Oferta darmowych aplikacji dla inżynierów znów się powiększa.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa stworzyła trzecią już aplikację ułatwiającą kalkulację nakładów pracy. Kolejny kalkulator szybko zyskał popularność wśród użytkowników. W ciągu pierwszego tygodnia skorzystało z niego ponad 1000 osób. O nowym narzędziu rozmawiamy z Rafałem Zarzyckim, wiceprezesem Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Kalkulator Nakładu Pracy Projektanta (KNPP) to trzecia aplikacja w portfolio PIIB. Co ułatwia tym razem?
To kolejny krok w stronę profesjonalizacji naszej branży. Najnowszy kalkulator w bardzo precyzyjny sposób określa i wycenia nakłady pracy projektanta przy pełnym zakresie jego obowiązków związanych z projektowaniem budynków jednorodzinnych. Trzeba pamiętać, że takie obiekty są najpopularniejsze, dlatego zaczęliśmy od małych obiektów kubaturowych.
Czy zyskuje na tym tylko projektant, który wie, na ile ma wycenić pracę?
Nie tylko on, ponieważ w tym przypadku zarówno autor projektu, jak i inwestor mają przejrzystą oraz, co najważniejsze, sprawiedliwą metodę określania wartości takiej usługi. Kalkulator wyliczy, jaki jest realny koszt wykonania projektu. Stawiamy na obiektywną wycenę oraz rzetelne oszacowanie czasu potrzebnego do realizacji usługi.
Profesjonalizacja zawodu – od tego zaczął Pan naszą rozmowę i coraz częściej ten kierunek pojawia się w działaniach PIIB. Czemu tak mocno na to stawiacie?
Najnowsza aplikacja daje większą transparentność i standaryzację wycen, a co za tym idzie, wzrasta prestiż zawodu projektanta, a także świadomość wartości jego pracy na rynku budowlanym.
Poza tym, w przypadku kiedy inwestor uzna, że wykonanie danego projektu przekracza budżet, który sobie na to przeznaczył, projektant na podstawie naszego kalkulatora może dokładnie przedstawić mu, z czego wynika ten koszt. Uważam, że możliwość uzasadnienia wysokości honorarium projektanta przyczyni się do lepszej komunikacji na linii zamawiający–wykonawca. W aplikacji widać też, jak skomplikowane zadanie stoi przed projektantem oraz jaki jest zakres jego pracy. A to zawsze jest mocny argument w negocjowaniu ceny usługi.
Ale z wcześniejszych kalkulatorów również mogli korzystać projektanci. Jakie inne rozwiązania zastosowaliście w KNPP?
Bazę wyliczenia stanowią roboczogodziny. Dodatkowo wprowadziliśmy wielobranżowe czynności, aby można było szczegółowo zliczyć dokładny nakład pracy nie od procentu wartości inwestycji, tak jak w kalkulatorze KP, tylko już liczbę roboczogodzin z podziałem na etapy prac projektowych. Zatem jeżeli ktokolwiek z naszych kolegów i koleżanek miał problem z szacowaniem wartości swojej pracy, teraz powinien nie mieć już takich trudności.
Tym razem udostępniając użytkownikom nową aplikację w portalu PIIB, poszliście o krok dalej – przygotowaliście film instruktażowy.
Zdecydowaliśmy się krok po kroku oprowadzić inżynierów po tej aplikacji, aby nie mieli żadnych wątpliwości, jak z niej korzystać, i aby od samego początku wiedzieli, jakie funkcje oraz rozwiązania ona ma. Warto poświęcić kilka chwil, aby od początku korzystać z pełnej palety funkcjonalności kalkulatora. Cieszę się, że nie tylko dajemy członkom PIIB narzędzie, ale i instrukcję do poruszania się w tym systemie.
Zobacz instrukcję
Jest to już trzecia aplikacja zaprojektowana i wdrożona przez PIIB. Z jakim odbiorem spotkały się poprzednie kalkulatory?
Kalkulatory już są stałym elementem pracy inżynierów budownictwa, szybko zyskały popularność i liczba pobrań tylko potwierdza, że były potrzebne naszemu środowisku. To bardzo cieszy, bo pokazuje, że jako izba potrafimy nie tylko słuchać naszych członków, ale także ułatwiać im pracę. I stawiamy na profesjonalizację naszego zawodu, na czym każdy z nas skorzysta.
Planujecie kolejne programy?
Jednym z kolejnych kroków ma być kalkulator dla większych gabarytowo obiektów. Na wzór tej dla małych budynków chcemy zrobić aplikację obejmującą wyceny większych obiektów jak szkoły, szpitale, budynki przemysłowe, a także mosty. Najpierw opracowaliśmy KNPP dla małych budynków, bo są one najpopularniejsze.
A czy pojawią się kolejne aplikacje?
Myślę, że jeszcze wielu zaskoczymy.
Rozmawiał Radosław Wojnowski
Fot. Piotr Margas
Czytaj także:
Asysta prawna dla członków PIIB – kontynuacja programu wsparcia
Forum Kobiet 2025 – inspiracja dla przyszłych liderek inżynierii