8 września w gmachu Politechniki Warszawskiej zainaugurowano Światowy Zjazd Inżynierów Polskich. Jednym z celów zjazdu jest wskazanie możliwości przyspieszenia rozwoju gospodarczego Polski.
Inżynier jest nie tylko kreatorem własnych pomysłów, ale również umożliwia realizację celów innych ludzi. Społeczny wymiar, etos inżyniera w sposób szczególny stawia przed nim inne wyzwania niż tylko zasadę dobrego gospodarowania. Społeczne posłannictwo zawodu inżyniera zobowiązuje do troski o szczęście, pomyślność i dobrobyt innych ludzi, którym praca inżynierów służy – powiedział podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński podczas inauguracji zjazdu.
Organizatorzy Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich chcą zaproponować kierunki i formy współpracy polskich środowisk inżynierskich za granicą i w kraju, aby lepiej docierać do inżynierów polskiego pochodzenia o różnym stopniu powiązań z Polską. Współpraca ta ma umożliwić transfer i implementację nowoczesnych technologii pozyskiwanych bezpośrednio lub pośrednio przez polskich inżynierów pracujących w różnych krajach świata.
Światowy Zjazd Inżynierów Polskich jest kontynuacją inżynierskich sympozjów „Polacy Razem” organizowanych przez NOT od 1996 r. i wielu inicjatyw (spotkań i konferencji) innych organizacji polonijnych z Europy i Ameryki Północnej oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W zamierzeniu organizatorów będzie to forum prezentacji szczególnie aktualnych zagadnień w obszarze nauki jak i gospodarki oraz do nawiązania miedzy nimi kontaktów i współpracy, zwłaszcza w zakresie innowacji i high tech. W zjeździe inżynierów, który jest organizowany po raz pierwszy przez Politechnikę Warszawską, Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Radę Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, bierze udział około 300 osób z Polski i zagranicy.
Źródło: MI