Tradycyjne spotkanie noworoczne członków Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa połączone z wręczeniem decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych odbyło się 14 stycznia br. w hotelu „Arkas” w Prószkowie.
W uroczystości udział wzięło wielu zaproszonych gości, w tym między innymi: Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB, Stefan Czarniecki, wiceprezes PIIB, Krystian Walkowiak, Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i jednocześnie przewodniczący Zarządów Oddziałów Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie również przewodniczący: łódzkiej, mazowieckiej, podkarpackiej oraz śląskiej okręgowej izby inżynierów budownictwa.
Uroczystość otworzył dr hab. inż. Adam Rak, przewodniczący Rady Opolskiej OIIB, który powitał uczestników i przedstawił informację nt. działalności samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w roku 2015 i jego zadań na rok 2016. Następnie dr inż. Wiktor Abramek, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, przedstawił informacje dotyczące nadawania uprawnień budowlanych oraz wyników XXVI sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane.
Zgodnie z ustaleniem przyjętym przez X Okręgowy Zjazd, została wyłoniona osoba, która najlepiej zdała egzamin na uprawnienia budowlane. W XXVI sesji laureatem nagrody przewodniczącego Rady OPL OIIB został mgr inż. Ryszard Piotrowski, który uzyskał uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Osoby otrzymujące uprawnienia budowlane złożyły uroczyste ślubowanie, następnie zostały im wręczone decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych oraz listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Opolskiego. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali wystąpienia prezesa Andrzeja Rocha Dobruckiego na temat m.in. wiodącej roli budownictwa w gospodarce, a także o korzyściach płynących z przynależności do izby inżynierów budownictwa.
Na zakończenie uroczystości dr hab. inż. Adam Rak w imieniu władz izby podziękował za współpracę w 2015 r., złożył życzenia noworoczne i zachęcił przyszłych członków do współpracy z Forum Młodego Inżyniera.
W następnym dniu członkowie organów statutowych Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z udziałem gości oraz prezesa Andrzeja Rocha Dobruckiego dyskutowali o problemach wykonywania zawodu inżyniera budownictwa w świetle obecnych uwarunkowań prawnych. Dyskusja ta związana była z przygotowaniem do XV Okręgowego Zjazdu OPL OIIB. Jest to realizacja wniosku przyjętego przez XIV Okręgowy Zjazd Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, żeby część najbliższego zjazdu poświęcić dyskusji dotyczącej celów i zakresu działalności samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, a także wniosku Andrzeja R. Dobruckiego, który zaproponował, aby XV Krajowy Zjazd PIIB poświęcił część obrad problematyce związanej z wykonywaniem zawodu inżyniera budownictwa. W wyniku dotychczasowych spotkań i dyskusji zaproponowano dwa wiodące zagadnienia: uwarunkowania prawne przygotowania i realizacji inwestycji, a w szczególności problemy na etapach projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych, niespójność przepisów, brak rozporządzeń wykonawczych, niejednoznaczne zapisy i różne ich interpretacje, oraz postrzeganie zawodu inżyniera w społeczeństwie, czyli jak budować prestiż zawodów inżynierskich. W wyniku tej dyskusji opracowane zostaną propozycje wniosków do przedłożenia delegatom na XV Zjazd OPL OIIB. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili budowę bloków 5 i 6 Elektrowni Opole. Kierownictwo budowy, w osobach dyrektorów Zbigniewa Weignera, Witolda Mencla i Juliana Kiełbasy, zapoznało zwiedzających z jej zakresem, technologią i stanem zaawansowania robót. Uczestnicy pozostali pod dużym wrażeniem rozmiaru budowy, warunków bezpieczeństwa i zakresu realizowanych robót.
Maria Świderska
Renata Kicuła