Rzeźbiarskie tornado w izraelskim biurowcu

30.12.2016

Najnowszym elementem krajobrazu dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest biurowiec Amot Atrium Tower. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne, przypominające rzeźbę schody z tulipanowca amerykańskiego.

Nazwa budynku, zaprojektowanego przez architekta Moshego Zura, jest odniesieniem do imponującego holu wejściowego atrium, którego koncepcja obejmowała budowę schodów w kształcie tornada – przyciągającej uwagę rzeźby wprowadzającej element ruchu do prostopadłej, mającej cztery kondygnacje, szklanej bryły foyer. Zgodnie z założeniem Halafa, schody miały również być pozbawione wszelkich widocznych wsporników. Ze względu na złożoność projektu Oded Halaf zlecił wykonanie zadania Tomerowi Gelfandowi, mistrzowi rzemiosła, specjalizującemu się w architektonicznych rozwiązaniach problemów inżynieryjnych.

Halaf i Gelfand wybrali do tego projektu tulipanowiec amerykański, ponieważ spełniał wszelkie wymagania pod względem barwy. Dodatkowymi czynnikami były właściwości techniczne drewna. – Świeżo cięty tulipanowiec charakteryzuje się różnorodnością naturalnych barw, co mogłoby naruszyć wrażenie płynnego przepływu. Ostatecznie dla potrzeb ujednolicenia wyglądu konstrukcji spośród wszystkich odcieni tulipanowca wybraliśmy dwanaście, które następnie wykorzystaliśmy w modułach tworzących schody – powiedział Gelfand.

 

 

Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy, metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Wspólnie wznoszą się ponad recepcją na kształt ekspresyjnego tornada. Począwszy od parteru, płyną w górę ku antresoli pierwszego piętra na wysokość 14 m. Lada recepcyjna służy jako punkt wyjścia dla krętej drewnianej rzeźby. Wykonano ją również z tulipanowca amerykańskiego, podobnie jak balustrady. Pracując nad projektem, Gelfand wymyślił system ciągłych drewnianych profili – pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.

– Konstrukcja obejmuje kręcone, piękne pod względem estetyki i funkcjonalne schody oraz formę przypominającą tornado. Zdaje się ono wznosić z lustrzanych ścian hallu wejściowego. Oba elementy łączą się w jeden u szczytu pierwszego piętra. Okrągłe zwieńczenie służy za balkon z widokiem na imponujący hall poniżej. Od góry strukturę zamyka podobny okrągły element – swoiste ukoronowanie tej niezmiernie złożonej kompozycji – opisuje projekt Gelfand.

Trwający cztery miesiące proces montażu schodów był niezwykle precyzyjny.

 

 

Wyjątkowy pod względem rozwiązań geometrycznych budynek prezentuje bogato zdobioną, dynamiczną fasadę. Amot Atrium Tower ma 158 m wysokości i 38 pięter powierzchni handlowej. Każde piętro składa się z dwóch skrzydeł otulających widoczny z zewnątrz wspólny szyb windowy. Atrium wznosi się na pełną wysokość budynku, zapewniając kontrolowany dostęp światła dziennego do foyer na każdym piętrze. Ruch widocznych z zewnątrz wind tworzy efekt dynamiki fasady wieżowca. Biurowiec jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED.

 

 

Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Zdjęcia: Itay Sikolski

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in