Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. we współpracy z Ministrem Gospodarki, Ministrem Środowiska, Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Ambasadą Danii, Ambasadą Brytyjską, Związkiem Miast Polskich (patroni honorowi) zaprasza wszystkie gminy do udziału w konkursie, który rozpoczął się 1 października 2011 r.
Podstawowym kryterium oceny jest skala oszczędności energii w wybranych przedsięwzięciach w roku 2011 w stosunku do lat 2010 i 2009. Konkurs ocenia rzeczywiste efekty zgłoszonych działań, a nie subiektywne opisy przedsięwzięć.
Do konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę można zgłosić:
– wybrane budynki użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzane były przedsięwzięcia zmniejszające zużycie energii (np. termomodernizacja)
– modernizację węzła cieplnego
– modernizację oświetlenia ulicznego
– inne przedsięwzięcia energooszczędne na rzecz społeczności lokalnej
Wybrane budynki lub przedsięwzięcia muszą znajdować się na terenie gmin.
Zwycięskie gminy otrzymują oprócz statuetki i dyplomu nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł w każdej z trzech kategorii: gmina o liczbie ludności do 30 000 mieszkańców, od 30 001 do 100 000 mieszkańców, powyżej 100 000 mieszkańców. Oprócz nagród finansowych na zwycięzców czekają nagrody specjalne. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Gminy zainteresowane udziałem w konkursie powinny na wstępie przesłać do Sekretariatu Konkursu wypełnioną kartę uczestnictwa, która stanowi podstawę do dalszych kroków. Zgłoszenie następuje poprzez poprawne wypełnienie danych w systemie on-line oraz przesłanie wyników z podpisem władz jednostki do siedziby sekretariatu KAPE.
Termin składania kart uczestnictwa mija 10 stycznia 2012 r. Wypełnianie zgłoszenia on-line zakończy się 15 lutego 2012 r. W kwietniu na uroczystej Gali zostaną ogłoszone wyniki.
Sekretariat Konkursu prowadzi Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. w Warszawie.(tel. 22 626-09-10)
Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.kape.gov.pl/konkursdlagmin
IV edycja konkursu może odbyć się dzięki wsparciu partnerów: firmy Saint Gobain Construction Products Polska, właścicielowi marki ISOVER – producenta izolacji (partner główny), PKP Energetyka S.A., Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Stowarzyszenia Polskich Energetyków.
Patronat medialny objęli: „Gazeta Samorządu i Administracji” , tygodnik „Wspólnota”, miesięczniki „Przegląd Komunalny”, „Czysta Energia”, „Nowy Przemysł” oraz portale: www.komunalny.pl, www.wnp.pl, www.portalsamorządowy.pl.