Olgierda Dziekońskiego – podsekretarza w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzeja Arendarskiego – prezesa KIG, Andrzeja Dobruckiego– prezesa PIIB, Jacka Sadowego – prezesa UZP, Janusza Piechocińskiego – członka sejmowej Komisji Infrastruktury, Romana Nowickiego – przewodniczącego Kongresu Budownictwa. Wręczone zostały odznaczenia państwowe.
Fot. Zbigniew Przybysz
Zasłużeni projektanci otrzymali tytuł Projektanta 20-lecia, szefom wyróżniających się biur przyznano tytuły Menadżer Projektowania 20-lecia, w cyklicznie organizowanym przeglądzie wręczone zostały wyróżnienia w ramach „Projekt Inżynierski Roku 2010” (pełna lista nagrodzonych oraz szczegóły uroczystości na stronie: www.ipb.org.pl oraz w „Wiadomościach Projektanta Budownictwa”). Licznym uczestnikom spotkania w Józefowie wręczone zostało wydawnictwo „XX lat Izby Projektowania Budowlanego”, w którym znalazły się informacje o historii IPB, jej ludziach, firmach i ważnych wydarzeniach.
Niekwestionowanym bohaterem obchodów był Ksawery Krassowski– wieloletni prezes Izby, jej założyciel i „dobry duch”, bez którego – jak to podkreślali wszyscy w swoich wystąpieniach – nie byłoby tego samorządu, tak konsekwentnie i prężnie działającego na rzecz środowiska projektantów. Tytan pracy, przyjaciel ludzi, nie tylko inżynierów, znakomity fachowiec i pasjonat budownictwa.
Ksawery Krassowski; Fot. Krzysztof Białoskórski
Drugi dzień konferencji to czas merytorycznej dyskusji na ważne dla projektantów tematy. Pogarszają się niestety stosunki między inwestorami, projektantami i wykonawcami, a to wynika z różnych zadań w procesie inwestycyjnym oraz nieprecyzyjnych warunków zawieranych umów – stwierdził prezes Krassowski – a także dążenia do nadmiernych oszczędności na etapie projektowania. Na niekorzyść jakości dokumentacji projektowej wpływa także coraz częstsze stosowanie zasady „projektuj i buduj”. Generalni wykonawcy, dyktując projektantom swoje warunki projektowe i techniczne, pośrednio przyczyniają się do niekorzystnych rozwiązań realizowanych projektów. Te słowa stanowią kwintesencję tematów referatów, w których tezy te zostały rozwinięte i poparte przykładami.
O założeniach do Kodeksu budowlanego mówił prof. Zygmunt Niewiadomski z SGH, o działaniach środowiska dotyczących zamówień publicznych na prace projektowe – Kazimierz Staśkiewicz – członek Prezydium Rady IPB, warunki sprawnego inwestowania przedstawił Adam Kowalewski – przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, o projektowaniu w kontekście bezpieczeństwa budowy wypowiadał się Marian Liwo – zastępca Głównego Inspektora Pracy.
Opiniowanie i wnioskowanie zmian w prawie dotyczącym całego obszaru budownictwa to jedna z wielu działalności Izby. Obok niej równie ważna jest działalność na rzecz profesjonalnego przygotowania kadr dla budownictwa
– podkreślił Cezary Grabarczyk – minister infrastruktury, przewodniczący Komitetu Honorowego 20-lecia IPB. – Wydawane przez IPB „Wiadomości Projektanta Budownictwa” oraz „Prezentacje” dokumentują wkład członków Izby w rozwój budownictwa.
Do wielu życzeń i gratulacji składanych Izbie Projektowania Budowlanego oraz jej Prezesowi dołącza się również Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Relacja z obchodów XX-lecia IPB w lipcowym numerze „Wiadomości Projektanta Budownictwa“.
Lista nagrodzonych na: www.ipb.org.pl
Barbara Mikulicz-Traczyk