Niedawne Targi EXPO 2010 w Szanghaju były dobrą okazją dla polskich firm uczestniczących w projekcie GreenEvo by zaprezentować swoje produkty oraz pozyskać nowe biznesowe kontakty.
Uczestnicy projektu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii od 3 do 8 maja wzięli udział w misji gospodarczej do Chin i wydarzeniach towarzyszących podczas wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Była to również okazja, by przekonać się, jak rynek chiński przez wiele lat bardzo intensywnego wzrostu przeobraził się w ogromną, wymagającą i bardzo liczącą się gospodarkę.
Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska starali się przygotować jak najlepiej firmy wyjeżdżające do Szanghaju. Na potrzeby przedsiębiorców został m.in. opublikowany szczegółowy raport na temat rynku zielonych technologii w Chinach. Raport zawierał analizę poszczególnych sektorów rynku zielonych technologii przygotowaną pod kątem ich konkurencyjności, standardów i regulacji prawnych oraz szans i zagrożeń, jakie czekają na inwestorów.
Dynamiczny rozwój urbanizacji i industrializacji znacznie wpłynęły na poprawę standardu życia społeczeństwa chińskiego i rozwój nowych rynków konsumenckich. Co piąty mieszkaniec naszego globu jest Chińczykiem czyli jest to naród prawie dwukrotnie większy od łącznej populacji USA i Unii Europejskiej. Chiny ze wskaźnikiem wzrostu PKB na poziomie 10%, plasują się na trzeciej pozycji wśród największych gospodarek świata oraz na drugiej w zakresie konsumpcji energii elektrycznej.
Tak ekspresowe tempo rozwoju negatywnie odbiło się na środowisku naturalnym. W Chinach pojawiło się wiele problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ograniczonym zasobem czystej wody oraz energii elektrycznej, a także degradacją gleby. – Chiny przez długi czas nie dbały o ekologię, ale wszystko się tam zmienia i coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi rynku zielonych technologii. Widać to również po tym, że przepisy prawne zaczynają się zaostrzać, co jest dla nas pozytywnym sygnałem – mówi Dominik Wojewódka, prezes Ecotech Polska, firmy uczestniczącej w projekcie GreenEvo.
Podczas misji polscy przedsiębiorcy mieli okazję promować swoje technologie w dziedzinie ochrony środowiska, nawiązywać kontakty z potencjalnymi nabywcami rodzimych rozwiązań oraz zapoznać się ze specyfiką azjatyckiej kultury. – Spotkania były bardzo dobrze przygotowane, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Pozwoliło to nam lepiej przybliżyć nasz kraj azjatyckim przedsiębiorcom, szczególnie że Polska z ich punktu widzenia wydaje się im bardzo egzotyczna – dodaje Dominik Wojewódka, prezes Ecotech Polska. – Cieszymy się, że wyjazd na EXPO 2010 w ramach projektu GreenEvo pozwolił nam nawiązać około 20 kontaktów z firmami m.in. z takich krajów jak Chiny, Tajwan, Japonia i Korea. Wyjazd pozwolił też lepiej zapoznać się ze specyfiką azjatyckiej kultury biznesowej, która wymaga dużo cierpliwości, ponieważ chińscy biznesmeni są dość nieufni.
Okazuje się, że polskie technologie ekologiczne nie tylko są innowacyjne, ale również efektywne i tanie w eksploatacji, co sprawia, że nasze krajowe produkty skutecznie mogą konkurować z zagranicznymi firmami. – Chiński rynek jest specyficzny i trudny, aczkolwiek potencjał jest ogromny, a Chińczycy szybko się uczą. Polscy przedsiębiorcy są solą w oku zagranicznej konkurencji, ponieważ nasze technologie są nowoczesne i skuteczne, a w dodatku znacznie tańsze – powiedział przedstawiciel Biogradex-Holding Andrzej Nazar.
Podstawowym celem projektu GreenEvo jest wspieranie aktywności międzynarodowej firm-uczestników projektu i eksportu polskich technologii prośrodowiskowych. Projekt pomaga w identyfikacji korzystnych kierunków ekspansji zagranicznej dla technologii zakwalifikowanych do projektu. Przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie korzystają z zagranicznych misji handlowych oraz wsparcia organizacyjnego udziału w międzynarodowych targach. Mogą też ubiegać się o dofinansowanie kosztów tych działań w ramach dostępnych instrumentów wspierania eksportu, oferowanych przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Partnerem finansującym projekt GreenEvo jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szanghaj (fot. Wikipedia)