Tegoroczne obchody Dnia Budowlanych, które odbyły się 29 września br., uświetniło wręczenie nagród laureatom XXIV–XXV edycji konkursu Certyfikat Dewelopera oraz ogłoszenie wyników XII Edycji Konkursu „Pracodawca Roku 2008 w Budownictwie”.
Podczas uroczystości wiceminister P. Styczeń wręczył odznaczenia państwowe i resortowe, przyznane osobom zasłużonym dla polskiego budownictwa. Zwracając się do zebranych przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Stanisław Żmijan stwierdził, że parlament aktywnie wspiera przedsiębiorców w ich działaniach biznesowych, przyczyniających się do rozwoju gospodarczego kraju, wprowadzając zmiany w legislacji przede wszystkim w tych obszarach, na które wskazują samorządy zawodowe i organizacje pozarządowe. Jako przykład podał zakończone prace nad nowelizacjami ustaw o zamówieniach publicznych, a także partnerstwie publiczno-prywatnym. Przypomniał również, że w toku prac parlamentarnych znajduje się budząca wiele emocji i nadziei ustawa o planowaniu przestrzennym.
Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Marek Michałowski przedstawił zebranym sytuację na rynku budowlanym, a także prognozę rozwoju gospodarki w najbliższej przyszłości. Zabierający głos uczestnicy spotkania zwracali uwagę na problem obecności na polskim rynku firm spoza Unii Europejskiej, podkreślając konieczność przestrzegania przez wszystkich uczestników rynku jednakowych standardów zatrudnienia oraz realizacji inwestycji. Zgadzając się z ogólną, pozytywną oceną kondycji sektora budowlanego wskazywali jednocześnie na prymat inwestycji infrastrukturalnych nad mieszkaniowymi, które w roku 2009 wyraźnie spowolniły tempo wzrostu. Z zadowoleniem przyjęli informację o pierwszym od wielu lat znaczącym wzroście liczby uczniów rozpoczynających naukę w szkołach o profilu budowlanym. Zwrócili również uwagę na dalszą racjonalizację przepisów prawa w duchu wspierania przedsiębiorców w trudnych ekonomicznie czasach.
Konkurs „Pracodawca Roku 2008 w Budownictwie” służy wyłanianiu i promowaniu takich pracodawców, którzy zarządzając firmą profesjonalnie i rzetelnie reprezentują poziom nieprzeciętny i godny naśladowania. Formuła Konkursu jest otwarta, tzn. do Konkursu zapraszani są wszyscy przedsiębiorcy działających na terenie Polski w szeroko pojętej branży budowlanej, niezależnie od charakteru własności firmy, jej wielkości i liczby zatrudnionych pracowników. Kandydatów do Konkursu zgłaszać mogą podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, a także instytucje państwowe i samorządowe oraz osoby prywatne, cieszące się autorytetem w środowisku budowlanym. Dokonania pretendentów ocenia Kapituła Konkursu wg jednolitych kryteriów zapisanych w Regulaminie. Konkurs zyskał duże zainteresowanie mediów, jest też okazją do pokazania szerokiemu ogółowi społeczeństwa osiągnięć branży budowlanej. Tytuł „Pracodawca Roku w Budownictwie” i statuetka przyznawane są w dwóch kategoriach: w grupie firm dużych zatrudniających ponad 250 pracowników oraz w grupie firm małych i średnich zatrudniających do 250 pracowników.
Pełna lista nagrodzonych instytucji dostępna jest na www.pzpb.internetdsl.pl.