GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi oraz kanalizacyjnymi

12.06.2019

W Warszawie odbyła się VIII konferencja naukowo-techniczna z cyklu GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, zorganizowana przez Zarząd Główny Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Konferencja miała miejsce w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej 26 kwietnia br. i zgromadziła blisko 135 uczestników, którzy reprezentowali: przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji, wyższe uczelnie techniczne, uniwersytety, producentów urządzeń i oprogramowania komputerowego, urzędy miejskie oraz gminne.

Konferencje z tego cyklu są organizowane od 16 lat, a ich tematyka jest wciąż aktualna, ponieważ rozwój systemów informatycznych stosowanych do zarządzania majątkiem sieciowym przedsiębiorstw wodociągowych jest bardzo szybki. Zgodnie z hasłem wiodącym konferencji przedstawiono wiele interesujących referatów, przede wszystkim z zakresu wdrażania baz danych typu GIS i Zintegrowanych Systemów Zarządzania Infrastrukturą Techniczną w przedsiębiorstwach, a także modelowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, Inteligentnych Systemów Zaopatrzenia w Wodę i Inteligentnych Systemów Zarządzania Infrastrukturą Sieciową. Szczególnie cenne były informacje zawierające doświadczenia pracowników przedsiębiorstw wodociągowych z wdrażania baz danych i modeli numerycznych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, wskazujące nie tylko na korzyści, ale również trudności oraz bariery w ich wdrażaniu. Obecna konferencja koncentrowała się przede wszystkim na bezpośredniej wymianie doświadczeń z wdrażania i użytkowania różnych narzędzi informatycznych w przedsiębiorstwach wodociągowych. Stąd w programie znaczny udział referatów przygotowanych przez pracowników tych przedsiębiorstw.

 

Fot. K. Wiśniewska

 

Warto wspomnieć, iż uczestnicy na gorąco wyrażali swoje uznanie za trafny dobór tematyki konferencji, jej aktualność oraz ciekawe referaty.

Z przebiegu obrad wyłaniają się następujące główne kwestie związane z wdrażaniem i rozwojem baz danych typu GIS, modeli i monitoringu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych:

  • choć obserwuje się już istotny postęp we wdrażaniu tych narzędzi informatycznych do zarządzania majątkiem sieciowym w kraju, to jednak proces ten jest realizowany jeszcze w niezadowalającym stopniu, w szczególności w średnich i małych firmach wodociągowych;
  • jednocześnie zauważa się dużą kreatywność pracowników przedsiębiorstw wodociągowych w inspirowaniu i podejmowaniu inicjatyw wdrożeniowych wykorzystujących różne narzędzia, w tym niekomercyjne otwarte oprogramowanie baz danych, jak np. QGIS.

Podczas konferencji przedstawiono 18 referatów i prezentacji firmowych, z których zdecydowana większość po recenzjach zostanie opublikowana w czasopiśmie „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”. Wszystkie natomiast zostały wydane na płycie CD, a streszczenia referatów w językach polskim i angielskim opublikowano w materiałach konferencyjnych w serii „Eksploatacja wodociągów i kanalizacji” nr 15 pt. „GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi”.

Konferencja była objęta patronatem honorowym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

prof. Marian Kwietniewski

Komitet Naukowy i Komitet Organizacyjny Konferencji

Politechnika Warszawska

Zarząd Główny PZITS

 

 

Przeczytaj też: Straty wody i sposoby skutecznego ich ograniczania w systemach dystrybucji wody

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in