Zaprawy klejowe z różnymi piaskami okruchowymi i łamanymi wykazują dobrą przyczepność do betonu i do styropianu. Wskazuje to na duże możliwości wyboru piasków do zapraw klejących. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zapraw stosowanych w środowisku wilgotnym może wystąpić reakcja alkalia-kruszywo, która powoduje przedwczesną destrukcję betonu.
Piaski – badanie reaktywności
W minionych latach badanie reaktywności alkalicznej kruszyw prowadzone było w Polsce według norm PN-B-06714.46 – badanie przyspieszone w NaOH oraz PN-B-06714.34 – badanie beleczek zaprawy przez rok lub 6 miesięcy. Obecnie badanie reaktywności alkalicznej prowadzi się najczęściej wg metod opisanych w normach:
- ASTM C 295 – badanie petrograficzne,
- ASTM C 1260 – badanie beleczek zaprawy w temp. 80°C,
- ASTM C 1293 – badanie beleczek betonowych 1 rok,
- RILEM – wytyczne komitetu europejskiego.
Reakcja alkalia-kruszywo jest na świecie uważana za drugą w kolejności (po korozji stali zbrojeniowej) przyczynę przedwczesnej destrukcji konstrukcji betonowych. |
Fot. stock.adobe / Aleksandr Volkov
W zależności od uzyskanych wyników kruszywa można zaklasyfikować do odpowiedniej kategorii (tab. 4).
Tab. 4. Klasyfikacja kruszyw pod względem reaktywności alkalia-krzemionka
Badania zapraw klejowych z różnymi piaskami
W Zakładzie Gipsu ICiMB w Krakowie przebadano zaprawy klejowe cementowe, do których sporządzenia użyto następujących piasków:
- rzeczno-lodowcowy 0,1/1,4 mm,
- rzeczny 0/2 mm (żelazisty),
- rzeczny 0/2 mm,
- łamany granitowy 0/2 mm,
- łamany granitowy 0/1 mm,
- łamany – wapień jurajski 0/1 mm.
Zobacz: Kruszywa do zapraw klejących – rodzaje, wymagania, właściwości
Na fot. 1 przedstawiono wygląd niektórych piasków użytych do badań. W środku pokazano piasek łamany wapienny, po bokach piaski rzeczne i rzeczno-lodowcowe.
Fot. 1. Piaski użyte do sporządzenia zapraw klejowych cementowych
Na rys. 7 przedstawiono składy ziarnowe piasków użytych do badań klejów cementowych.
Rys. 7. Skład ziarnowy piasków użytych do zapraw klejowych cementowych
Tab. 5. Przyczepność kleju cementowego do betonu i do styropianu (wartości średnie)
W tab. 5 przedstawione zostały wyniki badań przyczepności dla poszczególnych zapraw klejowych z różnymi rodzajami piasków, natomiast na fot. 2 i 3 – wygląd próbek po badaniu przyczepności kleju cementowego do podłoża i do styropianu.
Fot. 2. Przyczepność kleju cementowego do betonu
Fot. 3. Przyczepność kleju cementowego do styropianu
Wszystkie badane zaprawy klejowe wykazały bardzo dobrą przyczepność do betonu i, co ważniejsze, również do styropianu. W przypadku badania przyczepności kleju cementowego do betonu oderwanie następowało w kleju, a w przypadku badania przyczepności kleju cementowego do styropianu oderwanie następowało w styropianie. W obu badaniach osiągnięte przyczepności były wyższe od wymaganych zarówno dla próbek badanych na sucho, jak i po nasączaniu wodą [2].
Do sporządzenia klejów użyto różnych piasków. Różnice wyników przyczepności uzyskane dla poszczególnych próbek są niewielkie, co wskazuje na duże możliwości wyboru piasków charakteryzujących się różnymi właściwościami.
Polecamy: Systemy ociepleń z ochronno-dekoracyjnym tynkiem
Piaski – badania i reaktywność. Podsumowanie
Badane zaprawy klejowe z różnymi piaskami okruchowymi i łamanymi wykazały dobrą przyczepność do betonu i do styropianu. Wskazuje to na duże możliwości wyboru piasków do zapraw klejowych.
W przypadku zapraw stosowanych w środowisku wilgotnym należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia reakcji alkalia-kruszywo.
W specyficznych zastosowaniach przydatne mogą być inne badania niż podane w normie PN-EN 13139, np. badania porowatości mające wpływ na izolacyjność zaprawy.
W Polsce ze względu na coraz wyższy punkt piaskowy w żwirowniach część piasków kierowana jest powtórnie do wyrobiska eksploatacyjnego. Oprócz piasków ze skał osadowych okruchowych stosowane są piaski łamane ze skał zwięzłych. Piaski naturalne i łamane często stanowią materiał trudno zbywalny. Podstawowym wymaganiem stawianym piaskom stosowanym w budownictwie jest ich czystość i odpowiedni skład ziarnowy. Piaski monofrakcyjne (np. pustynne) bardzo często nie nadają się do celów budowlanych. Doceniając krajowe bogactwo surowców skalnych, pamiętać należy o ich oszczędnym gospodarowaniu, także piaskami.
Pomimo że Polska dysponuje dużymi złożami piasków, warto pamiętać o oszczędnym gospodarowaniu nimi. |
Literatura
- M. Niziurska, B. Chruściel, W. Charyasz, K. Szafran, Korelacja przyczepności wczesnej i normowej zapraw klejących do ociepleń, Prace Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych nr 16, Warszawa-Opole 2014.
- M. Wieczorek, Wymagania stawiane systemom ociepleń w świetle dokumentów normatywnych i prawnych, Prace Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych nr 1/2008.
- Z. Naziemiec, Reaktywność alkaliczno-krzemionkowa wybranych krajowych kruszyw drobnych, „Drogi i Mosty” nr 4/2018. Z. Naziemiec, Przeróbka i badania kruszyw mineralnych, Rozprawy Monografie nr 356, Wydawnictwo AGH, Kraków 2019.
dr inż. Zdzisław Naziemiec
Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie