W przeciągu trzech kwartałów br. aktywność najemców w sektorze powierzchni produkcyjno-magazynowych utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie.
Łącznie wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni, co stanowi 27% wzrostu w porównaniu rok do roku. Rosnąca aktywność najemców zachęca deweloperów do podejmowania nowych inwestycji magazynowych, a także powrotu do inwestycji spekulacyjnych, które obecnie stanowią 50% prowadzonych inwestycji. Na koniec III kwartału br. dostępne było w Polsce ponad 9,67 mln m² nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej, a w budowie pozostawało około 580 tys. m².
Znaczący wzrost aktywności deweloperów można obserwować w regionie warszawskim, a także na nowych rynkach magazynowych, w których dotychczas nie były prowadzone nowe inwestycje. Popyt w trzech kwartałach roku napędzały głównie firmy z sektora logistycznego, stanowiące 42% wszystkich najemców. Wśród branż generujących największy popyt znajdują się handel oraz produkcja, około 24% najemców pochodzi z każdego tego sektora.
Patrick Kurowski, dyrektor, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE, komentuje: III kwartał br. był kolejnym okresem wysokiej aktywności najemców na rynku magazynowym w Polsce – podpisano umowy najmu na ok. 630 000 m². Natomiast od początku roku wynajęto łącznie ok. 1,94 mln m². To aż o 27% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Nowe umowy i ekspansje stanowiły 67% odnotowanego popytu, podczas gdy przedłużenia dotychczasowych umów najmu wyniosły 33%. Dynamiczny wzrost zasobów powierzchni magazynowych stanowi odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie najmem. Znaczna część nowo powstającej powierzchni ma charakter spekulacyjny – na koniec III kwartału br. ponad połowa spośród 580 000 m² w budowie nie była zabezpieczona umowami najmu. Duże zaangażowanie deweloperów w nowe projekty potęgują niskie stopy pustostanów. Rozwijają się dojrzałe rynki, ale również nowe lokalizacje, takie jak Szczecin, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz.