Jak tworzyć ściany szczelinowe przy pomocy bloczków silikatowych

23.09.2016

Ściana zewnętrzna budynku powinna stanowić bezpieczną barierę, chroniącą wnętrze domu przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi: hałasem oraz zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak mróz, deszcz, wilgoć czy wiatr.

Jak tworzyć ściany szczelinowe przy pomocy bloczków silikatowych, wyjaśnia Joanna Nowaczyk, doradca techniczny Grupy SILIKATY.

Trójwarstwowe ściany zewnętrzne budynku, nazywane również szczelinowymi, składają się z trzech warstw: nośnej, izolacyjnej i osłonowej. Pierwsza nich odpowiada za stabilność obiektu i to na niej spoczywa odpowiedzialność za przenoszenie obciążeń z dachu i wyższych kondygnacji na fundamenty. Warstwa ta jest połączona kotwami z zewnętrznym murem elewacyjnym, a między nimi znajduje się przestrzeń, którą można częściowo lub całkowicie wypełnić nienośnym materiałem termoizolacyjnym.

Ściany szczelinowe to rozwiązanie, które nie tylko spełnia wszystkie wymogi stawiane przegrodom zewnętrznym, ale dodatkowo wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji oraz trwałością podczas wieloletniego użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że ogromny wpływ na trwałość i jakość całej konstrukcji ma wybór odpowiedniego materiału do budowy ściany. W ostatnim czasie jednym z najczęściej wybieranych są silikaty. Bloczki silikatowe są bardzo wytrzymałe i z powodzeniem znoszą nawet największe obciążenia, a do tego występują w różnych grubościach, więc nadają się do budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego – mówi Joanna Nowaczyk.

 

 

Decydując się na budowę ściany szczelinowej w oparciu o bloczki silikatowe należy pamiętać, że produkty te są bardzo wytrzymałe i mają doskonałą izolacyjność akustyczną, przez co są dość ciężkie. Podstawą stabilnej konstrukcji będą zatem stabilne fundamenty, na których będzie można bezpiecznie oprzeć całą bryłę budynku. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie trzeba również sprawdzić podłoże i jego nośność, a już po wykonaniu fundamentów zadbać o odpowiednią izolację poziomą. Kolejnym krokiem jest budowa samej ściany.

Stawianie przegrody szczelinowej najlepiej wykonywać wznosząc obie warstwy pasami o wysokości równej odległości (w pionie) pomiędzy kotwami. Pamiętając, aby wymiar ten nie przekraczał 50 cm. W pierwszej kolejności wznosimy wewnętrzną warstwę konstrukcyjną, a następnie po związaniu zaprawy przymocowujemy do niej izolację i domurowujemy zewnętrzną warstwę elewacyjną – mówi J. Nowaczyk. – Budowa warstwy nośnej ściany szczelinowej z bloczków silikatowych nie jest procesem skompilowanym, jednak wymaga znajomości pewnych zasad sztuki budowlanej. Przede wszystkim większość elementów murowych ma profilowane powierzchnie czołowe, mogą być więc stosowane do murowania z niewypełnionymi spoinami pionowymi. Duża dokładność wymiarowa bloczków sprawia natomiast, że mogą być stosowane do murowania zarówno na cienkie, jak i na zwykłe spoiny. Warto dodać, że do wykonania muru z silikatów należy stosować zaprawy klasy nie niższej niż M5. Zaleca się, aby wytrzymałość zaprawy na ściskanie nie różniła się w znaczący sposób od wytrzymałości elementów murowych.

Podczas układania ściany nośnej, ale jeszcze przed jej zaizolowaniem, konieczne jest zamontowanie kotew, które połączą warstwę wewnętrzną z osłonową. Przyjmuje się, że kotwy powinny być osadzone w każdej z warstw ściany na głębokość ok. 5 cm, zatem – w zależności od grubości wybranego bloczka silikatowego i dostosowanej do niego warstwy izolacyjnej – powinny mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów długości. Dla przykładu, decydując się na SILIKAT N18 o grubości 18 cm i stosując 20-centymetrową izolację, trzeba sięgnąć po kotwy 30-centymetrowe. Warstwa zewnętrzna w SYSTEMIE SILIKATY powinna być natomiast wykonana z elementów silikatowych o grubości 90 mm lub 120 mm – mówi Joanna Nowaczyk. Montaż warstwy osłonowej jest ostatnim, jednak nie najmniej ważnym, etapem prac przy stawianiu przegrody szczelinowej. Warto pamiętać, żeby to zadanie wykonać z dużą starannością, ponieważ elewacja stanowi wizytówkę domu i powinna prezentować się perfekcyjnie.

Bloczki silikatowe to produkty, które cechują się dużą wytrzymałością, dobrą akumulacją cieplną i izolacyjnością akustyczną, a do tego mają niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność. Wszystkie te właściwości sprawiają, że są one dobrym materiałem do budowy wszelkiego typu ścian zewnętrznych, w tym również przegród szczelinowych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in