W sierpniu 2006 r. oddano do eksploatacji nowoczesną kładkę dla pieszych nad Dunajcem. O budowę kładki mieszkańcy zabiegali od blisko 100 lat.
Potrzebę utworzenia trwałego połączenia między Sromowcami Niżnymi (w Polsce) a Czerwonym Klasztorem (w Słowacji) wyrażali mieszkańcy doliny Dunajca już w pierwszych latach XX w. W archiwum wsi Sromowce Niżne znajdują się dokumenty dotyczące prawie stuletnich starań o budowę mostu (kładki) na Dunajcu.
W sierpniu 2006 r. oddano do eksploatacji nowoczesną kładkę dla pieszych nad Dunajcem. O budowę kładki mieszkańcy zabiegali od blisko 100 lat.
Fot.: Paweł Hawryszków i Małgorzata Skowronek
Historia
Potrzebę utworzenia trwałego połączenia między Sromowcami Niżnymi (w Polsce) a Czerwonym Klasztorem (w Słowacji) wyrażali mieszkańcy doliny Dunajca już w pierwszych latach XX w. W archiwum wsi Sromowce Niżne znajdują się dokumenty dotyczące prawie stuletnich starań o budowę mostu (kładki) na Dunajcu. I tak: 17 maja 1914 r. Rada Gminy Sromowce Niżne (Austro-Węgry – każda wieś miała osobowość prawną) powzięła uchwałę (fot. 1) o podjęciu starań o fundusze na budowę mostu; 28 maja 1914 r. Rada Gminy uchwaliła zgodę na wycięcie z gminnego lasu na potrzeby budowy mostu 50 drzew o średnicy 12–14 cali (30–36 cm) i obciążeniu mieszkańców obowiązkiem odpracowania 4 dni na budowie; obciążenie to odnosiło się do każdego domu (tzw. numeru); niestety w sierpniu 1914 r. wybuchła I wojna światowa i sprawę trzeba było odłożyć.
Do problemu kładki wrócono już w niepodległej Polsce 27 lipca 1939 r., uchwalając petycję do władz, co odnotowano w protokole z zebrania Gromady u sołtysa wsi Sromowce Niżne.
Kolejne starania z inicjatywy wójtów Lecha Janczy i Stefana Dziurny podjęły wspólnie gmina Czorsztyn oraz wieś Czerwony Klasztor w roku 2005, co zaowocowało opracowaniem projektu przez Zespół Badawczo-Projektowy MOSTY WROCŁAW, a następnie rozpisaniem przetargu na wykonanie obiektu, który wygrało konsorcjum firm Schmees & Lühn Polska Sp. z o.o. i REMOST PHU Dębica.
Budowa obiektu rozpoczęła się w kwietniu 2006 r. Tak więc prawie 100-letnie starania mieszkańców wsi Sromowce Niżne zostały uwieńczone sukcesem. Stało się to możliwe dzięki środkom i staraniom mieszkańców gminy Czorsztyn, wykorzystaniu funduszy Wspólnot Europejskich w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska – Słowacja 2003 – Schemat Wsparcia Infrastruktury Okołobiznesowej i bardzo dobrej współpracy ze stroną słowacką. Obiekt oddano do eksploatacji 12 sierpnia 2006 r.
Projekt
Projektowana kładka dla pieszych usytuowana jest nad rzeką Dunajec w strefie ochronnej Pienińskiego Parku Narodowego. Obiekt stanowi element przeprawy transgranicznej pomiędzy miejscowościami Sromowce Niżne (Rzeczpospolita Polska) i Czerwony Klasztor (Republika Słowacka). Zlokalizowany jest w strefie górskiej, o wysokich walorach turystycznych. Kładka ma za zadanie połączyć regiony wypoczynkowo-rekreacyjne położone po obu stronach granicy. (…)
prof. JAN BILISZCZUK,
mgr inż. PAWEŁ HAWRYSZKÓW,
mgr inż. ADAM MAURY,
mgr inż. MARIUSZ SUŁKOWSKI,
dr inż. MIECZYSŁAW WĘGRZYNIAK
Zespół Badawczo-Projektowy MOSTY WROCŁAW s.c.
Politechnika Wrocławska, Instytut Inżynierii Lądowej, Zakład Mostów
Zamów
prenumeratę
Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, listopad 2006.