15 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu przy ul. Dworkowej 14.
Był to moment szczególnie ważny dla wszystkich członków Izby z naszego regionu. Po latach wynajmowania pomieszczeń w poznańskim NOT-cie wreszcie jesteśmy na swoim– u siebie.
Wśród licznie przybyłych członków Rady WOIIB oraz zaproszonych gości, w akcie przecięcia wstęgi towarzyszyli m.in.: p. Piotr Florek -Wojewoda Wielkopolski, p. Maciej Dąbrowski – radny Sejmiku Wielkopolskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Wielkopolskiego, p. Janusz Wojtkowiak – Dziekan Wydziału Budownictwa PP, p. Zbigniew Sroka – Dziekana Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, p. Przemysław Trawa – Wiceprezes MTP, p. Ewa Ślęzak – Dyrektor Wydziału Infrastruktury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, p. Jerzy Witczak – Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, p. Paweł Łukaszewski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, p. Piotr Janicki – Prezes Zarządu NOT w Poznaniu, p. Julian Gałęcki – Prezes CUTOB-PZITB, p. Marek Czuryło – Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów a także przewodniczący Stowarzyszeń skupionych w Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Poznaniu. Oczywiście uroczystość nie mogłaby się odbyć bez twórców nowej siedziby WOIIB: p. Jarosława Krzymińskiego – Prezesa Przedsiębiorstwa ARI i wiodącego architekta Eugeniusza Skrzypczaka, który przygotował koncepcję przebudowy całej siedziby oraz przedstawicieli wykonawców z firmy POSBAU S.A.: p. Krzysztofa Pięty – Prezesa firmy oraz p. Mirosława Kosmalskiego, który był kierownikiem budowy.
Uroczystego otwarcia dokonują: p. Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski,
p. Maciej Dąbrowski – radny Sejmiku Wielkopolskiego i p. Jerzy Stroński- Przewodniczący Rady WOIIB.
Po uroczystości przecięcia wstęgi wszyscy goście zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi w nowej siedzibie WOIIB. Podziwiali między innymi przestronne i funkcjonalne pomieszczenia pracowników biura Izby a także panoramiczne, klimatyzowane windy dla niepełnosprawnych członków oraz bardzo nowoczesne archiwum akt, które powinno obsługiwać Izbę przez przynajmniej następnych 25 lat.
Zakupiona przez Izbę nieruchomość była obiektem willowym, pobudowanym w 1948 roku, położonym w zabytkowej i najatrakcyjniejszej zachodniej części Poznania, w dolinie Bogdanki, w dzielnicy Sołacz. Nieruchomość ta zabudowana była budynkiem mieszkalnym, stanowiącym pierzeję ulicy Dworkowej. W tylniej części parceli znajdował się budynek gospodarczy oraz boks garażowy z szopą na narzędzia ogrodowe. Powierzchnia parceli wynosi 1135,67m². Istniejąca infrastruktura obejmuje kanalizacje sanitarną podłączoną do sieci miejskiej, przyłącze wody, gazu, telekomunikacji oraz napowietrzną linie energetyczną. Budynek frontowy opisany, jako budynek „A” posiada piwnicę, dwie kondygnacje podstawowe, kondygnację w poddaszu użytkowym i strych nie użytkowy. Obiekt został zbudowany w technologii tradycyjnej, z cegły ceramicznej pełnej. Stropy wszystkich kondygnacji masywne typu Kleina, klatka schodowa żelbetowa. Dach dwuspadowy pokryty dachówką z dwoma naczółkami oraz tympanonami w północnej i południowej stronie połaci. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi Pu=823,07m².
W głębi parceli usytuowany jest murowany budynek gospodarczy, opisany jako budynek „B”, o powierzchni użytkowej 237,31m². Budynek „B” wykonany w technologii tradycyjnej murowanej jest całkowicie podpiwniczony, posiada parter i poddasze. Obiekt przykryty jest dachem wielospadowym o konstrukcji drewnianej. Pokrycie dachu stanowiła papa na deskowaniu. Opracowane przez arch. Eugeniusza Skrzypczaka z Przedsiębiorstwa ARI podstawowe założenia przestrzenno-funkcjonalne i techniczne ujmują, zgodnie z Decyzją o warunkach zabudowy oraz nowymi warunkami technicznymi, przyłączenia obiektu i zmianę programu użytkowania nieruchomości, które wymagały wykonanie całego szeregu prac adaptacyjnych i uzgodnień.
Budynek „A”, frontowy przeznaczony został na siedzibę Biura Izby, jej organów, archiwum oraz bibliotekę z czytelnią. Adaptacja wraz z przebudową obiektu polegała na zmianie wejścia głównego i jego przeniesieniu na elewację zachodnią. W miejscu dotychczasowego wejścia wykonano, w sąsiedztwie istniejącej klatki schodowej, windę panoramiczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Adaptacja zgodnie z zaleceniami Konserwatora zabytków zachowała formę budynku i kształt dachu. W kondygnacji piwnicznej zlokalizowane zostało archiwum Izby i pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Natomiast pomieszczenia biurowe i organów mieszczą się na trzech głównych kondygnacjach.
Z uwagi na nowy program użytkowania budynku, wyburzeniom uległy wszystkie istniejące ścianki działowe i tynki oraz infrastruktura techniczna. Wzmocnieniu konstrukcyjnemu poddano strop pomieszczenia biblioteki. Budynek poddany został całkowitej termorenowacji z założeniem uzyskania pełnych parametrów budynku energooszczędnego. W wyniku wykonania wszystkich zaleceń Konserwatora zabytków i organów opiniujących budynek jak i całą nieruchomość, utrzymuje on klimat zabudowy willowej z elementami dodanymi, wskazującymi na nowe funkcje (winda panoramiczna) z pełnym przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.
W piwnicach budynku A urządzono bardzo nowoczesne archiwum, które jest w stanie zabezpieczyć potrzeby Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, przez co najmniej 25 lat.
W budynku „B”, mieszczącym się w głębi parceli, powstała sala konferencyjna Izby, przeznaczona na organizację zebrań i szkoleń a w podziemiu salka spotkań przy kawie oraz zaplecze sanitarne i techniczne.
Budynek „B” po renowacji przy założonym programie użytkowania spełnia wszystkie wymogi obiektu energooszczędnego.
Znaczna część elementów budynku w związku z nowym programem użytkowania i nieprzystające do funkcji parametry uległa rozebraniu. W miejsce istniejącego poddasza wykonano stalową przestrzenną konstrukcję dachu podwyższając w ten sposób znacznie wysokość użytkową sali konferencyjnej.
Z uwagi na zmianę sposobu użytkowania budynku i niekorzystne warunki gruntowo-wodne odnowiono, podobnie jak w budynku „A”, wszystkie izolacje przeciwwilgociowe wraz z odsłonięciem murów podziemia i ich osuszeniem oraz naprawą. Budynek został również w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w windę osobową panoramiczną i klimatyzację.
Nieruchomość Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów przy ulicy Dworkowej 14 po adaptacji i renowacji i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
Obiekt posiada łącznie ok. 30 stanowisk do parkowania na parkingu wewnętrznym i zewnętrznym.
Tekst: Daniel Pawlicki,
Mirosław Praszkowski
Zdjęcia: Mirosław Praszkowski