System do naprawy ścian trójwarstwowych (np. ściany z tzw. wielkiej płyty) jest jednym z ciekawszych rodzajów zamocowań. Jest to sposób w pełni rozwiązujący problem stateczności warstwy okładzinowej płyty trójwarstwowej, który ma szczególne znaczenie w przypadku późniejszego docieplania ścian zewnętrznych.
Obecnie warstwa okładzinowa płyty jest podtrzymywana przez stalowe wieszaki, będące po długim okresie użytkowania budynków wielkopłytowych w różnym stadium korozji. Problem pojawia się, gdy chcemy taką ścianę docieplić. By uniknąć obsunięcia warstwy okładzinowej pod dodatkowym ciężarem docieplenia, należy ją dodatkowo przykotwić do warstwy nośnej przez istniejącą warstwę dociepleniową lub pustkę powietrzną.
Kotwa FWS-A
Do tego właśnie celu służy kotwa fischer FWS-A wraz z zaprawą iniekcyjną FIS V 360 S.
Kotwa FWS-A składa się z walcowego trzpienia ze stali nierdzewnej, pokrytego w połowie swojej długości warstwą z tworzywa sztucznego, uszczelniającą i zabezpieczającą przed wyciekiem zaprawy iniekcyjnej w pustkę powietrzną między płytami. Kotwa ma dwie optymalne długości: 205 mm – fischer FWS-A 205, 230 mm – fischer FWS-A 230. Przez całą długość walcowego trzpienia kotwy przebiega kanalik pozwalający, po iniekcji zaprawy w otwór w warstwie nośnej, wypchnąć pod ciśnieniem wkładanej w otwór kotwy nadmiar zaprawy. Jednocześnie uzyskujemy pewność, że otwór w warstwie okładzinowej został dobrze zainiektowany. Opaska z tworzywa sztucznego, znajdująca się na powierzchni kotwy, zapobiega niepotrzebnemu wyciekowi zaprawy w miejscu pustki powietrznej lub ocieplenia. Gdy podczas montażu w otworze kontrolnym pojawi się zaprawa, mamy pewność, że trzpień kotwy jest dokładnie otoczony zaprawą zarówno w warstwie nośnej, jak i okładzinowej. Po upływie określonego czasu (zależnie od temperatury otoczenia) otrzymujemy w pełni wytrzymałe mocowanie chemiczne, mogące przenieść do 8,5 kN dopuszczalnej siły ścinającej (na końcu kotwy) oraz do 1240 Nm dopuszczalnego momentu zginającego na jedną kotwę.
Otwór kontrolny
Jest to system prosty w montażu – aby osadzić kotwę, wystarczy nawiercić przez obie warstwy płyty tylko jeden otwór na stałą głębokość prostopadle do powierzchni ściany. Nie tylko prostota montażu jest zaletą kotwy FWS-A, ale również oszczędność czasu i nakładu pracy podczas instalacji. Cechy te okażą się bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na jeden budynek zużywa się często po kilkaset sztuk kotew naprawczych. Obecnie jest to jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań w tej grupie produktów, stosowanych do naprawy ścian budynków wielkopłytowych, pozwalające na użycie najmniejszej możliwej ilości zakotwień.
Wycięcie i przedmuchanie otworu Aplikacja masy iniekcyjnej FIS V 360 S Instalacja kotwy FWS-A
Produkt firmy fischer nadaje się do zastosowania w większości budynków wielkopłytowych w Polsce, ma aprobatę ITB i jest rozwiązaniem sprawdzonym w kraju i za granicą.
mgr inż. Piotr Bertman
fischerpolska Sp. z o.o.
ul. Albatrosów 2
30-716 Kraków
www.fischerpolska.pl