Dworzec w Celestynowie otwarty

03.01.2025

Ponad 100-letni dworzec w Celestynowie został zmodernizowany. Koszt inwestycji wyniósł 10 mln zł.

 

Dworzec w Celestynowie

 

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, dworzec w Celestynowie w województwie mazowieckim w 2023 r. obsługiwał średnio 1750 pasażerów na dobę i zatrzymywało się na nim średnio 55 pociągów dziennie.

Objęta ochroną konserwatora zabytków stacja w Celestynowie znajduje się na historycznej linii Kolei Nadwiślańskiej z Warszawy Wschodniej do Dorohuska (linia kolejowa nr 7). Stacja istnieje co najmniej od 1879 r. (początkowo jako przystanek osobowy i mijanka), ale nie wiadomo, jak dokładnie wtedy wyglądała. W 1893 r. pisano w prasie, że „prowadzone są obecnie roboty przy gruntownej przeróbce i powiększeniu dworca stacyjnego”. Co ciekawe, podobne dworce zachowały się też do dziś w Klementowicach, Gołębiu i Życzynie.

Zbudowany prawie w całości z drewna dworzec w Celestynowie przeszedł kompleksową renowację elewacji wraz z detalami architektonicznymi. Odtworzona na wzór historycznej została stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zyskał także nowe poszycie dachowe, a na elewacji pojawiły się napisy z nazwą dworca oraz okrągłe zegary: jeden od strony zabudowań, drugi od strony peronów. Ciekawostką jest także zrekonstruowanie szyldów przy drzwiach.

Obsługa podróżnych odbywa się w holu dworca, który jednocześnie pełni funkcję poczekalni. Zdecydowano się na odtworzenie oryginalnych płytek na posadzce, tworzących geometryczny wzór, a także drewnianej boazerii na ścianach. Wyeliminowane zostały również bariery architektoniczne oraz wprowadzono ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych, takich jak pompa ciepła czy systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, dworzec w Celestynowie stał się bardziej niskoemisyjny i energooszczędny. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w budynku zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Wokół dworca wykonano nowe nawierzchnie i wiatę rowerową oraz wytyczono miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, uporządkowana została także zieleń i zamontowane zostały nowe elementy małej architektury.

Inwestorem przebudowy dworca w Celestynowie są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową wykonała pracownia MERITUM PROJEKT Marek Myrcik, a wykonawcą prac budowlanych była firma Heli Factor sp. z o.o. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jej koszt to 10 mln zł brutto i została dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Dworzec w Raciborzu zmodernizowany

Dworzec w Trawnikach otwarty dla podróżnych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in