Poprawia się jakość na budowach. Mniej złych wyników badań

02.07.2012

O 3 punkty procentowe poprawiły się wyniki badań jakościowych wykonanych przez laboratoria GDDKiA na budowach realizowanych od stycznia do końca maja 2012 roku. Mimo, że – w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku – wzrosła liczba wykonywanych badań próbek jakościowych, spadła ilość negatywnych wyników badań tych próbek. Zgodnie z deklaracją, publikujemy kolejny ranking Wykonawców w zakresie jakości robót.

Zestawienie (ranking) Wykonawców w zakresie jakości robót

 

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2012 roku Laboratoria Drogowe GDDKiA zbadały 22090 próbek, z czego 3464 próbek nie spełniło wymagań, co stanowi 15,6% całości wykonanych badań. Badania kontrolne, obejmujące minimum 10% wszystkich badań poszczególnych asortymentów robót były i są wykonane przez Wydziały Technologii – Laboratoria Drogowe naszych Oddziałów. Dzięki tym badaniom Generalna Dyrekcja może już na najwcześniejszym etapie realizacji wykrywać nieprawidłowości w jakości wykonywanych prac i niezwłocznie reagować na nie nakazując naprawienie sytuacji.

To właśnie szczególny nacisk, jaki położony został na kontrolne badania laboratoryjne wykonywane przez GDDKiA, jako Zamawiającego, pozwoliły na wykrycie nieprawidłowości chociażby przy budowie nasypów na budowanej wciąż drodze S2 (Południowej Obwodnicy Warszawy), czy spękań na budowanej wówczas autostradzie A2 Warszawa-Łodź. Intensyfikacja badań jakości wykonywanych przez samą Generalną Dyrekcję występuje szczególnie w przypadkach, gdy prowadzone przez Wykonawców prace mogą powodować ryzyko zaniedbań jakościowych. Takie zintensyfikowane badania jakościowe zostały przeprowadzone m.in. podczas budowy odcinków A i C autostrady A2 Stryków-Konotopa, ze względu na wzmożone tempo prowadzonych tam robót. Publikowane zestawienie wskazuje bowiem na jakościowy przebieg procesu inwestycyjnego kontraktów.

 

 

Ranking powstał w oparciu o czytelne, proste i przejrzyste założenia. Bazą zestawienia jest prowadzony w GDDKiA od 2010 roku comiesięczny monitoring jakości robót. Obejmuje on wyniki badań kontrolnych Zamawiającego, zlecanych przez Nadzór wszystkich inwestycyjnych kontraktów drogowych i mostowych realizowanych (zrealizowanych) na rzecz GDDKiA w okresie styczeń 2012-maj 2012.

Ranking nie obejmuje wyników badań wykonanych przez samych Wykonawców, do czego wykonawcy zobowiązani są przez GDDKiA zapisami umownymi. Badania wykonywane przez laboratoria GDDKiA, którymi objęty jest niniejszy ranking, służą kontroli prawidłowości jakościowej realizacji robót przez Wykonawców. Pełną odpowiedzialność za badania jakości i jakość inwestycji ponosi wykonawca.

Publikowane zestawienie powstało poprzez wybranie kontraktów inwestycyjnych oraz istotnych przebudów odcinków dróg krajowych i mostów realizowanych przez danego Wykonawcę. W związku z tym zestawienie nie obejmuje zadań utrzymaniowych GDDKiA np. remontów dróg. Wszystkie wykazane w comiesięcznych tabelach Monitoringu jakości robót wyniki badań kontrolnych próbek i badań próbek nie spełniających wymagań zostały zsumowane, podzielenie liczby próbek nie spełniających wymagań przez liczbę badanych próbek i uzyskanie wskaźnika procentowego udziału wyników nie spełniających wymagań, a następnie ułożenia wg tego wskaźnika listy Wykonawców.

Ranking został opracowany w oparciu o jedno kryterium – procentowy wskaźnik wyników badań próbek (odcinków) „złych” do ogólnej liczby zbadanych przez GDDKiA kontrolnie próbek. Jako że jest to średnia z kontraktów realizowanych przez danego Wykonawcę, wśród nich mogły znaleźć się takie kontrakty dla których udział „złych’’ wyników był mniejszy od średniego. Publikowane zestawienie obejmuje Wykonawców kontraktów, dla których liczba badanych przez laboratoria GDDKiA próbek wynosiła co najmniej 50. Wyniki przedstawiają jedynie część działalności firm ujętych w zestawieniu na nowych przebudowywanych kontraktach inwestycyjnych wykonywanych dla GDDKiA, a kolejność firm nie uwzględnia liczby kontraktów realizowanych przez każdą z firm.

Założonym przez GDDKiA celem w zakresie systemu zarządzania jakością jest osiągniecie poziomu poniżej 10 procent wyników negatywnych (odbiegających od wymagań) w całości wykonywanych próbek badawczych.

Wszystkie wyniki badań nie spełniające wymagań zostały poprawione lub zostały naliczone Wykonawcom potrącenia, bądź wydłużona została gwarancja. Zagadnienia podejmowanych działań – głównie programy naprawcze, – stanowią osobną tematykę i nie są związane z opracowanym rankingiem.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in