Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie w Warszawie gotowe

03.09.2020

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie zostało zrealizowane po wielu unowocześniających zmianach w projekcie.

 

 

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie powstało w Warszawie przy ul. Indiry Gandhi. Czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze 26,3 tys. m³ został wybudowany na trzech działkach i ma powierzchnię zabudowy 2029 m², a jego powierzchnia całkowita wynosi 6087 m². W centrum będą odbywały się widowiska artystyczne, koncerty, spektakle, spotkania kulturalne, wystawy, a także prowadzone będą zajęcia dydaktyczne.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie zostało zbudowane w terminie i zgodnie z warunkami umowy. Jest więc ono gotowe pod względem budowlanym, a część wnętrz jest oddana „pod klucz”, inna natomiast część także jest gotowa, niemniej przedmiotem odrębnych przetargów będzie jej wyposażenie. Dotyczy to m.in. głównej sali widowiskowej.

 

 

Obiekt zaprojektował nieżyjący już architekt Wojciech Kakowski – wykładowca Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i założyciel Pracowni Obsługi Inwestorów Pro-Invest. Projekt architektoniczny powstał dużo wcześniej, zanim został zrealizowany. Obiekt powstał dekadę później, z całkowicie obiektywnych przyczyn budżetowych jednostki samorządowej. W tym czasie nastąpiła wymiana generacyjna wielu różnych technologii i materiałów budowlanych oraz innych rozwiązań i urządzeń technicznych. Tak na przykład w konstrukcji sali wielofunkcyjnej i widowiskowej zastosowano wielkogabarytowe płyty z betonu sprężonego, co nadało salom przestrzenności. Estetykę architektury wewnętrznej dopełniają różne przeszklenia i bardzo rzadko spotykane szklane schody, włącznie z nastopnicami ze szkła. Unikatowa jest także elewacja wentylowana 3D. W Warszawie jest zaledwie kilka budynków z tego typu elewacją. Zastosowano w niej skosy, wychylenia od pionu tak, że przypominam wyglądem pogiętą kartkę papieru. Jej realizacja była najbardziej precyzyjną i czasochłonną częścią budowy. Każda płyta HPL w tej elewacji ma niepowtarzalną geometrię i wymiary. Nic w związku z tym nie było cięte w zakładzie produkcyjnym, lecz docinane indywidualnie i dopasowywane na budowie z milimetrową dokładnością.

Obiekt zrealizował jako generalny wykonawca Moris Polska. Wartość kontraktu to 36,1 mln zł brutto.

 

 

 

Czytaj także: Otwarcie Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Nowy Pawilon Emilia w Warszawie

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in