Interpretacja prawna GINB.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
Należy mieć na uwadze, że nie każde zachowanie i nie każda podjęta przez właściciela lub zarządcę w obiekcie budowlanym czynność będzie się znajdowała w zakresie kompetencji organów nadzoru budowlanego określonych w tym przepisie. A zatem sformułowanie „użytkowanie obiektu” zastosowane w tym przepisie należy interpretować jako podjęcie działalności, która polega na bezpośrednim korzystaniu z substancji budowlanej obiektu, i tylko takie korzystanie z obiektu może zagrażać określonym w art. 66 ust. 1 pkt 2 wartościom. Tym samym przedmiotowy przepis ma zastosowanie do takiego sposobu użytkowania obiektu budowlanego, w wyniku którego obiekt ten zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku.
Ponadto oceniając wpływ sposobu użytkowania obiektu budowlanego na życie, zdrowie, bezpieczeństwo mienia lub środowisko, należy brać pod uwagę różnorodne okoliczności faktyczne dotyczące obiektu, takie jak np. jego kategoria, konstrukcja, stan techniczny.
Dlatego też w sytuacji, gdy w konkretnych okolicznościach faktycznych, np. ilość, rodzaj czy sposób rozmieszczenia materiałów przechowywanych w obiekcie magazynowym będzie powodował takie obciążenia dla konstrukcji obiektu, że będzie to zagrażało życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, organ nadzoru budowlanego ma obowiązek podjąć działania na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane.
Źródło: www.gunb.gov.pl