Październik był szóstym miesiącem realizacji II etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie.
Podpisanie umowy na wykonie robót II etapu z konsorcjum ALPINE – PBG S.A. – HYDROBUDOWA POLSKA S.A. nastąpiło w dniu 4 maja 2009 r. Umowa przewiduje 24 miesiące na wykonanie robót tego etapu. Trzy dni później wykonawca przejął plac budowy oraz przystąpił do organizacji zaplecza socjalnego i technicznego. Zmontowano kontenery socjalne i biurowe dla pracowników (docelowo ok. 1500). Bezpośrednio na budowie powstała wytwórnia betonu produkująca 160 m³/h betonu o różnych parametrach, w zależności od bieżących potrzeb. Zainstalowano trzy trafostacje o łącznej mocy 2 MW. Uzbrojono również plac budowy w niezbędny sprzęt, w tym w dwadzieścia pracujących obecnie ciężkich żurawi wieżowych. Podpisano umowy z dostawcami systemów szalunków oraz stali zbrojonej. Wybrano również dostawców prefabrykatów żelbetowych.
Intensywne roboty fundamentowe rozpoczęły się w czerwcu na obszarze całej, podzielonej na sześć kierownictw robót niecce stadionu. Od lipca br. trwa wykonywanie konstrukcji żelbetowych: ścian, słupów oraz stropów na kondygnacjach podziemnych (B4, B3, B2 i B1).
Na początku września podjęto metodą ślizgową wznoszenie klatek schodowych. 22 września ukończono pierwszą, o wysokości 35 m. Metoda polega na betonowaniu konstrukcji 24h przez siedem dni w tygodniu przy użyciu deskowania podnoszonego hydraulicznie w tempie ok. 2 m na dobę. W tym systemie powstanie 10 z 19 projektowanych klatek w niecce stadionu. Do chwili obecnej ukończono wykonywanie sześciu klatek schodowych, a dalsze trzy rozpoczęto.
Fot. J. Kosiński/NCS
Producentem prefabrykatów żelbetowych, w tym elementów trybun stadionu, jest firma Pekabex Poznań. Rozpoczęto roboty instalacyjne związane z wykonywaniem elementów konstrukcji (kanalizacja podpodłogowa, instalacja odgromowa).
Podwykonawcą konstrukcji stalowych i liniowych, dachu ruchomego oraz fasady zostało konsorcjum firm Cimolai (IT), Mostostal Zabrze i Hightex (D). Jest to największa część robót zleconych jednemu podwykonawcy (prawie 30% całości robót). Jest to również największy kontrakt podwykonawczy o wartości ponad 300 mln zł. Po audycie technicznym w zakładach Cimolai rozpoczęto produkcję konstrukcji.
Od rozpoczęcia robót na budowie sukcesywnie rośnie zatrudnienie i obecnie osiągnęło poziom 1400 pracowników wraz z nadzorem inżynieryjno-technicznym (ponad 100 osób).
Zadania realizowane są zgodnie z harmonogramem rzeczowym i finansowym.
Najpoważniejszym wyzwaniem jest obecnie przygotowanie się do robót w okresie zimowym.
Istnieje możliwość śledzenia na bieżąco postępów prac na Stadionie Narodowym na stronie www.stadionnarodowy.org.pl, dzięki zainstalowanym kamerom.
Źródło: NCS
Fot. J. Kosiński/NCS
Fot. Anna E. Przybysz