22-23 maja br. w Lublinie odbyło się szkolenie skarbników okręgowych izb inżynierów budownictwa. Podczas spotkania omówiono zmiany w ustawie o rachunkowości oraz realizację budżetów okręgowych izb.
Szkolenie skarbników okręgowych izb inżynierów budownictwa rozpoczęło się od spotkania w siedzibie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Lublinie. Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez Andrzeja Jaworskiego, skarbnika Krajowej Rady PIIB, działalność lubelskiej izby przedstawił Wojciech Szewczyk, przewodniczący Rady LOIIB.
Jesteśmy jedną ze średnich okręgowych izb w kraju i skupiamy obecnie ponad 6000 członków. Najliczniej jest u nas reprezentowana branża konstrukcyjno-budowlana, która pod koniec minionego roku stanowiła 45,77% naszych członków, drugie miejsce zajmowała branża instalacje sanitarne z 1133 osobami i trzecie – instalacje elektryczne – 1099 członków, czyli 18,25°% ogółu. W tym roku, po raz pierwszy w historii izby, aż 324 kandydatów zainteresowanych było przystąpieniem do egzaminu na uprawnienia budowlane w wiosennej sesji egzaminacyjnej – stwierdził W. Szewczyk.
Przewodniczący LOIIB zauważył, że siedziba lubelskiej izby systematycznie się powiększała, poczynając od zakupu jednego piętra w budynku, następnie kolejnych dwóch, i systematycznie jest remontowana. Z satysfakcją możemy zauważyć, jak zmieniał się zarówno budynek na zewnątrz, jak i pomieszczenia w obiekcie. Dzięki temu większość szkoleń możemy prowadzić we własnej sali konferencyjnej, zapewniając odpowiednie warunki naszym członkom – dodał W. Szewczyk. – Chciałbym przypomnieć, że dzięki właściwie prowadzonej polityce finansowej spłaciliśmy pożyczkę zaciągniętą w Krajowej izbie na tę inwestycję i obecną kadencję rozpoczynaliśmy już bez żadnych obciążeń finansowych z tego tytułu.
Zbigniew Mitura, skarbnik Rady LOIIB, zreferował politykę finansową prowadzoną przez lubelską izbę oraz zapoznał zebranych z kolejnymi inwestycjami.
O działalności Krajowej Rady i pracach Komisji ds. Statutu PIIB mówiła Joanna Gieroba, wiceprezes KR PIIB. Wspomniała o tzw. ustawie deregulacyjnej, która w ubiegłym roku weszła w życie oraz przyczyniła się do konieczności wprowadzenia niektórych zmian w dotychczas funkcjonujących dokumentach. O zmianach w zasadach gospodarki finansowej wspomniał natomiast Marek Walicki, dyrektor Krajowego Biura PIIB.
W dalszej części spotkania przedstawiciele okręgowych izb zwiedzili także siedzibę lubelskiej izby, m.in. pomieszczenia biurowe pracowników, sale konferencyjne i pomieszczenia socjalne.
Narada szkoleniowa skarbników pierwszego dnia, zgodnie z programem, poświęcona była zmianom w ustawie o rachunkowości i prowadziła ją Ilona Bienias, biegły rewident. W czasie spotkania omówiono m.in. standardy rachunkowości, procedury w zakresie realizacji umów zlecenia i o dzieło, np. prowadzenie rejestrów umów o dzieło oraz umów zlecenia, procedury w zakresie rozliczania kosztów delegacji pracowników etatowych i pokrywania kosztów dojazdów na posiedzenia organów statutowych izb oraz procedury w zakresie pokrywania kosztów szkolenia pracowników. Skarbnicy z okręgowych izb mogli uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz wymienić się uwagami i doświadczeniem.
W drugim dniu obrad omówiono sytuację ekonomiczną w poszczególnych izbach oraz wykonanie budżetów. Dyskutowano o proponowanych zmianach w zasadach gospodarki finansowej PIIB i dzielono się swoimi uwagami oraz spostrzeżeniami. Po zakończeniu obrad uczestnicy szkolenia mieli możliwość zwiedzenia urokliwego lubelskiego Starego Miasta oraz Zamku Lubelskiego.
Urszula Kieller-Zawisza