Województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie zaplanowały najwięcej inwestycji budowlanych

10.07.2009

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w pierwszym półroczu 2009 r. Wynika z niego, iż w czołówce województw, które ogłaszały plany inwestycyjne znalazły się województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

W okresie od stycznia do czerwca br. w Polsce poinformowano o 2772 planach inwestycyjnych z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót wodno-kanalizacyjnych, geodezji, geologii, kartografii i zagospodarowania przestrzennego, robót energoelektrycznych oraz ciepłownictwa i gazu).
Z podsumowania pierwszego półrocza 2009 r. wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych, dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (52% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (22% informacji), robotami energoelektrycznymi (10% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (7% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (5% informacji). Pełne wyniki prezentuje poniższy wykres.
Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.
 
 
W okresie od stycznia do czerwca br. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (452 informacji – 12,30% inwestycji) oraz kujawsko-pomorskim (309 informacji – 8,41% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwie opolskim (146 informacji – 4% inwestycji).
Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle rozbudowane, że ich realizacja wykracza poza jedno województwo. W szczególności dotyczy to branży drogownictwo.
 
Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
mazowieckie
12,30%
kujawsko-pomorskie
8,41%
śląskie
7,46%
wielkopolskie
7,07%
pomorskie
6,97%
lubelskie
6,72%
dolnośląskie
6,69%
lubuskie
6,18%
małopolskie
5,58%
podlaskie
5,12%
zachodniopomorskie
4,93%
łódzkie
4,82%
podkarpackie
4,79%
świętokrzyskie
4,57%
warmińsko-mazurskie
4,44%
opolskie
3,97%
 
Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie, kujawsko-pomorskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana – obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.
 
Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszym półroczu br. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze użyteczności publicznej (50 inwestycji). Wśród nich wymienić należy modernizację ogrodu zoologicznego, rozbudowę biblioteki miejskiej przy ul. Koszykowej, budowę Muzeum Warszawskiej Pragi, remonty dworców kolejowych i autobusowych oraz budowę szkół i przedszkoli. Ponadto w Warszawie ogłoszono plany 34 inwestycji mieszkaniowych. Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie.
Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
użyteczności publicznej
50
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe
34
biurowce
33
handlowo-usługowe
10
przemysłowe
8
 
Bydgoszcz – od stycznia do czerwca 2009 r. w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe) – 14 inwestycji. Zaplanowano również 8 inwestycji o charakterze mieszkaniowym i 8 inwestycji o charakterze przemysłowym. Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Bydgoszczy.
Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
użyteczności publicznej
14
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe
8
przemysłowe
8
handlowo-usługowe
3
biurowce
2
 
Toruń – w pierwszym półroczu 2009 r. w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe) – 20 inwestycji. Zaplanowano również 7 inwestycji o charakterze mieszkaniowym i 5 inwestycji o charakterze przemysłowym. Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Toruniu.
Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
użyteczności publicznej
20
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe
7
przemysłowe
5
handlowo-usługowe
4
biurowce
3
 
W branży drogownictwo, w pierwszym półroczu 2009 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwie mazowieckim (129 inwestycji), a najmniej w województwie opolskim (41 inwestycji). Z analizy informacji wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych od stycznia do czerwca 2009 r. ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała o 79 zamierzeniach. Szczegółowe zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.
 
Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
mazowieckie
129
kujawsko-pomorskie
95
lubelskie
93
pomorskie
75
śląskie
75
wielkopolskie
59
lubuskie
64
dolnośląskie
60
małopolskie
53
podlaskie
63
łódzkie
42
podkarpackie
52
zachodniopomorskie
30
świętokrzyskie
61
warmińsko-mazurskie
38
opolskie
41
 
Raport dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z prasy oraz ze źródeł internetowych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in