Podróżni mogą już korzystać z przebudowanego dworca Olsztyn Zachodni.
Dworzec został w pełni zmodernizowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace objęły między innymi: odnowienie elewacji i wnętrza dworca, wymianę okien i drzwi oraz wszystkich instalacji. Renowacji poddany został również plac przed dworcem. Zrekultywowano teren zielony, wykonano nasadzenia ponad 40 drzew i niemal 950 krzewów niskopiennych. Ponadto zamontowane zostały nowe ławki i siedziska dla podróżnych, a w sąsiedztwie budynku powstało 11 nowych miejsc postojowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych.
Dworzec pozbawiony jest barier architektonicznych. Znacznym ułatwieniem dla osób o ograniczonej mobilności jest pochylnia łącząca budynek dworca z miastem i miejscami postojowymi. Z myślą o osobach niewidomych zainstalowane zostały ścieżki prowadzące oraz tyflograficzne mapy obiektu. Niedosłyszący mogą skorzystać z pętli indukcyjnych, ułatwiających zrozumienie komunikatów głosowych.
Na dworcu dostępna jest jedna kasa biletowa w poczekalni wewnętrznej, wydzielona przestrzeń przeznaczona dla opiekuna z dzieckiem, toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zadaszona poczekalnia zewnętrzna. Pod zadaszeniem dworca przygotowano również 9 nowych stojaków na rowery oraz samoobsługową stację napraw, która pozostaje do dyspozycji rowerzystów 24h na dobę. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny oraz system inteligentnego zarządzania budynkiem.
Z uwagi na bliskie sąsiedztwo olsztyńskiego Starego Miasta, przy wejściu z peronów na teren dworca zamontowano trzy tablice sytemu informacji miejskiej, ułatwiające turystom orientację w przestrzeni Olsztyna.
Wykonawcą robót było konsorcjum firm SKB S.A. z siedzibą w Warszawie oraz SKB Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku. Koszt zrealizowanych prac to ok. 3 mln zł. Przebudowa dworca sfinansowana została z dotacji budżetowej Skarbu Państwa oraz ze środków własnych PKP S.A.
Źródło: PKP S.A.