Odpowiada dr Joanna Smarż – główny specjalista Krajowego Biura PIIB.
W 2009 r. uzyskałem uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi. Czy mogę kierować robotami hydrotechnicznymi? Czy mogę dokonywać wpisów w dzienniku budowy dotyczących robót hydrotechnicznych?
Od czasu wejścia w życie przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z poźn. zm.) upoważnienie do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie budowli hydrotechnicznych powiązane jest ściśle ze specjalnością konstrukcyjno-budowlaną.
Powyższe potwierdzają przepisy rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 83, poz. 578 z późn. zm.). Zgodnie z załącznikiem nr 2 do wymienionego rozporządzenia budowle hydrotechniczne są jedną ze specjalizacji wyodrębnionych w ramach specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Oznacza to, że projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi w zakresie budowli hydrotechnicznych, na podstawie uprawnień nadanych w świetle obowiązujących przepisów, możliwe jest wyłącznie przez osoby posiadające uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
A zatem osoba posiadająca uprawnienia budowlane, nadane na podstawie obowiązujących przepisów, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń upoważniona jest również do kierowania robotami budowlanymi w zakresie obiektów hydrotechnicznych. Osoba taka może więc kierować robotami budowlanymi dotyczącymi obiektów hydrotechnicznych oraz jako kierownik budowy lub robót w tym zakresie może dokonywać wpisów w dzienniku budowy.
Powyższe nie narusza jednak praw nabytych, co oznacza, że uprawnienia w zakresie budowli hydrotechnicznych uzyskane na podstawie przepisów wcześniej obowiązujących pozostają w mocy w nadanym zakresie.