Tradycyjnie w styczniu Poznań gościł uczestników Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma – największych targów budowlanych w Europie Środkowo-Wschodniej, którym w tym roku towarzyszyły Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego Bumasz, oraz targi branży szklarskiej Glass.
Targi obywały się pod hasłem „Zrównoważone budownictwo – ekonomia, ekologia, człowiek” i zgromadziły ponad 1,3 tys. wystawców z 32 krajów. W szerszym niż dotąd stopniu targi nawiązały do tematyki budownictwa przemysłowego i drogowego.
Uroczyste otwarcie targów odbyło się w najstarszym z pawilonów targowych, zbudowanym w 1912 r., gdzie w tym roku prezentowano najnowsze technologie związane z budową domów pasywnych. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. podsekretarze stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński i Piotr Styczeń, zastępca Głównego Inspektora Pracy Marian Liwo, wiceprezydent Poznania Tomasz Kajzer, posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury: Wiesław Szczepański, Janusz Piechociński i Andrzej Adamczyk, dyrektor ITB Marek Kaproń. Poseł Szczepański w krótkim wystąpieniu przypomniał o dyskusji w sejmie o narodowym programie budowy mieszkań. Nawiązując do tego tematu minister Dziekoński wyraził nadzieję, że ta dyskusja będzie także służyła rozwojowi rynku budowlanego.
Wielkopolska OIIB zorganizowała jak co roku, pod patronatem PIIB, Dzień Inżyniera Budownictwa, tym razem poświęcony budownictwu infrastrukturalnemu. Obrady zaszczycili swoją obecnością m.in. ministrowie Olgierd Dziekoński i Piotr Styczeń oraz poseł Janusz Piechociński. Otworzył je przewodniczący Wielkopolskiej OIIB Jerzy Stroński. Minister Dziekoński przypomniał, że powstające obecnie drogi, mosty i wiadukty oceniać będą także za kilkadziesiąt lat kolejne pokolenia Polaków. Poseł Piechociński podziękował władzom Izby za dotychczasowe działania na rzecz budownictwa, szczególnie ciepłe słowa skierował do tych osób, które z racji kadencyjności kończą w tym roku pracę w różnych organach PIIB.
Ciekawe referaty na temat inwestycji drogowych w świetle problemów ochrony środowiska przygotowali dla uczestników spotkania prof. Wojciech Grabowski, dr Arkadiusz Madaj orazdr Grzegorz Ratajczak. Dzień Inżyniera Budownictwa miał swoją kontynuację także drugiego dnia targów, kiedy to więcej miejsca poświęcono budownictwu kolejowemu. Dr Janusz Rymsza wygłosił referat o mostach i wiaduktach kolejowych (omawiał problemy techniczne oraz prawne), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacyjnych przygotowało wystąpienie o transporcie w aglomeracjach miejskich, zaś Izba Projektowania Budowlanego przedstawiła swoje doświadczenia w zakresie zrównoważonego budownictwa komunikacyjnego.
Ważnym wydarzeniem targowym był również Dzień Architektury, zorganizowany pod hasłem „Życie między budynkami”. Minister Dziekoński wskazywał na wartość środowiskowego i społecznego kontekstu projektowania, wiele miejsca poświecono budownictwu ekologicznemu w Europie.
Instytut Techniki Budowlanej przygotował konferencję „Nowoczesne metody badań i symulacji na tle wymagań podstawowych”, podczas której wręczono producentom europejskie aprobaty techniczne, nadane przez ITB.
Goście targów mieli do wyboru jeszcze wiele ciekawych spotkań dla profesjonalistów, m.in.: Międzynarodową Konferencję Transferu Wiedzy – Budownictwo pasywne od A do Z,seminaria: „Nowoczesne podłogi z drewna”, „Budowa energetyki jądrowej szansą dla polskiego przemysłu budowlanego”, „Własności użytkowe i jakość okien w świetle nowelizacji prawa”, „Nowe regulacje prawne w budownictwie”.
Podczas targów odbyły się też III Glazurnicze Mistrzostwa Polski, w których zwyciężył Daniel Pacyński z Bełchatowa.
Znaczenia zmian w prawie dla zrównoważonego rozwoju budownictwa nie da się przecenić. Jak stwierdził minister Dziekoński podczas Dnia Inżyniera Budownictwa: Sprawa nieuniknionych regulacji w sferze dotyczącej problemów budownictwa zrównoważonego jak i koniecznej edukacji w tej dziedzinie leży po dwóch stronach: tych, którzy tworzą regulacje prawne oraz Tyc,h którzy je stosują.
Jubileuszowa 20-ta BUDMA już za niecały rok.
Produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP 2010
Kolekcja płytek ceramicznych TENDER/WAY
Ceramika Paradyż Sp. z o.o., Opoczno
Tenado METALL – program projektowy dla rzemiosła metalowego
Technobox GmbH, Niemcy
Stiuk wapienny FRANCESCO GUARDI COLLEZIONE
J COLORS S.p.A., Włochy
Zgłaszający: LAKMA SAT Sp. z o.o., Cieszyn
Zgrzewarka automatyczna do membran dachowych LEISTER UNIROOF E
LEISTER PROCESS TECHNOLOGIES, Szwajcaria
Zgłaszający: Heisslufttechnik Flocke Sp. z o.o., Katowice
Membrana dachowa DachGam z PVC
Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A., Jasło
Okno GENEO z technologią SUPER SPACER®
PPHU EURO-COLOR Sp. j. G. Gazda, Z. Rutkowski, Pyskowice
Kompletny system stropowy STROPEX
PPHU STROPEX Sp. j. R. Bruzi, K. Bruzi, Fabianów
Bloczki z betonu komórkowego odmiany 300 o WSP. λ=0,075 W/m K
BRUK-BET Sp. z o.o., Nieciecza
Zaprawa klejowa i zbrojąca Prince Color KAM
BASF Polska Sp. z o.o., Warszawa
Stalowy system rynnowy FLAMINGO
BUDMAT Bogdan Więcek, Płock
„Podłogi z klasą”
Stanisław Marchewka „MARCHEWKA”, Piotrowice
Szkło wypukłe gięte do drzwi zdobione ręcznie oraz metodą sitodruku
ART.-LINES Artur Szurek, Pieńsk
Metalowe systemy elewacyjne METEHE Concertto
METEHE OY, Finlandia
Alsiperch – system antyupadkowy Alsina
Encofrados J. Alsina S.A., Hiszpania
Zgłaszający: ALSINA POLSKA Sp. z o.o., Chełmek
Sauna BIORHYTHM
Klafs Sp. z o.o., Miłosław