Kalendarium prawne na sierpień i wrzesień.
Kalendarium
Sierpień
19.08.2009
ogłoszono
|
Ustawę z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 131, poz. 1075)
Nowelizacja ma na celu uporządkowanie obecnego stanu prawnego i usunięcie istniejących między poszczególnymi regulacjami niespójności oraz usunięcie wątpliwości w stosowaniu niektórych przepisów ustawy. Wprowadzono także nowe rozwiązania dotyczące hipoteki. Zlikwidowano podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Będzie jeden rodzaj hipoteki zabezpieczającej zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe. Jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć wiele wierzytelności. Wprowadzono także możliwość zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności przysługujących kilku wierzycielom. Trzeba będzie wówczas ustanowić administratora hipoteki. Wprowadzono nową instytucję rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W razie wygaśnięcia hipoteki właściciel nieruchomości będzie mógł ustanowić w tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nią za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Zgodnie z nowelizacją dłużnik hipoteczny będzie miał roszczenie o zmniejszenie sumy hipotecznej, jeśli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia, tj. 20 lutego 2011 r.
|
|
Uchwała Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 53/09)
Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo własności nieruchomości, nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej w trybie ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz.U. Nr 123, poz. 781), stanowi majątek odrębny tego z małżonków, któremu przed powstaniem wspólności przysługiwało prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości i prawo własności posadowionych na niej budynków (art. 33 pkt 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 stycznia 2005 r.).
|
21.08.2009
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie sposobu przedkładania marszałkowi województwa informacji o występowaniu substancji stwarzających szczególne
zagrożenie dla środowiska (Dz.U. Nr 124, poz. 1033) Rozporządzenie określa sposób przedkładania marszałkowi województwa przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska, a także terminy ich przedkładania, formę, układ oraz wymagane techniki przedkładania. Informacje te przedkłada wójt, burmistrz lub prezydent miasta do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy, według stanu na dzień 31 grudnia. Straciło moc dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2002 r. w sprawie sposobu przedkładania wojewodzie informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska (Dz.U. Nr 175, poz. 1439).
|
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez marszałka województwa rejestru dotyczącego PCB (Dz.U. Nr 124, poz. 1034)
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia przez marszałka województwa rejestru urządzeń, w których PCB były lub są wykorzystywane, i substancji zawierających PCB.
|
27.08.2009
Sejm uchwalił
|
Ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami
Sejm odrzucił poprawkę Senatu, który proponował, aby świadectwo charakterystyki energetycznej było przy sprzedaży lub wynajmie lokalu „udostępniane do wglądu”, uzasadniając, iż takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami UE, które nakazują „udostępnienie” świadectwa charakterystyki energetycznej, co jest pojęciem zakresowo szerszym od pojęcia „udostępnienie do wglądu”. W przypadku „udostępnienia do wglądu” nie ma możliwości zrobienia kopii świadectwa czy też sprawdzenia jego prawdziwości, co uniemożliwia udostępnienie tego świadectwa. Pozostałe poprawki Senatu zostały przyjęte przez Sejm. Nowelizacja przewiduje m.in., że uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków będą posiadały osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych.
Ustawę przekazano prezydentowi do podpisu.
|
WrzeSień
1.09.2009
wpłynął do Sejmu
|
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw
Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych ma na celu implementację do prawa krajowego postanowień Dyrektywy 2007/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 grudnia 2007 r. zmieniającej Dyrektywy Rady 89/665/EWG i 92/13/EWG w zakresie poprawy skuteczności procedur odwoławczych w dziedzinie udzielania zamówień publicznych. Termin wdrożenia dyrektywy upływa w dniu 20 grudnia 2009 r. Projekt zakłada skrócenie czasu trwania procedury odwoławczej. Przewiduje się rezygnację z protestu wnoszonego do zamawiającego. Odwołanie będzie wnoszone przez wykonawcę bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej, w terminie określonym ustawą, w formie pisemnej lub elektronicznej. Skróceniu ma ulec także czas na złożenie oferty – dla postępowań o większych wartościach termin zostanie skrócony z 29 dni do 22 dni, natomiast dla mniejszych wartości na roboty budowlane z 20 dni do 14. Rozwiązania te mają na celu umożliwienie zamawiającym udzielającym zamówień publicznych o największych wartościach zawieranie umów w przetargu nieograniczonym w terminie 60 dni od dnia wszczęcia postępowania, nawet gdy wykonawca skorzysta z prawa do wniesienia odwołania na wybór oferty najkorzystniejszej. Ponadto projekt precyzuje okres zawieszenia możliwości zawarcia umowy po wyborze najkorzystniejszej oferty oraz ogranicza możliwość unieważnienia umowy o zamówienie publiczne jedynie do przypadków rażącego naruszenia prawa. Będzie możliwe zastąpienie unieważnienia umowy nałożeniem kar alternatywnych, jeżeli utrzymanie w mocy umowy będzie leżało w interesie publicznym.
|
3.09.2009
weszła w życie
|
Ustawa z dnia 16 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. Nr 143, poz. 1164)
Ustawa rozszerza katalog źródeł finansowania Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) o pożyczki z budżetu państwa. Ponadto wprowadzono rozwiązania, które mają przyczynić się do podniesienia atrakcyjności, dla przyszłych nabywców, obligacji emitowanych na rzecz KFD.
|
8.09.2009
ogłoszono
|
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2010 (Mon. Pol. Nr 57, poz. 780)
Obwieszczenie określa stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2010.
|
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2009 r. w sprawie kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu (Dz.U. Nr 144, poz. 1182)
Rozporządzenie określa sposób przygotowania kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu oraz wzory dokumentów stosowanych w trakcie kontroli, tj. wzór upoważnienia do przeprowadzania kontroli, wzór protokołu kontroli oraz wzór protokołu oględzin wyrobu budowlanego. Przepisy mają na celu zapewnienie jednoznacznego określania zakresu i czasu trwania kontroli, identyfikacji organu kontrolującego i osób wykonujących czynności kontrolne, a także identyfikacji kontrolowanego oraz wyrobów budowlanych.
|
10.09.2009 weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 lipca 2009 r. w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (Dz.U. Nr 136, poz. 1120).
Rozporządzenie określa dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji: rodzaje instalacji objętych systemem, wartości progowe odniesione do zdolności produkcyjnych instalacji objętych systemem, długość okresu rozliczeniowego, substancje objęte systemem oraz współczynnik ocieplenia wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu. Długość okresu rozliczeniowego dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynosi 5 lat. Obejmuje on okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
|
15.09.2009
ogłoszono
|
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 września 2009 r., sygn. akt P 33/07
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach dotyczące charakteru decyzji wojewody stwierdzającej przejście nieruchomości zajętych pod drogi publiczne na własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 73 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną w zakresie, w jakim określa termin wygaśnięcia roszczenia o odszkodowanie bez powiązania z faktem i datą wydania decyzji, o której mowa w art. 73 ust. 3 tej ustawy, jest zgodny z art. 2, art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 konstytucji. TK stwierdził, że decyzja wojewody, o której mowa w art. 73 ust. 3 ww. ustawy (tj. decyzja stwierdzająca przejście nieruchomości zajętych pod drogi publiczne na własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego), ma charakter deklaratoryjny, potwierdza bowiem, że konkretna nieruchomość została wywłaszczona z dniem 1 stycznia 1999 r. W odrębnym zaś postępowaniu, tylko na wniosek byłego właściciela takiej nieruchomości, starosta orzeka o wysokości odszkodowania za utraconą własność. TK stwierdził, że wskazane sprawy administracyjne są niezależne, co powoduje, iż brak jest bezpośredniego związku decyzji wojewody wydawanej na podstawie art. 73 ust. 3 przepisów wprowadzających z możliwością złożenia wniosku o odszkodowanie. Wszystkie osoby, które utraciły własność nieruchomości, miały możliwość zgłoszenia w określonym terminie roszczenia odszkodowawczego niezależnie od tego, czy została w tym okresie wydana decyzja wojewody.
|
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 sierpnia 2009 r. w sprawie sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz.U. Nr 141, poz. 1154)
Rozporządzenie określa wzór formularza sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, formy przedkładania sprawozdania oraz wymagane techniki przedkładania sprawozdania. Straciło moc dotychczas obowiązujące rozporządzenie MŚ z 1 października 2007 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz.U. Nr 187, poz. 1341).
|
18.09.2009
weszła w życie
|
Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 130, poz. 1070)
Ustawa określa: zasady zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, zadania Krajowego ośrodka bilansowania i zarządzania emisjami, zasady funkcjonowania Krajowego systemu bilansowania i prognozowania emisji, zasady funkcjonowania Krajowego rejestru jednostek Kioto oraz obrotu i zarządzania tymi jednostkami, zasady funkcjonowania Krajowego systemu zielonych inwestycji oraz Rachunku klimatycznego, warunki i zasady realizacji projektów wspólnych wdrożeń na terytorium RP oraz warunki i zasady realizacji poza terytorium RP projektów wspólnych wdrożeń i projektów mechanizmu czystego rozwoju.
|
19.09.2009
weszła w życie
|
Ustawa z dnia 16 lipca 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 144, poz. 1179)
Zmiana polega na dodaniu nowej podstawy wyłączenia sędziego od orzekania w postępowaniu sądowym. Sędzia, który orzekał w postępowaniu sądowym w sprawie skargi na decyzję, nie będzie mógł orzekać w postępowaniu sądowym dotyczącym tej samej sprawy po wznowieniu postępowania administracyjnego. Ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 października 2008 r. (sygn. akt SK 6/07) stwierdzającego niezgodność z konstytucją art. 18 § 1 pkt 6 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zakresie, w jakim pomijał jako podstawę wyłączenia sędziego od udziału w orzekaniu w postępowaniu sądowym, toczącym się po wznowieniu postępowania administracyjnego, jego wcześniejszy udział w orzekaniu w sprawie dotyczącej decyzji wydanej we wznawianym postępowaniu.
|
Aneta Malan-Wijata