Nowe prawo zamówień publicznych: dyktat zamawiających

25.02.2011

Sejm głosował dziś w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych (druk sejmowy 3677). Business Centre Club krytycznie ocenia projekt, a zwłaszcza art. 24, który na nowo określa przesłanki wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Nowe prawo zamówień publicznych umożliwia podmiotowi zamawiającemu odebranie prawa do startowania w przetargach wykonawcy (przedsiębiorcy), „z którym umowę już rozwiązał, wypowiedział albo od niej odstąpił z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi wykonawca, gdy wartość niezrealizowanego zamówienia wynosi co najmniej 5 proc. wartości umowy”.

Taka szkoda nie będzie już musiała być stwierdzona orzeczeniem sądu cywilnego. Nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych pozwala rozstrzygać w tej sprawie samemu podmiotowi zamawiającemu bez konieczności stwierdzenia szkody przez sąd. W ten sposób podmiot zamawiający, który jest przecież stroną kontraktu, stanie się zarówno sędzią jak i wykonawcą „wyroku” w odniesieniu do przedsiębiorcy. W dodatku, to sam zamawiający, a nie ustawodawca, ustala warunki ewentualnego odstąpienia od takiej umowy. Zdaniem BCC takie nierówne traktowanie podmiotów stwarza zbyt duże pole do subiektywnej interpretacji prawa.

 

 

Nasz sprzeciw budzi nadmierna restrykcyjność proponowanych przepisów. O ile konsekwentnym i uzasadnionym działaniem jest pozbawienie wykonawcy, który dopuścił się nieprawidłowości, możliwości dokończenia kontraktu, to nałożenie takiego embarga na wszystkie inne zamówienia zlecającego jest nieadekwatne do winy podmiotu wykonującego zlecenie.

Taka sztuczna eliminacja przedsiębiorców z walki o kolejne zlecenia to przejaw antyrynkowego nastawienia ustawodawcy i poważne ograniczenie konkurencji. Stracą na tym nie tylko wykonawcy, ale również zamawiający, a ostatecznie konsumenci.

Należy przy tym dodać, że już obecnie obowiązujące przepisy pozwalają skutecznie wyegzekwować warunki zawartego kontraktu. Wykonawca, który ich nie spełni naraża się na ustalone przeze zamawiającego (bardzo wysokie) kary finansowe. Konieczność zapłaty odszkodowania i wyeliminowanie z rynku na trzy latagrozi natomiast firmom, które „wyrządziły szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie”.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in