Odpowiada dr inż. Cezary Kraszewski.
Czy kierownik robót ziemnych z uprawnieniami wykonawczymi może wykonywać np. badania zagęszczenia i nośności nasypów sondą dynamiczną lub statyczną? Czy jest to obligatoryjne, że powyższe badanie wykonuje uprawniony geotechnik?
Badania geotechniczne może wykonywać technik lub inżynier z wykształceniem odpowiednim na kierunku budownictwa lub pokrewnym na kierunku inżynierii środowiska. Uprawniony inżynier budownictwa może programować i wykonywać badania oraz oceniać je w formie dokumentacji, opinii, ekspertyzy w zakresie swoich uprawnień budowlanych. Podstawą prawną działalności geotechnicznej jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 września 1998 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Dz.U. z 1998 r. Nr 126, poz. 839), ale nie podaje ono, kto jest geotechnikiem. W projekcie nowelizacji ww. rozporządzenia zaproponowano definicję geotechnika: rozumie się przez to inżyniera z wykształceniem odpowiednim na kierunku budownictwa lub pokrewnym na kierunku inżynierii środowiska, który ukończył studia lub uzyskał stopień naukowy w specjalności geotechnicznej (źródło: http://www.geotechnika.org.pl/pkg), ale ustawa dotychczas nie została znowelizowana.
Z pytania wynika, że chodzi o bieżące badania kontrolne robót. Czy kierownik robót ziemnych może kontrolować roboty ziemne, zagęszczenie nasypów sondą? Oczywiście, że może, a nawet jest wskazane, aby wykonawca robót się kontrolował, co daje wiedzę, czy dany element jest wykonany prawidłowo i możliwy do zgłoszenia do odbioru. Wskazane jest jednak, aby osoba wykonująca badania była przeszkolona w zakresie badań geotechnicznych w instytucji związanej z tą dziedziną (uczelnia czy instytut badawczy, np. IBDiM, ITB). Wyniki badań kontrolnych (przeprowadzonych przez wykonawcę) mogą być i najczęściej są weryfikowane przez niezależne laboratoria powołane przez inwestora.