Kalendarium prawne na listopad i grudzień.
listopad
10.11.2009
|
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 885/09
Sąd orzekł, że decyzja w sprawie wycinki drzew zależy od uznania organu, którego obowiązkiem jest dbałość
o przyrodę, jednak nie można przyjąć, że jest to uznanie bezgraniczne. Organ zobowiązany jest do poszukiwania rozwiązań korzystnych zarówno dla interesu publicznego, jak i dla inwestora. Sąd stwierdził także, że fakt uprzedniego wydania pozwolenia na budowę nie przesądza o konieczności wydania zezwolenia na wycinkę drzew. Nie ma przepisu prawa, który wskazywałby na taką zależność. |
17.11.2009
|
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. akt III CZP 89/09
Sąd Najwyższy stwierdził, że notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia także wtedy, gdy jeden ze spadkobierców powołanych do dziedziczenia nie żyje.
|
|
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. akt III CZP 81/09
Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie o podział majątku wspólnego wartość lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wybudowanego z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (art. 121 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) – ustalaną po dniu 31 lipca 2007 r. – stanowi kwota wkładu mieszkaniowego, jaką zobowiązany byłby wnieść członek spółdzielni zawierający w chwili podziału umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu. Wartość ta może być podwyższona lub obniżona stosownie do szczególnych okoliczności.
|
18.11.2009
ogłoszono
|
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2009 r. w sprawie wysokości normatywu miesięcznych spłat kredytu mieszkaniowego za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu (MP Nr 73, poz. 919)
Zgodnie z obwieszczeniem wysokość normatywu miesięcznych spłat kredytu mieszkaniowego w 2010 r. będzie wynosiła 3,0 zł za m² powierzchni użytkowej lokalu. Podstawę obwieszczenia stanowi art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 30 listopada
1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115 z późn. zm.). |
19.11.2009
weszło w życie
|
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2009 r. w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. Nr 193, poz. 1492)
Rozporządzenie określa gminy i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, osunięcia ziemi, wiatru lub intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w 2008 r. i w miesiącach od stycznia do sierpnia 2009 r. Wykaz takich gmin i miejscowości określa załącznik do rozporządzenia. Przepisy rozporządzenia stosuje się przez 12 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
|
20.11.2009
ogłoszono
|
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2009 r. w sprawie górnych i dolnych granic stawek opłat eksploatacyjnych na rok 2010 (MP Nr 74, poz. 927)
W załączniku do obwieszczenia określono górne i dolne granice stawek opłat eksploatacyjnych na rok 2010.
|
|
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 13 listopada 2009 r. w sprawie stawek opłat za działalność polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu złóż kopalin, magazynowaniu substancji oraz składowaniu odpadów na rok 2010 (MP Nr 74, poz. 928)
W załączniku do obwieszczenia określono stawki opłat na rok 2010 za działalność polegającą na: 1) poszukiwaniu złóż kopalin dla poszczególnych grup kopalin za kilometr kwadratowy; 2) rozpoznawaniu złóż kopalin oraz łącznie na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż kopalin dla poszczególnych grup kopalin za kilometr kwadratowy; 3) bezzbiornikowym magazynowaniu substancji w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych; 4) składowaniu odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.
|
grudzień
7.12.2009
ogłoszono
Ustawa weszła
w życie 7 stycznia 2010 r. |
Ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 206, poz. 1590)
Wprowadzone zmiany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) dotyczą m.in. przepisów regulujących kwestie: pierwszeństwa w nabywaniu lokali przez ich najemców lub dzierżawców, trybu zawierania umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, wyrażania zgody na udzielanie bonifikat od ceny nieruchomości zbywanych przez podmioty publiczne. Zmiany obejmują także przepisy o wywłaszczaniu nieruchomości. Wprowadzono obligatoryjność wszczęcia przez starostę postępowania
o wywłaszczenie po bezskutecznym upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy o nabycie praw do nieruchomości, obligatoryjność nadawania przez starostę rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości oraz obligatoryjność wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości, w przypadkach gdy wywłaszczenie będzie polegać na czasowym ograniczeniu korzystania z nieruchomości. Rozszerzono katalog przesłanek uprawniających do wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości o przypadki uzasadnione interesem gospodarczym. Określono zasady dokonywania przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego. Skrócono okres sporządzania oceny do 2 miesięcy oraz określono skutki wydania negatywnej oceny operatu szacunkowego. Niniejszą ustawą wprowadzono zmiany także w ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz.U. Nr 106, poz. 493 ze zm.) oraz ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. Nr 175, poz. 1459 oraz z 2007 r. Nr 191, poz. 1371).
Ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 206, poz. 1591)
Zmiany uchwalone w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.) mają na celu dostosowanie systemu zamówień publicznych do obecnej sytuacji gospodarczej. Oddzielono warunki udziału w postępowaniu (art. 22 ust. 1) od przesłanek wykluczenia wykonawców z postępowania (art. 24). Zamawiający będą mieli możliwość zastrzeżenia w ogłoszeniu, że o udzielane zamówienie będą się mogli ubiegać wyłączenie wykonawcy, których ponad 50% zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne (art. 22).
|
Ustawa weszła w życie
7 stycznia 2010 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 5 i art. 3 ust. 2, które weszły w życie z dniem ogłoszenia. |
Wykluczono z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawców będących osobami fizycznymi, spółkami osobowymi prawa handlowego oraz osobami prawnymi, którzy albo których odpowiednio wspólnicy, partnerzy, członkowie zarządu, komplementariusze albo urzędujący członkowie organu zarządzającego zostali prawomocnie skazani za przestępstwo przeciwko środowisku (art. 24 ust. 1 i 2). Doprecyzowano przepis dotyczący wskazania momentu, którym wykonawca zobowiązany jest potwierdzić spełnianie warunków udziału w postępowaniu (art. 26 ust. 2a). W celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu wykonawca będzie mógł polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia oraz zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków, przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie takich podmiotów (art. 26 ust. 2b). Umożliwiono wykonawcom alternatywne, do zakładanego przez zamawiającego, potwierdzenie znajdowania się w odpowiedniej sytuacji ekonomicznej lub finansowej przez przedstawienie innych dokumentów, jeżeli wykonawca z uzasadnionej przyczyny nie może przedstawić dokumentów wymaganych przez zamawiającego (art. 26 ust. 2c). Wykonawcy będą mogli składać wnioski o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. Zamawiający zobowiązany będzie udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż w terminach określonych
w przepisie (art. 38 ust. 1). Uchylono obowiązek zamieszczania ogłoszenia o zamówieniu w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim, jeżeli wartość przedmiotu zamówienia na roboty budowlane jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych wartość kwoty 20 milionów euro, a na dostawy lub usługi 10 milionów euro. Zamawiający będzie zwracał wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza (art. 46 ust. 1). Zakaz zmiany umowy o zamówienie publiczne dotyczyć będzie wyłącznie istotnych postanowień umowy (art. 144 ust. 1). Uchylono przepisy dotyczące obligatoryjnego zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zniesiono konieczność zabezpieczania należytego wykonania umowy w okresie gwarancji (art. 151 ust. 2 i 3). Dopuszczono możliwość udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia (art. 151a). Zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.) dotyczą opłat od skarg wnoszonych w postępowaniach w sprawie udzielenia zamówień publicznych (art. 34). Od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych pobierana będzie opłata stała w wysokości pięciokrotności wpisu wniesionego od odwołania w sprawie, której skarga dotyczy. Jeżeli skarga dotyczyć będzie czynności podjętych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobierana będzie opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5 000 000 złotych.
|
8.12.2009
weszła w życie
|
Ustawa z dnia 24 września 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 195, poz. 1501)
Ustawa wprowadza zmianę w art. 27 ustawy z dnia 16 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
(t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), polegającą na wyłączeniu członka samorządowego kolegium odwoławczego od udziału w postępowaniu w sprawie o ponowne rozpatrzenie sprawy, jeżeli brał udział w wydaniu decyzji objętej wnioskiem. Ustawa stanowi wykonanie obowiązku wynikającego z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 grudnia 2008 r. (sygn. akt P 57/07), który stwierdził niezgodność z konstytucją art. 24 § 1 pkt 5 w związku z art. 27 § 1 i art. 127 § 3 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego w zakresie, w jakim nie wyłącza członka samorządowego kolegium odwoławczego z postępowania z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdy członek ten brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji. |
10.12.2009
|
Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. akt II OPS 3/09
Uchwała dotyczy opłaty planistycznej. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego pobiera się w razie zbycia tej nieruchomości. NSA stwierdził, że pobieranie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), nie obejmuje sytuacji, gdy nieruchomość została darowana osobie bliskiej.
|
11.12.2009
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka (Dz.U. Nr 199, poz. 1533)
Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego oraz przeprowadzania testu umiejętności
w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka. Wykaz zawodów regulowanych, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia, zawiera załącznik do rozporządzenia. Wśród zawodów wymienionych w załączniku są m.in.: obsługujący dźwigi i dźwignice, operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych, operator maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych, kamiennych i pokrewnych, monter rusztowań. |
16.12.2009
weszła w życie
|
Ustawa z dnia 24 września 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 202, poz. 1550)
Ustawa wydłuża okres, który spółdzielnia zobowiązana jest zachować przy powiadamianiu osób, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, o ustaleniu nowej opłaty przypadającej od zajmowanych przez nie lokali. O zmianie wysokości opłat spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie. W przypadku natomiast zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od spółdzielni, w szczególności energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa
w ust. 1, 2 i 4, co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Ustawa stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 maja 2006 r. (sygn. akt K 33/05) stwierdzającego niezgodność z konstytucją art. 8a ust. 5, ust. 6 pkt 1 i ust. 7 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.). |
19.12.2009
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 205, poz. 1584)
Nowelizacja dotyczy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74, poz. 836). Wprowadzono przepis stanowiący, że na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, jeżeli nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania. Przepis nie ma zastosowania w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji tego budynku. Do urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania, zainstalowanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życia rozporządzenia.
|
31.12.2009
weszły w życie
|
Przepisy art. 5 ust. 4a oraz art. 5² ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) wprowadzone ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 161, poz. 1279)
Przepis art. 5 ust. 4a ustawy – Prawo budowlane wprowadza zakaz sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej przez właściciela budynku, lokalu lub części budynku, która stanowi samodzielną całość techniczno-użytkową, oraz osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Natomiast przepis art. 5² ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane nakłada na osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej.
Pozostałe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami weszły w życie 15 października 2009 r. (zmiany omówione w kalendarium w listopadowym „IB”).
|
Z ostatniej chwili
|
|
31.12.2009
weszło w życie
|
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osoby sporządzającej świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową (Dz.U. Nr 224, poz.1802)
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osoby sporządzającej świadectwa, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną ubezpieczenia. Wszystkie osoby sporządzające świadectwa energetyczne mają obowiązek wykupienia polisy OC. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w stosunku do jednego zdarzenia musi wynieść co najmniej równowartość 25 tys. euro.
Rozporządzenie przewiduje, że ubezpieczeniem OC jest objęta jedynie odpowiedzialność za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem certyfikatora w związku ze sporządzaniem świadectwa energetycznego. Polisa nie obejmie natomiast szkód wyrządzonych osobom bliskim, np. współmałżonkowi, a także powstałych na skutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek oraz aktów terroru. Odszkodowanie nie zostanie też wypłacone, jeżeli szkoda powstanie po utracie uprawnień do sporządzania świadectw, lub gdy zostanie naprawiona poprzez zapłacenie kary umownej.
|