Konferencja zorganizowana w Katowicach w dniach 13–14 maja przez Katowicki Oddział PZITS była istotnym wydarzeniem dla branży sanitarnej.
Wzięło w niej udział 180 osób, w tym 60 członków Śląskiej OIIB. Tym razem konferencja obejmowała zagadnienia: w pierwszym dniu – ciepłownictwa i ogrzewnictwa, w drugim dniu – wentylacji i klimatyzacji oraz gazownictwa. Jak powiedział prezes Oddziału Zbigniew Matuszyk, konferencja stanowiła ostatni etap przygotowań do, planowanych już w 2011 r., „Warsztatów pracy projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru branży sanitarnej i ochrony środowiska”. Posłużą one wymianie doświadczeń i ocenie obowiązujących przepisów budowlanych w branży sanitarnej.
Tomasz Ogłódek
Wśród gości konferencji znalazł się m.in. wiceprezydent Katowic Józef Kocurek. W ostatniej chwili swój udział odwołał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński, który jednak zamieścił swój referat na temat przepisów techniczno-budowlanych w materiałach konferencyjnych.
Zebranych powitał prezes Zbigniew Matuszyk. Konferencja obejmowała 4 panele tematyczne: ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja oraz gazownictwo.
W wielu referatach pojawiał się problem bezawaryjności, oszczędności i bezpieczeństwa. Panel ciepłownictwo rozpoczął się od referatów, w których autorzy (Bartosz Tomaszewski, Ireneusz Iwko) wskazywali m.in. na znaczenie szczelności złącz oraz na zalety nowoczesnych sieci preizolowanych. Nowoczesne technologie zostały przedstawione we wszystkich panelach, poruszono m.in. kwestie optymalnej regulacji hydraulicznej w ogrzewnictwie (Grzegorz Ojczyk), zalet wentylacji hybrydowej (Maciej Gmyrek), wykorzystania gazu ziemnego w klimatyzacji i kogeneracji (Katarzyna Puc), kompleksowych rozwiązań małej i średniej energetyki gazowej (Adolf Mirowski). Dla sprawnej modernizacji i właściwego działania instalacji konieczne są także kontrola i monitoring – tym zagadnieniom poświęcono kilka wystąpień, np. Ewa Szymańska przedstawiła wykorzystanie zdalnego monitoringu w ciepłownictwie, a Krzysztof Chmielewski – systemy detekcji gazów wybuchowych.
Projektanci i wykonawcy często napotykają na wiele trudności związanych z przepisami prawa. O nowych regulacjach prawnych, ważnych dla przedsiębiorstw posiadających podziemną i naziemną infrastrukturę techniczną, mówił Tomasz Ogłódek, a bariery i uwarunkowania w obecnych przepisach budowlanych dla wszystkich inwestycji liniowych na przykładzie budowy gazociągów przedstawił Daniel Hawryłkiewicz.
Na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie prof. Mariana Nantka na temat techniczno-ekonomicznych aspektów wykorzystania alternatywnych, nowoczesnych źródeł energii.
Konferencję zakończył uroczysty obiad uświetniony występem kapeli góralskiej.
Krystyna Wiśniewska