Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie: 13-19 maja 2019

13.05.2019

NIE IDŹ NA SKRÓTY. NIGDY! To hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa. Celem akcji jest ograniczenie wypadków przy pracy oraz poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach.

 

 

Kampanię realizują sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (najwięksi generalni wykonawcy budowlani) pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach w naszym kraju.  Z roku na rok skala przedsięwzięcia jest coraz większa. Tylko w 2018 roku akcja objęła swoim zasięgiem niemal 40 000 pracowników w kilkuset różnych lokalizacjach.

 

Spada liczba wypadków w budownictwie. Statystyki

 

Budownictwo jest na 2. miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. W wypadkach zbadanych przez inspektorów pracy 171 osób doznało ciężkich obrażeń ciała (w 2017 r. było ich 215).

Od kilku lat liczba wypadków w budownictwie regularnie spada. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do ubiegłego roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła o 3 proc.

Celem nadrzędnym i niezmiennym Porozumienia jest osiągnięcie zerowej liczby wypadków śmiertelnych wśród członków Porozumienia w najbliższych latach.

 

Przeczytaj też: Przyczyny wypadków na rusztowaniach

 

Hasło akcji: Nigdy nie idź na skróty

 

Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowlanej. Hasło tegorocznej edycji to „Nigdy nie idź na skróty”. Pomimo naszych usilnych działań i ciężkiej pracy nas wszystkich niestety w 2018 roku zginęło 11 pracowników z naszych firm – sygnatariuszy Porozumienia. Odwołujemy się do każdego z pracowników. Razem tworzymy zespół, pracujemy na wspólny sukces. Każdy ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo. Warunki naszej pracy są dynamiczne, często nieprzewidywalne i zmienne. Ktoś może czegoś nie dopilnować, ale ktoś inny może zauważyć niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, by nie chodzić na skróty i nie uławiać sobie pracy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia na Rzecz Bezpieczeństwa.

Tydzień Bezpieczeństwa edycji 2019 będzie obejmował m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. Przygotowane zostały  także nowe poradniki dla kierowników budów podnoszące poziom bezpieczeństwa na budowie. Książka Pomysłów BHP 2019 podpowiada ponad 30 działań z pracownikami budów.

 

 

Bezpieczeństwo na budowach – nowe pomysły i działania

 

Jedna z podpowiedzi zawartych w manualu obejmuje montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. Tablica „Dla kogo pracuję bezpiecznie?” ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bez­piecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół. Tablica ma im przypominać, że czekają na nich bliscy i również ze względu na nich powinni dbać o swoje bezpieczeństwo – po to, aby każdego dnia mogli po pracy wrócić cali i zdrowi do domu. To dodatkowa mobilizacja i za­chęta do bezpiecznej pracy – dodaje Prezydent Porozumienia na Rzecz Bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy w historii Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa zostaną rozegrane profesjonalne Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Odbędą się one w dniach 14-15 maja, a areną zmagań uczestników będzie kompleks w Sierpcu. Do walki o mistrzowski tytuł stanie 12 trzyosobowych zespołów, złożonych z reprezentantów sygnatariuszy PBB. Drużyny powalczą nie tylko o miano najlepszego zespołu, ale przede wszystkim będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zawody oparte na pozorowanych scenkach pozwolą sprawdzić się w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Wśród konkurencji znajdzie się udzielenie pomocy poszkodowanemu urazowemu, we wstrząsie anafilaktycznym, septycznym, kardio- i neurogennym oraz poparzonemu. Uczestnicy zmierzą się ze stanem nagłym, potrzebą resuscytacji dorosłych i dzieci oraz automatyczną defibrylacją zewnętrzną. Umiejętności i talent ratowniczy zawodników ocenią sędziowie, którzy na co dzień pracują jako ratownicy medyczni.

 

Tydzień Bezpieczeństwa pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy

 

Od lat w czasie Tygodnia Bezpieczeństwa organizatorzy akcji współpracują z wieloma instytucjami i firmami, które działają na rzecz podniesienia standardów BHP na polskich budowach.

Patronat nad ogólnopolską akcją objął Główny Inspektor Pracy. – Każde działanie, które pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na budowach, jest bliskie memu sercu. Tym bardziej takie, które jest profesjonalnie przygotowane i w którym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy pracowników branży budowlanej – mówi Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. – Musimy jednocześnie pamiętać, że Tydzień Bezpieczeństwa na budowach powinien trwać… cały rok. Bo każdego dnia powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpiecznej pracy i współpracy w tym obszarze na każdym etapie procesu budowlanego. 

 

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

 

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie powstało w 2010 r. z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy. Początkowo sygnatariuszami Porozumienia było siedmiu generalnych wykonawców. Ze względu na charakter otwarty organizacji, wkrótce do Porozumienia dołączyli nowi członkowie.

W 2019 r. Porozumienie tworzy 15 największych generalnych wykonawców budowlanych w kraju, sygnatariusze Porozumienia: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar,  Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud oraz trzech członków zrzeszonych MCKB, REMBOR General i NDI.

Sojusz został zawiązany z myślą o wyeliminowaniu wypadków na budowach poprzez promocję bezpiecznych zachowań, poprawę standardów bezpieczeństwa i warunków pracy oraz rozwijanie kultury BHP.

Siłą Porozumienia jest wiedza i doświadczenie zdobyte przy realizacjach zarówno wielkich, jak i małych projektów budowlanych, w tym również wspólna analiza zdarzeń wypadkowych. W ramach współpracy firmy członkowskie utworzyły platformę wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa. Temu służą np. wysyłane alerty o zaistniałych wypadkach śmiertelnych oraz cykliczne spotkania kierowników BHP, w trakcie których omawiane są m.in. przyczyny i okoliczności zdarzeń śmiertelnych. Takie działania umożliwiają wyciągać wnioski na przyszłość, unikać błędów popełnionych wcześniej, a także zapobiegać występowaniu podobnych wypadków.

Porozumienie jest otwarte na innych uczestników rynku budowlanego i zaprasza do współpracy odpowiedzialnych wykonawców, firmy podwykonawcze, organizacje otoczenia branży budowlanej.

 

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

 

Zobacz również: Prawidłowa ochrona placu budowy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in