III Krajowa Konferencja Techniczna Katowickiego Oddziału PZITS

27.05.2010

W dniach 13–14 maja 2010 r. w Katowicach w siedzibie Staleksportu odbyła się III Krajowa Konferencja Techniczna organizowana przez Katowicki Oddział PZITS z cyklu „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”.

Tym razem obejmowała ona zagadnienia: w pierwszym dniu – ciepłownictwa i ogrzewnictwa, w drugim dniu – wentylacji i klimatyzacji oraz gazownictwa.

 

 

Licznych uczestników Konferencji (ok. 180 osób) i zaproszonych gości przywitał prezes Zarządu Katowickiego Oddziału PZITS, Zbigniew Matuszyk. Po słowie wstępnym i podziękowaniu patronom honorowym i medialnym oraz wielu sponsorom za wkład merytoryczny i finansowy w organizację konferencji, otworzył dwudniowe obrady.
Patronem merytorycznym oraz prowadzącym panel „Ciepłownictwo” byli: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Katowicach oraz Logstor – producent rur i kształtek preizolowanych dla ciepłownictwa.
Nowoczesne technologie wdrażane w Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Katowicach przedstawił Bartosz Tomaszewski. Z kolei Ireneusz Iwko z Logstor w ciekawym referacie omówił sposoby ograniczania strat w sieciach ciepłowniczych w wyniku stosowania nowych technologii rur preizolowanych. Jerzy Zielazko z firmy Kelvin zaprezentował informatyczny system „Termis” do zarządzania sieciami ciepłowniczymi, wspominając o podobnym systemie „Aquis” do zarządzania sieciami wodociągowymi. Przedstawicielka firmy wykonawczej JTC S.A. Edyta Szymańska omówiła korzyści zdalnego monitoringu w ciepłownictwie, natomiast Cezary Grabowski w swoim referacie wskazał na praktyczne aspekty zastosowanych rozwiązań i urządzeń do przesyłu informacji w układzie ciepłowniczym Przedsiębiorstwa Komunalnego „Therma” w Bielsku-Białej.
Na zakończenie tego panelu Tomasz Ogłódek, przedstawiciel kancelarii prawnej obsługującej m. in. przedsiębiorstwa komunalne, przedstawił praktyczne informacje dla właścicieli podziemnej i naziemnej infrastruktury technicznej dotyczące nowych regulacji prawnych po nowelizacji kodeksu cywilnego i wprowadzeniu „służebności przesyłu”.
Po przerwie kawowej, 2-gi panel Ogrzewnictwo” obrady prowadzone były pod patronatem firmy Herz znanego producenta armatury i urządzeń regulacyjnych dla ogrzewnictwa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Marian B. Nantka z Politechniki Śląskiej omówił alternatywne i nowoczesne technologie oraz panujące trendy w pozyskiwaniu z alternatywnych źródeł ciepła dla potrzeb bytowych. Grzegorz Ojczyk z firmy Herz przedstawił praktyczne uwagi dla optymalnej regulacji hydraulicznej w instalacjach ogrzewnictwa wskazując na konieczność prawidłowego doboru urządzeń regulacyjnych. Praktyczne zastosowanie i doświadczenia z instalacji pomp ciepła w kilku wdrożeniach przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych przedstawił Marek Pinczer z Aqua S.A. z Bielska-Białej. Na koniec obrad Łukasz Frydel wyjaśnił warunki i zasady dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz wdrażania źródeł energii odnawialnej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Po obradach, uczestnicy konferencji dalsze rozmowy i wymianę informacji prowadzili z wystawcami stoisk oraz w czasie lunchu.
 
 
 
Drugi dzień konferencji (14-go maja) rozpoczął się panelem Wentylacja i Klimatyzacja pod patronatem firm: Aereco i Uniwersal, znanych  producentów urządzeń i elementów systemów wentylacyjnych.
Wacław Nawrocki z Politechniki Śląskiej przekonywał, powołując się na wyniki badań, do konieczności instalowania urządzeń klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych, uzasadniając koniecznością  poprawy warunków zdrowotnych miejsc pracy, natomiast Tomasz Wałek z firmy GHP Poland z grupy Toyoty, przedstawił gazowe pompy ciepła – mające zastosowanie w klimatyzacji i wentylacji oraz w wytwarzaniu ciepła dla ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.
O celowości inwestowania w urządzenia „wentylacji hybrydowej” i zaletach tego systemu mówili w swoich referatach Maciej Gmyrek z Aereco i Krzysztof Nowak z Uniwersalu Katowice. Z kolei Eugeniusz Prysok wyjaśnił konstrukcje wentylatorów przeciwwybuchowych i ich charakterystyki produkcji PPHU Metalplast z Tarnowskich Gór. Prezes Uniwersalu Katowice Krzysztof  Nowak wskazał na zalety i parametry wentylatorów produkcji tego przedsiębiorstwa szczególnie na konstrukcję hybrydowego wentylatora MAG-200.
 
 
 
W panelu 4-tym Gazownictwo obrady odbywały się pod patronatem Górnośląskiej Spółki Gazowniczej z Zabrza i producenta kotłów i urządzeń gazowych Viessmann.
W obszernym referacie Daniel Hawryłkiewicz, główny projektant z BSiPG Gazoprojekt z Wrocławia na przykładzie budowy gazociągów, omówił bariery i uwarunkowania w obecnych przepisach budowlanych (ustawach i rozporządzeniach) dla wszystkich  inwestycji liniowych. Wskazał również na konieczność podjęcia szybkich działań legislacyjnych formułując przykłady konkretnych zapisów i sformułowań blokujących te inwestycje. Krzysztof Faliński z GSG Zabrze, wskazał na warunki bezpiecznej eksploatacji instalacji gazowych, których przestrzeganie jest niezbędne dla uniknięcia awarii i zagrożeń, natomiast Katarzyna Puc, również z GSG Zabrze, przedstawiła wykorzystanie gazu ziemnego w konkretnych zastosowaniach w instalacji klimatyzacji oraz kogeneracji na terenie Górnośląskiej Spółki Gazownictwa. Przedstawiciel firmy Viessmann Adolf Mirowski zreferował kompleksowe rozwiązania małej i średniej energetyki gazowej, natomiast  Krzysztof Chmielewski, Prezes Firmy Gazex z Warszawy, wyjaśnił działanie i konieczność stosowania ze względu na  bezpieczeństwo przeciwpożarowe, systemów detekcji gazów wybuchowych. Prelegent przedstawił istotne elementy i rozwiązania techniczne systemu mające wpływ na pełną kontrolę mogących wystąpić zagrożeń.
 
Po wygłoszeniu referatów każdego panelu w ramach dyskusji referenci odpowiadali na pytania a prowadzący krótko podsumowywali treść wystąpień. Uczestnicy podkreślali celowy dobór referatów i wysoki poziom poszczególnych wystąpień, obszerne materiały informacyjne jak też sprawną organizację konferencji.
Obrady zamknął Prezes Katowickiego Oddziału PZITS Zbigniew Matuszyk dziękując za liczny udział, sponsorom za pomoc w sfinansowaniu konferencji a organizatorom za sprawne jej przeprowadzenie.
Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni na uroczysty obiad w czasie którego przygrywała Kapela Góralska „Roztoka” z Międzybrodzia Żywieckiego, bawiąc konsumujących dowcipnymi przyśpiewkami i opowiastkami góralskimi.
 
Jerzy Pisowicz
Członek Komitetu organizacyjnego Konferencji
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in